हाइकिङबाट नगरकोटको मजाकाठमाडौँबाट जम्मा ३२ किलोमिटर पूर्वमा पर्छ नगरकोट । काठमाडौं बस्नेहरू एक न एक पटक नगरकोट पुगेकै हुन्छन् । नगरकोटको यात्राका लागि सामान्यतः बस, कार, मोटरसाइकल प्रयोग गरिन्छ । तर, नगरकोट पुग्न हाइकिङको मजा बेग्लै छ । हाइकिङको दृष्टिले यात्रा गर्ने हो भने यो मौसम नगरकोटको यात्राको लागि उपर्युक्त छ । पदयात्रा गर्दै पुगे त्यहाँको बसाइँ थप रमणीय बन्छ ।

उत्तरपूर्वमा रहेको सगरमाथासहितको हिमालयको दृश्य र विशेष गरी सूर्योदय र सूर्यास्तका दृष्यका लागि परिचित नगरकोट हाइकिङ र नाइट आउटको लागि उपयुक्त गन्तव्य हो ।

कसरी जाने ?

हाइकिङका लागि काठमाडौैंको चाबहिलबाट यात्रा सुरु गर्न सकिन्छ । तेलकोटबाट करिब ४ किलोेमिटर उत्तरतर्फ रहेको महामञ्जुश्री नगरकोट नगरपालिकाको नगरकोट गाउँ पुग्न सकिन्छ ।

बिहान ६ बजे चाबहिलबाट लोकल बसमा साँखुको लागि हिँड्ने हो भने एक घण्टामा साँखु पुगिन्छ । चावहिलदेखि साँखुसम्मको दूरी जम्म १३ किलोमिटर हो । साँखुको पुरानो बजारमा ब्रेकफास्ट गरेर तेलकोटको लागि निस्कनुपर्छ ।

हरेक माघमा एक महिना लामो श्रीस्वस्थानी ब्रत मेला लाग्ने पौराणिक कालदेखिको तीर्थस्थल शाली नदी किनार, डाँडाहरूले घेरिएको हरिया फाँट, कच्ची बाटो, पञ्चमहालक्ष्मीस्थान हुँदै तेलकोट पुगिन्छ । साँखुदेखि तेलकोटको दूरी ४ किमि हो । १० बजेतिर तेलकोट पुगिन्छ ।

तेलकोट बजारबाट अब नगरकोटको लागि उकालो पैदलमार्गतर्फ लाग्नुपर्छ । उकालो उक्लदै गर्दा बाक्लो सल्लाका वन, ससाना तामाङ र नेवार बस्तीहरू, गरा खेतहरू अवलोकन गर्न सकिन्छ । तेलकोटदेखि नगरकोट सम्मको पूरी पनि ४ किमि नै हो ।

पुराना माटा र ढुङ्गाका घरहरू, ग्रामीण परिवेश, गाउँबासीहरूको दैनिकी अवलोकन गर्दै करिब १२ बजे नगरकोट पुगिन्छ । नगरकोट पुगेपछि बजार क्षेत्रमा खाना खाएर केहीबेर आराम गरी वरपरको दृष्यवालोकनका लागि हिँड्दा हुन्छ ।

नगरकोट टावर

नगरकोट बजारबाट करिब ३ किलोमिटर पूर्वतर्फ छ नगरकोट टावर । यहाँ नपुगे पदयात्रा अधुरो हुन्छ । टावरबाट अन्नपूर्ण, मनास्लु, गणेश, लाङटाङ, रोलवालिङ हिमश्रृङ्खलादेखि शिवपुरी राष्ट्रिय निकुन्ज र ससाना गाउँहरू अवलोकन गर्न सकिन्छ ।

नगरकोट टावरमा पर्यटकहरूले फोटो खिच्न पनि निकै रुचाउने गरेका छन् । करिब १ देखि २ घण्टा टावरमा बिताएर टावर क्षत्र आसपासमा रहेका साना होटलहरूमा खाजा खाएर पुनः ३ किलोमिटर तल नगरकोट बजारमा फर्कनु पर्छ । यति गर्दा साँझ ५ बजिसकेको हुन्छ ।

नगरकोटमा थुप्रै होटल, रिसोर्ट र लजहरू रहेका छन् । पहिल्यै बुकिङ गरेर या सिधै पनि होटल बुक गर्न सकिन्छ । अवस्था हेरेर मँहगा, मध्यम, सस्ता होटलमा बस्न सकिन्छ ।

गर्मीको मौसममा नगरकोटको चिसो वातावरणमा परिवार, साथीभाई वा प्रेमिल जोडीहरूलाई एकदमै पारिवारिक वातावरणको महशुस हुन्छ । बेलुकाको खाना खाएर, क्याम्प फायर र नाचगान गरी दिनभरको थकान मेटाउन सकिन्छ ।

भोलिपल्ट बिहान सूर्योदयको अनुभव लिदै ७ बजे ब्रेकफास्ट गरेर पुनः काठमाडौँका लागि हिँड्नुपर्छ । नगरकोट बजारबाट काठमाडौंका लागि बस अथवा अघिल्लो दिनकै पैदलमार्गबाट फर्किन सकिन्छ ।

के के बोक्ने ?

हाइकिङमा ब्रेकफास्ट, पानी, खाजा, फस्र्ट एड, आदि खरिद गर्न, नगरकोट पुगेर खाना खान, पानी किन्न, खाजा खान, होटल बुक गर्न र भोलिपल्ट बसमा वा हाइकिङ गर्दै काठमाडौँ फर्कन प्रतिव्यक्ति ४ हजार रुपैयाँ बोक्दा हुन्छ ।

जान र आउन गरी करिब ६ घण्टा हिँड्नुपर्ने भएकोले सामान्य स्पोर्टस् जुत्ता लगाउँदा राम्रो । हाइकिङ गर्दा कहिलेकाहिँ चोट लाग्न सक्ने भएकाले फर्स्ट एड बक्स बोक्न नभुल्नुहोला ।Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल राष्ट्र बैंकले हरेक महिना सार्वजनिक गर्ने तथ्याङ्कले विदेशी मुद्राको सञ्चिती घट्दै गएको देखाएको छ । न त खानाको रुपमा

अर्थ मन्त्रालयले आर्थिक वर्ष २०७९/८० को बजेट भाषणको अघिल्लो दिनको सीसीटीभी फुटेज लुकाएको छ ।उपभोक्ता हित संरक्षण मञ्च नेपालका सचिव

भनिन्छ– सरकारले शिक्षामा गरेको लगानी बालुवामा पानी खनाए सरह भएको छ । सरकारले शिक्षा क्षेत्रमा गरेको लगानीअनुसारको परिणाम आउन नसकेपछि

साताको पहिलो कारोबारको दिन आइतवार सेयर बजार दोहोरो अंकले वृद्धि भएको छ । गत साताको अन्तिम कारोबारको दिन ८.८७ अंकले

Suggested