कुमारी मुसाहरूमा तनावको स्तर धेरैकेरासँग मुसा किन डराउँछन् ? भन्ने अनुसन्धानमा वैज्ञानिकहरूले नयाँ तथ्य पत्ता लगाएका छन् । यस अनुसन्धानले केराको सुगन्धले उनीहरूलाई तनाव महसुस गराएको देखाएको छ । क्युबेकको मोन्ट्रियलस्थित म्याकगिल विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ताहरूले यो अनुसन्धान गरेका हुन् ।

यस अनुसन्धानमा मुसामा हुने तनाव हार्मोनको बारेमा जानकारी प्राप्त भएको छ । यो भेटियो जब तिनीहरू गर्भवती वा स्तनपान गर्ने मुसाको नजिक थिए। मुसाको पिसाबमा एन–पेन्टाइल एसीटेट नामक कम्पाउन्ड हुन्छ, जसका कारण मुसामा हर्मोनल परिवर्तन हुन थालेको वैज्ञानिकहरूले अनुसन्धानबाट पत्ता लगाएका छन् । यस यौगिकको कारण केरामा विशेष सुगन्ध छ।

वैज्ञानिकहरूको अनुसन्धान साइन्स एडभान्समा प्रकाशित भएको छ । यस अनुसन्धानका वरिष्ठ लेखक जेफ्री मोगिलले भनेका छन् कि ‘यो हाम्रो लागि धेरै अचम्मको जानकारी थियो, किनभने हामीले यसको अनुसन्धान गरिरहेका थिएनौँ। वास्तवमा, हामीलाई अचानक यस बारे थाहा भयो।’

उनले अर्को प्रयोगका लागि मुसालाई प्रयोगशालामा राखेको बताए । यद्यपि एक विद्यार्थीले मुसाले अनौठो व्यवहार गर्न थालेको महसुस गरे।

अन्वेषकहरूले आफ्नो पेपरमा लेखेका छन् ‘कुमारी नर मुसाहरू आफ्नो आनुवंशिक फिटनेस बढाउन शिशु हत्या जस्तो आक्रामकता देखाउन जान्छन्। गर्भवती र स्तनपान गराउने मुसाले आफ्ना बच्चाहरूलाई यी सिकारीहरूबाट जोगाउन आफ्नो शरीरबाट रासायनिक उत्सर्जन छोड्छन्।’ यससँगै उनले मुसालाई आफूबाट टाढा रहन सन्देश दिएकी छिन् ।

अनुसन्धानकर्ताहरूले मुसाको पिसाबमा हुने रसायनले मुसामा तनाव बढाएको पत्ता लगाएका छन् । उनीहरूले केराको तेल कपासमा हालेर मुसाको खोरमा राखेका थिए।

यसपछि उनले उक्त तेलको गन्धले मुसामा तनाव बढाएको देखे । ठ्याक्कै यो पिसाबको कारण भएको थियो। अन्वेषकहरू कुमारी मुसाहरूमा तनावको स्तर धेरै उच्च रहेको पत्ता लगाएका छन्।

यो पनि…
मानिसको जस्तै ओठ भएको एलियन जीव
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

एलियनको बारेमा धेरै वर्षदेखि बहस चलिरहेको छ। केही मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि त्यहाँ एलियनहरू छन्। र केही मानिसहरू भन्छन् कि

न्यु ब्रिउ कुनै साधारण बियर होइन । यो ‘रिसाइकल’ गरिएको ढलबाट बनाइएको हो । सिंगापुरको राष्ट्रिय पानी एजेन्सी पव (पीयूबी)

संसारभर दुर्घटनामा धेरैको मृत्यु हुने गरेको छ । सवारीसाधनको चाप बढेसँगै दुर्घटनाका घटना पनि बढेका छन् । पहाडी क्षेत्र वा

साइन्स एडभान्सेस जर्नलमा प्रकाशित एउटा नयाँ अध्ययनले शरीरको गन्ध उस्तै भएका मानिस साथीको रूपमा प्राकृतिकरूपमा मिलनसार र साथी बन्न सक्ने

Suggested