उठ्ने बित्तिकै भुलेर पनि नगर्नुस् यी कुरायदि हामीले दिनको सुरुवात राम्रोसँग गर्यौं भने हाम्रो दिनभर राम्रो बित्छ। तर हामी उठ्ने बित्तिकै हामीमा यस्ता धेरै बानी हुन्छन् जसले हामीलाई बिरामी बनाउन सक्छ। यदि तपाई पनि यस्तो गल्ती गर्नुहुन्छ भने होसियार हुनुहोस् । यी बानीले तपाईँको स्वास्थ्यलाई असर गर्छ र तपाई जानीजानी वा अनजानमा बिरामी हुन थाल्छ। यी बानीहरूको कारण, तपाईँ दिनभरि थकित महसुस गर्नुहुन्छ र ताजा महसुस गर्दैन। जानौँ हाम्रो बिहानको यी बानीहरू जसले हामीलाई रोग निम्त्याउन सक्छ।

उठे पछि ओछ्यानमा बस्नु

बिहान उठेपछि जतिसक्दो चाँडो ओछ्यानबाट बाहिर निस्कनुपर्छ तर धेरै मानिसहरू यस्ता छन् जो लामो समयसम्म आँखा बन्द गरेर ओछ्यानमा सुत्छन् । यदि तपाईँले पनि यसो गर्नुभयो भने तपाई दिनभर अल्छी र थकान महसुस गर्नुहुनेछ। यस्तो अवस्थामा बिहान उठेर १ घण्टा व्यायाम वा योग आदि गर्नु राम्रो हुन्छ । तपाईँको स्वास्थ्यको लागि फाइदाजनक हुनेछ।

बिहान पानी नपिउनु

बिहान उठेपछि मनतातो पानी पिउनुपर्छ र बिहानको खाजापछि पनि निश्चित अन्तरालमा पानी पिउनुपर्छ । यसले तपाईँलाई तौल नियन्त्रणमा मात्र फाइदा पुराउँदैन, तपाई धेरै खतरनाक रोगहरूबाट पनि बच्न सक्नुहुन्छ। पानी पिउनाले शरीरबाट सबै विषाक्त पदार्थ बाहिर निकाल्छ र मेटाबोलिजम पनि राम्रो हुन्छ।

चुरोट

कसै–कसैको बानी हुन्छ बिहान उठ्ने बित्तिकै चुरोट पिउने। यसो गर्ने मानिसको स्वास्थ्यमा निकै नराम्रो असर पर्छ । यो खराब बानीका कारण मानिस सानै उमेरमा पनि बुढो देखिन थाल्छ ।

बिहानको खाजा नखानु

बिहानको खाजा खान ढिलो नगर्नुहोस्। एक स्वस्थ खाजाले तपाईँलाई दिनभर ऊर्जा वान राख्न सक्छ। बिहानको खाजा खाएन भने रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता पनि कमजोर हुन सक्छ र रोगको सिकार हुन सक्छ ।

चिया वा कफी पिउने

बिहान सबभन्दा पहिले चिया वा कफी पिउनु स्वास्थ्यका लागि निकै हानिकारक हुन्छ । आयुर्वेद र चिकित्सा विज्ञान दुवैले यसलाई सही ठान्दैनन्। यसो गर्दा पेटमा ग्यास र अन्य समस्या हुन सक्छ ।

व्यायाम नगर्नु

बिहान सबेरै व्यायाम गर्नु धेरै महत्त्वपूर्ण छ। व्यायामले तपाईँलाई दिनभर सक्रिय मात्र राख्दैन तर तपाईँको मांसपेशी, हड्डी र शरीरका अन्य धेरै भागहरूलाई पनि बलियो राख्छ। धेरै गम्भीर रोगहरू पनि यसबाट टाढा रहन्छन्। यसले तपाईँको मानसिक स्वास्थ्यलाई पनि निको पार्छ ।

गलत खाजा

स्वास्थ्य स्वास्थ्यका लागि स्वास्थ्यकर बिहानको खाजा निकै महत्त्वपूर्ण छ । बिहानको खाजामा ड्राइफ्रुट्स, फलफूल, फलफूलको जुस, स्प्राउट्स, रोटी, हरियो सागसब्जी आदिको सेवन गर्नुहोस्। यसो गर्दा, तपाईँ दिनभर सक्रिय रहन सक्षम हुनुहुनेछ।

यो पनि…
भिटामिन ‘डी’ को कमी हुँदा देखिने लक्षण
महिनावारीको पेट दुखाइबाट छुटकारा पाउने घरेलु उपायLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

धेरैको बानी हुन्छ कि उठ्ने बित्तिकै सबैभन्दा पहिले चिया वा कफी पिउने। धेरै मानिसहरू आफूलाई ताजा बनाउन खाली पेटमा चिया

मानव सभ्यताको विकास करोडौँ वर्ष पुरानो हो। आज तपाईँ हामीले देखेको सभ्यता धेरै प्रगतिशील र उन्नत छ, तर करोडौँ वर्ष

साताको पहिलो कारोबार दिन आइतबार सेयर बजार ३२.४३ अंकले बढेको छ। आज नेप्से परिसूचक १.६८ प्रतिशतले बढेर १९६५.९८ बिन्दुमा पुगेर

बेसार स्वास्थ्यका साथै छालाको लागि पनि निकै लाभदायक हुन्छ । अनुहारको सुन्दरता बढाउन बेसारको प्रयोग गर्न सकिन्छ । यसले छालाको

Suggested