यौनले स्वास्थ्यमा कस्तो फाइदा गर्छशारीरिक सम्पर्कले सन्तुष्टि मात्र दिँदैन, यसले व्यक्तिको स्वास्थ्यमा पनि सकारात्मक प्रभाव पार्छ । चरम सुखपछि शरीरमा प्रोलेकिटन हार्मोनको स्राव बढ्छ, जसले गर्दा मस्तिष्कका स्नायु कोसीकाले नयाँ न्युरोन निर्माण गर्छ । फलतः व्यक्तिको सुँघ्ने क्षमतामा वृद्धि हुन्छ ।

अस्ट्रेलियाको क्विन्स युनिभर्सिटीमा गरिएको अनुसन्धान अनुसार सातामा तीनदेखि चार पटक शारीरिक सम्बन्धमा संलग्न हुनेको हृदय रोगको खतरामा ५० प्रतिशतले कमी आएको देखियो । यस्तै एक मिनेटसम्म चुम्बन गर्नाले २६ क्यालोरी ऊर्जा खपत भएको समेत पाइयो ।

शारीरिक सम्बन्धका बेला चरम सुख भन्दा ठिक पहिले शरीरमा ओक्सिरोसिन हार्मोनको स्तर सामान्य भन्दा पाँच गुणा बढ्छ । फलतः इन्डोर्फिन हार्मोनको स्राव हुन्छ, जसका कारण मासिक धर्मका बेला हुने पीडा, आर्थराइटिस एवं टाउकोको पीडाबाट राहत मिल्ने गरेको देखियो ।

यौन सम्पर्कका बेला महिलाले पुरुषको यौन रसबाट निस्कने टेस्टोस्टेरोन हार्मोनलाई लिने गर्छिन्, जसले महिलाहरूका लागि शक्तिबर्धक बनाउने काम गर्छ ।

पेन्सेल्भेनिया युनिभर्सिटीमा गरिएको एक अध्ययन अनुसार सातामा तीनदेखि चार पटकसम्म शारीरिक सम्बन्ध राख्नेहरूको शरीरमा इम्युनोग्लोबिन नामक एन्टीबडीको स्राव सामान्य व्यक्तिभन्दा ३० प्रतिशतले बढी हुन्छ । यसले रुघा खोकी जस्ता बिमारीबाट टाढा राख्न मद्दत गर्छ ।

स्वस्थकर एवं सन्तोषप्रद यौन जीवन बिताइरहेका जोडीहरू लामो समयसम्म युवा जस्तै देखिन्छन् ।
अमेरिकामा गरिएको अर्को एक अध्ययन अनुसार सफल यौन जीवनले अन्य कुनै पनि कुराले भन्दा बढी खुसी र सन्तुष्टि प्रदान गर्छ । नियमित यौन सम्पर्कले यौनाङ्ग क्षेत्रको मांसपेशीलाई बलियो समेत बनाउँछ ।

यौन सम्पर्कका बेला महिलाले पुरुषको यौन रसबाट निस्कने टेस्टोस्टेरोन हार्मोनलाई लिने गर्छिन्, जसले महिलाहरूका लागि शक्तिबर्धक बनाउने काम गर्छ । नियमित यौन सम्पर्कले शरीरको लचिलोपनलाई कायम राख्छ भने आवेग र रिसलाई समेत कम गर्छ ।

नियमित यौन सम्पर्कले आयु समेत बढ्ने गरेको देखिएको छ । एक अध्ययन अनुसार जसले चरम सुख अनुभव गर्छन् तिनीहरूको असामयिक मृत्युको सम्भावना अन्य व्यक्तिको तुलनामा ५० प्रतिशतले कम हुने गरेको पाइयो । यौन सम्पर्कले स्ट्रेस हार्मोनको स्रावमा कमी आउँछ ।

नियमित यौन सम्पर्कले छालालाई कोमल एवं स्वस्थ राख्न मद्दत गर्छ । यौन सम्पर्कका बेला महिलाको शरीरमा एस्ट्रोजन नामक हार्मोनको स्राव बढी हुन्छ । यसबाट छाला र केशमा चमक आउँछ ।

नियमित यौन सम्पर्कले आयु समेत बढ्ने गरेको देखिएको छ । एक अध्ययन अनुसार जसले चरम सुख अनुभव गर्छन् तिनीहरूको असामयिक मृत्युको सम्भावना अन्य व्यक्तिको तुलनामा ५० प्रतिशतले कम हुने गरेको पाइयो । यौन सम्पर्कले स्ट्रेस हार्मोनको स्रावमा कमी आउँछ । फलस्वरूप नियमित यौन सम्पर्क गर्नेहरूको आयु ४–५ वर्ष बढ्ने गरेको समेत देखियो ।

शारीरिक सम्पर्कका समयमा पसिना निस्कने भएकाले यसले छालामा रहेको छिद्र खुल्छ । यसबाट छाला स्वस्थ एवं चम्किलो देखिन्छ ।

नियमित शारीरिक सम्पर्कले शरीरमा राम्रो कोलेस्ट्रोल र खराब कोलेस्ट्रोलबिच सन्तुलन कायम राख्छ । नियमित शारीरिक सम्पर्कले पिसाबमा हुने सङ्क्रमणलाई नियन्त्रणमा राख्छ ।

नियमित शारीरिक सम्पर्कले यौनाङ्ग, पाखुरा, पेट, छाती र तिघ्राको मांसपेशीलाई मजबुत बनाउँछ ।
चुम्बनका कारण मुखमा स्लाइभा तीव्र गतिमा बन्छ, यसले दाँतमा अड्किएको खानेकुरा निकाल्न सहयोग गर्छ । फलतः दाँतको समस्याका साथै मुख गन्हाउने समस्या पनि कमी ल्याउँछ ।

नियमित शारीरिक सम्पर्क गर्नेहरूमा एलर्जीको सम्भावना पनि कम हुन्छ । शारीरिक सम्पर्क प्राकृतिक प्रति जैविक हो, जसले ज्वरो र एलर्जीजस्ता बिमारीसित लड्ने शक्ति दिलाउँछ ।

एक अध्ययन अनुसार शारीरिक सम्पर्क पश्चात् हुने स्खलनले प्रोस्टेट क्यान्सरको खतरालाई कम हुन्छ । अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार जुन पुरुषले महिनामा १४–१५ पटक स्खलन गर्छन् उसलाई क्यान्सर हुने खतरा अन्य पुरुषभन्दा १४ प्रतिशतले कम हुने जनाइएको छ ।

नियमित शारीरिक सम्पर्कले शरीरमा राम्रो कोलेस्ट्रोल र खराब कोलेस्ट्रोलबिच सन्तुलन कायम राख्छ । नियमित शारीरिक सम्पर्कले पिसाबमा हुने सङ्क्रमणलाई नियन्त्रणमा राख्छ । चरम सुखको अनुभव गरेपछि शरीरमा ओक्सिटोसिन र एडोर्फिनको स्तर घट्छ, यसबाट राम्रो निद्रा पर्छ ।

एक अध्ययन अनुसार शारीरिक सम्पर्क पश्चात् हुने स्खलनले प्रोस्टेट क्यान्सरको खतरालाई कम हुन्छ । अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार जुन पुरुषले महिनामा १४–१५ पटक स्खलन गर्छन् उसलाई क्यान्सर हुने खतरा अन्य पुरुषभन्दा १४ प्रतिशतले कम हुने जनाइएको छ ।

यौन गतिविधिमा सक्रिय महिलाहरूमा स्तन क्यान्सरको खतरा कम हुन्छ । नियमित रूपमा यौन सम्पर्क गर्ने जोडीको सन्तानोत्पादन क्षमता लामो समयसम्म कायम रहन्छ । यो बाहेक नियमित यौन सम्पर्क गर्ने महिलाहरूको मासिक धर्म पनि नियमित हुन्छ । एक पटक शारीरिक सम्पर्क राख्दा २ सयदेखि ३ सय क्यालोरी खर्च हुन्छ ।...
Hacklink

Nice article inspiring thanks. Hello Administ . Hacklink , Hacklink panel , Hacklink al , Seo Paketleleri , Hacklink

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

केही महिला सम्भोगको दौरानमा मात्र खुल्ने भए तापनि बहुसङ्ख्यक महिला पार्टनरले आफ्नो यौन चाहना बुझेर सोही अनुसारको सन्तुष्टि देओस् भन्ने

अहिले लामो दुरीको सम्बन्ध हुनु सामान्य कुरा हो । लामो दूरीको सम्बन्ध चलाउन कहिल्यै सजिलो हुँदैन। टाढा बस्दा माया जोगाउन

सम्बन्धमा एक अर्कालाई समय दिइन्छ, तर व्यस्त जीवनमा मानिसहरूसँग समयको कमी हुन्छ। यस्तो अवस्थामा जब जोडीले एक अर्कालाई समय दिँदैनन्,

चुम्बनले भावनात्मक सम्बन्ध बनाउँछ । चुम्बन प्रेम व्यक्त गर्ने सबैभन्दा पुरानो र लोकप्रिय तरिका हो । तर कुन चुम्बनको के

Suggested