२२ तले धरहराबाट यस्तो देखिन्छ काठमाडौं (फोटो फिचर-भिडियो)धरहराको पुनःनिर्माण कार्य तीव्र गतिमा अघि बढिरहेको छ । २०७२ को महाभूकम्पमा ढलेसँगै पुनःनिर्माण सुरु भएको धरहराको २२ वटै तला बनिसकेको छ । २२ तलाको संरचना तयार भएसँगै धरहराको रङ रोगन, प्लास्टर, विद्युत जडान, ग्रेनाइट, गजुर राख्ने लगायतका काम भइरहेको छ । यसको ५८ प्रतिशत काम सकिएको धरहरा निर्माण कम्पनीका प्रोजेक्ट म्यानेजर ई.श्यामचन्द्र श्रेष्ठ बताउँछन् ।

३ अर्ब ४८ करोड रुपैयाँ लागतमा बनिरहेको धरहरा निर्माणको जिम्मा रमन कन्स्ट्रक्सनले पाएको थियो । राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरणसँग २०७५ साल असोज १४ गते रमन कन्ट्रक्सनले ठेक्का सम्झौता गरेको थियो । ४२.२ रोपनी क्षेत्रफलमा निर्माण भइरहेको धरहरालाई प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आगामी बैशाख ११ गते लोकतन्त्र दिवसको अवसरमा उद्घाटन गर्ने मिति लगभग तय भइसकेको छ । प्रधानमन्त्रीले धरहरा उद्घाटन गरेतापनि तत्कालै सर्वसाधारणले भने चढ्न पाउने छैनन् ।

यसको अन्य संरचना पूर्ण तयार भई नसक्ने हुनाले सर्वसाधारणले कहिलेबाट धरहरा चढ्न पाउँछन् ठ्याक्कै भन्न नसकिने श्रेष्ठ बताउँछन् । ‘समयमै धरहरा निर्माण गरिसक्ने योजना थियो,’ उनी भन्छन्, ‘तर ठेक्का सम्झौता भएको २ वर्षपछि मात्र निर्माण गर्ने पुरा ठाउँ उपलब्ध भयो र कोभिड लगायतका कारणले निर्माणमा ढिलाई भयो ।’

यस्तो हुन्छ अबको धरहरा

धरहरामा तीन तलाको पार्किङ छ । जहाँ ३ सय ८७ वटा गाडी र ७ सय वटा मोटरसाइकल पार्किङ गर्न सकिनेछ । २ वटा लिफ्ट राखिएको छ, जसको प्रयोग गरी अशक्त तथा वृद्धवृद्धाहरूले धरहराबाट काठमाडौं उपत्यका अवलोकनगर्न सक्नेछन् । हरेक २ तलामा कार्नेस बुट्टा हुनेछ, जसले थप कलात्मकता झल्काउने छ । बाहिरबाट हेर्दा पहिलाको धरहरा जस्तै देखिनेछ । भित्री साजसज्जा भने भिन्न हुने इन्जिनियर श्रेष्ठ बताउँछन् । यस्तै, १८ औं तलामा अडिटोरियम हल हुनेछ, जहाँ मिनी थिएटर हुनेछ । यसमा धरहरा कसरी बन्यो र यसका ऐतिहासिक तथ्यहरू डिस्प्लेमा देखाइनेछ । २२ औं तलामा मन्दिर छ । यसैगरी भूइँतलामा नेपालमा मात्र पाइने विशेष प्रकार सामानहरू बिक्रीमा राखिनेछ । धरहरासँगै संग्रहालय पनि बन्दै छ, जसको पहिलो तलाको ढलान सकिएर दोस्रो तलाको काम भइरहेको छ ।

यहाँबाट एकैपटक १ सय २० जनाले काठमाडौं उपत्यका अवलोकन गर्न सक्नेछन् । ०७२ को भूकम्पमा ढलेको धरहराको बाँकी रहेको भग्नावशेषलाई सिसाले छोपेर संरक्षण गरिने छ । यसलाई भत्काइने छैन । यसैगरी, सुन्धारालाई जीर्णोद्धार गरी पुनर्जीवन दिने जिम्मा पनि यसै कम्पनीले पाएको छ ।

तस्बिर : महेश प्रधान / भिडियो : नवीन श्रेष्ठ / ड्रोन तथा सम्पादन राजकुमार श्रेष्ठ / प्रस्तोता : महेश तिम्लसिनाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन