२०७७ सालमा कुन-कुन वस्तुमा भयो अधिक मूल्य वृद्धिकोभिड १९ को महामारीमा संसार नै त्रासमा रह्यो । महामारीको समयमा कति त भोकभोकै बस्न बाध्य भए । ब्यापारीहरुले कोरोना महामारीको समयमा बजारमा मूल्य वृद्धि, ठगी, कालोबजारी गर्न छाडेनन् । मूल्यवृद्धिका साथसाथै गुणस्तरहीन समानमा नयाँ लेबल टाँसेको घटना सार्वजनिक भए । २०७७ सालमा अधिक मूल्य वृद्धि भएका वस्तु के-के रहे ?

खानेतेल

खानेतेलमा दुई सयसम्म मूल्यवृद्धि भएको छ । छ महिना अघि भट्मासको तेल प्रतिलिटर १ सय ७० रुपैयाँ रहेकोमा ढेड महिनाअघि प्रतिलिटर २ सय ५ रुपैयाँ पुग्यो । कच्चा पदार्थको मूल्य बढ्नुका साथै उत्पादन लागत बढेकाले मूल्य बढाएको व्यवसायीले बताएका छन् । खानेतेलमा वास्तविक मूल्यभन्दा अत्याधिक मूल्य वृद्धि भएको उपभोक्ता हित संरक्षण मञ्चका अध्यक्ष ज्योति बानियाँ बताउँछन् ।

पेट्रोलियम पदार्थ

नेपाल आयल निगमले पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य पटक–पटक वृद्धि गरेको छ । नेपाल सरकारको नियमअनुसार १५ दिनमा एक पटक पेट्रोलियम पदार्थको मूल्यवृद्धि गर्ने नीति छ । तर १५ दिनमा ४ पटकसम्म मूल्य मूल्यवृद्धि भएको बानियाँ बताउँछन् । यही चैत्र २२ गते पेट्रोल, डिजेल र मट्टितेल प्रति लिटर २ रुपैयाँ वृद्धि भएर पेट्रोल १ सय २० रुपैयाँ र डिजेल तथा मट्टितेल १ सय ३ रुपैयाँ निर्धारण गरिएको छ ।

फागुन ४ र फागुन १७ तथा माघ ६ र माघ २८ गते पनि पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि भएको थियो ।

खानेपानी

खानेपानीको महशुल पनि अत्याधिक बढेको बताउँछन् उपभोक्त हित संरक्षण मञ्चका सचिव हरि मैनाली । उनका अनुसार सरकारकै मिलेमतोमा नै पानीको मूल्य वास्तविक मूल्यभन्दा बढी भएको हो । नियामक निकाय वाणिज्य, आपूर्ति तथा उपभोक्ता संरक्षण विभागले गत साउनमा जारको प्रशोधित खानेपानीको अधिकतम खुद्रा मूल्य ५० र बोटलमा पाइने प्रशोधित खानेपानीको मूल्य १६ रुपैयाँ निर्धारण गरेको थियो ।

असोज २२ गते पानी फ्याक्ट्रीले नै प्रतिजार ४० रुपैयाँ मूल्य निर्धारण गरेपछि फ्याक्ट्रीबाट प्रतिजार ४० मा किनेको पानी व्यापारीले प्रतिजार ५० रुपैयाँ र घरमा पुर्याएको ६० रुपैयाँ प्रतिजार बिक्री गरेका थिए । त्यसैगरी थोक ब्यापारीले बोटलको पानी डेढ सय रुपैयाँ प्रतिकार्टुन किनेर उपभोक्तासम्म पुग्दा १ सय ७० रुपैयाँ प्रतिकार्टुन पुगेको थियो । जबकि यसअघि बोटलको पानी प्रतिकार्टुन १ सय ३० रुपैयाँ थियो ।

तरकारी

२०७७ सालमा अधिक मूल्य वृद्धि भएको मध्ये तरकारी पनि हो । गत ६ महिनामा मटरको दोब्बर मूल्य वृद्धि भएको छ । ६ महिना अगाडि हरियो मटरको मूल्य प्रतिकिलो ७० र सेतो मटर ६० थियो भने हाल हरियो मटरको १ सय ४० र सेतो मटरको मूल्य १ सय २० रुपैयाँ प्रतिकिलो पुगेको छ । आन्तरिक र भारतीय उत्पादन नभएर तेस्रो मूलुकबाट आयात हुने भएकाले यसको मूल्य दोब्बर वृद्धि भएको व्यापारी बताउँछन् । मटर नेपालमा सबैभन्दा बढी बंगलादेशबाट आयात हुन्छ ।

गएको वर्ष टमाटर, आलु र प्याजको मूल्य अकासिएको थियो । बन्दाबन्दी अगाडि प्रतिकिलो ४५ रुपैयाँ रहेको टमाटरको मूल्य ३० देखि ५० रुपैयाँ वृद्धि भएर १ सय ५० रुपैयाँसम्म प्रति किलो पुगेको थियो । यसैगरी प्रतिकिलो ४५ देखि ५० रुपियाँ पर्ने आलुको मोल दोब्बर वृद्धि भएर १ सय देखि २ सय रुपैयाँ प्रतिकिलो पुगेको कालीमाटी तथा तरकारी फलफूल बजार विकास समितिका वरिष्ठ अधिकृत मनोज धितालले बताए ।

धितालका अनुसार भदौमा तेस्रो सातासम्म प्रतिकिलो ४५ देखि ५० रुपैयाँ पर्ने प्याजको मूल्यमा चौथो साता दोब्बर मूल्य वृद्धि भएर १ सय रुपैयाँ पुगेको थियो । असोज १ मै थोक मूल्य १ सय १० वृद्धि भएपछि खुद्रा मूल्य १ सय ५० देखि २ सय पुगेको थियो । यसरी तरकारीको मोल तेब्बरसम्म वृद्धि भएको थियो ।

नेपाल राष्ट्र बैंकको तथ्याङ्कअनुसार गत कात्तिकमा मात्र मूल्यवृद्धि गर्ने सरकारको लक्ष्य रहेपनि राष्ट्र बैंकले मूल्यवृद्धि सीमाभित्र राख्न नसकेपछि बजारमा महँगी बढेको हो । राष्ट्र बैंकले सार्वजनिक गरेको चालु आर्थिक बर्षको ६ महिनाको तथ्याङ्कअनुसार मूल्यवृद्धि ६.८२ प्रतिशत पुगेको छ । अघिल्लो वर्षको सोही महिनामा यस्तो मूल्यवृद्धि ४.५८ प्रतिशत थियो । चालु आर्थिक वर्षको ६ महिनामा खाद्य तथा पेय पदार्थ समूहको मूल्यवृद्धि बढेर १०.२१ प्रतिशत र गैरखाद्य तथा सेवा समूहको ४.२५ प्रतिशत मूल्यवृद्धि भएको छ ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

जल तथा मौसम विज्ञान विभागले मनसुनको आगमनसँगै यस वर्ष बाढी तथा पहिरोको जोखिममा बढोत्तरी हुने सम्भावना रहेको उल्लेख गर्दै सतर्कता

राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरी गीत प्रतिष्ठानले निषेधाज्ञाका कारण प्रभावित भएका कलाकारलाई राहत वितरण जारी राखेको छ । कोरोना महामारीले दोहोरी

कोरोना भाइरसका कारण गत वर्ष नौ महिनासम्म लकडाउन भयो । सो समयमा शिक्षा, यातायात, व्यापार व्यवसाय, चलचित्र लगायत मानिसको दैनिकीलाई

दोस्रो लहरको कोरोना भाइरस अहिले तीव्र गतिमा फैलिएको छ । यसले आम मानिस त्रसित भएका छन् । यसका साथसाथै कोरोना