नेपालमा कोरोनाको नयाँ स्वरूप भित्रिएको हुनसक्छ (भिडियोसहित)

सन्तोष दुलाल-अनुसन्धान वैज्ञानिक तथा जीवाणु विज्ञ


विश्वमा यतिबेला धमाधम कोरोनाका नयाँ स्वरूप देखा परिरहेको छ । यद्यपि नेपालमा भने अहिलेसम्म नयाँ स्वरूप आधिकारिक पुष्टि भइसकेको छैन । तर, पछिल्लो केही साता यता नेपालमा कोरोना संक्रमितको संख्या बढ्दै जानुले कतै दोस्रो छाल पो भित्रियो कि भन्ने आशंका गर्न थालिएको छ ।

कोरोनाको पहिलो छाल पनि भारतबाटै आएका नागरिकहरूबाट फैलिएको होे,’ उनले भने, ‘अहिले दिनहुँ हजारौं मानिस भारतबाट नेपाल प्रवेश गरिसकेका छन् । त्यसैले, यहाँ कोरोनाका नयाँ स्वरूप भित्रिएको हुन सक्छ ।

भारतको डबल म्युटेन्ट भेरियन्ट, बेलायतको युके भेरियन्ट, साउथ अफ्रिकन भेरियन्ट, ब्राजिलमा पी वन लगायतका नयाँ भेरियन्ट पुष्टि भैसकेका छन् । यी चारै किसिमका भेरियन्ट भारतमा पुष्टि भइसकेका छन् । त्यसैले नेपालमा पनि यी भेरियन्ट प्रवेश भएको हुन सक्ने अनुसन्धान वैज्ञानिक तथा जीवाणुविज्ञ डा. सन्तोष दुलाल बताउँछन् । ‘कोरोनाको पहिलो छाल पनि भारतबाटै आएका नागरिकहरूबाट फैलिएको होे,’ उनले भने, ‘अहिले दिनहुँ हजारौं मानिस भारतबाट नेपाल प्रवेश गरिसकेका छन् । त्यसैले, यहाँ कोरोनाका नयाँ स्वरूप भित्रिएको हुनसक्छ, जसले गर्दा छिटोभन्दा छिटो संक्रमितहरूको आनुवांशिक अध्ययन गर्नुपर्छ ।’ यदि नयाँ भेरियन्ट नेपालमा फैलियो भने त्यसलाई नियन्त्रण गर्न निकै गाह्रो हुने उनको तर्क छ ।

भारतमा अहिले तीव्र गतिमा फैलिरहेको डबल म्युटेन्ट भेरियन्ट त्यहाँका नागरिकले स्वास्थ्यका मापदण्ड पालना नगर्दाको परिणाम हो ।

दुलालका अनुसार भारतमा अहिले पुनः तीब्र गतिमा फैलिरहेको काेराेना त्यहाँका नागरिकले स्वास्थ्य मापदण्ड पालना नगर्दाको परिणाम हो । त्यसैले, नेपालमा यी नयाँ स्वरूपहरुबाट बच्नका लागि सर्वप्रथम सरकारले सीमामा कडाई, नागरिकले जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना गर्नुपर्ने उनी बताउँछन् ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

पाल्पा ढाका कपडाले प्रसिद्ध जिल्ला हो । यहाँ आउने जो–कोहीले पनि ढाका कपडाबाट उत्पादित सामान कोसेलीका रुपमा अन्यत्र लैजाने गर्छन्

कोभिड- १९ विरुद्धको एस्ट्राजेनेका खोपको दोस्रो मात्रा आज मंगलबारदेखि काठमाडौं जिल्लामा लगाइँदैछ । काठमाडौं महानगरपालिका तथा कीर्तिपुर, चन्द्रागिरि, नागार्जुन, कागेश्वरी

आकस्मिक गर्भनिरोधक साधनको प्रयोग असुरक्षित यौनसम्पर्क हुँदा वा परिवार नियोजनको अस्थायी साधनको असफलतापछि अनावश्यक गर्भ रोक्ने सुरक्षित र सरल तरिका

नायक पल शाह र गायिका समीक्षा अधिकारी केही समययता चर्चामा छन् । उनीहरूबीचको अन्तरंग सम्बन्धबारे फिल्मनगरीमा चर्चा चल्न थालेपछि यी दुई केही