English

घमण्डले क्षमता समाप्तकबीरदासका छोराको नाम कमल थियो । एकदिन कमलले कबीरदासलाई भने, ‘तिमी यहाँ झुपडीमा थिएनौ, आउन ढिलो भयो । त्यतिबेला कोही आएर तिम्रो बारेमा सोधिरहेका थिए । उनीसँगै एकजना मृतक युवक पनि थिए । त्यो शवको अगाडि दुई–तीनपटक रामको नाम लिएर गंगाजल खन्याएँ, त्यसपछि मृत युवक जीवित भयो । उनीहरू जयजयकार गरेर फर्किए ।’

यी अचम्मका कुरा सुनेर कबीरदास छक्क परे । कमलले अगाडि भने, ‘तिमीले तिर्थ जानुपर्छ भनेर लामो समयदेखि भन्दै थियौ, त्यसपछि जाउ, म कुटीर हेर्छु ।’ कबीरदासले छोरो अहंकारी भएको बुझे । जतिसुकै साधना गरे पनि परिणाम देखेर अहंकार जाग्यो ।

कबीरदासले चिठी लेखेर कमललाई दिए । ‘खोल्नुस् न’ उनले भने । कबीरदासले कमललाई एक सन्तकहाँ चिठी दिएर पठाए । जब कमल यो सन्त पुगे, त्यो सन्तले चिठी खोले । त्यसमा कबीरदासले लेखेका थिए, ‘कमल भयो कपूत, कबीरदास पूरै डुब्यो ।’

त्यो सन्तको ठाउँमा बिरामीहरूको पनि लाइन थियो । सन्तले एकैपटक धेरै मानिसहरूमा गंगाजल खन्याएपछि सबै निको भए । कमलले आफूभन्दा चमत्कारी महसुस गरे । त्यो सन्त सूरदास थिए ।

सुरदासले गजबको कुराकानी सुने र भने, ‘फर्क जाउ, एउटा युवक नदीमा डुबेको छ, उसलाई बचाऊ ।’ कमल तुरुन्तै खोलातिर गए र एक केटा डुबेको देखे, कमलले बचाए ।

केटालाई बचाएर कमल सुरदास फर्किएपछि देख्न नपाउने, बुबाको चिठ्ठी पनि पढ्न नपाउने, मैले जे भनेँ त्यो ठिक छ, तर उसले मेरो बारेमा सबै थाहा पाएको देखेर छक्क पर्‍यो । जब कमलले बुवा कबीरदासले लेखेको चिठ्ठी पढे तब थाहा भयो आफ्नो अहंकार हटाउन बुवाले यहाँ पठाएको हो भन्ने । धेरै मानिसहरूसँग सिद्धि, साधनाहरू छन्, तर तिनीहरूले ती साधनाहरूको दुरुपयोग गर्दैनन् ।

कमलमार्फत हामीले आफ्नो क्षमताको घमण्ड गर्नु हुँदैन भन्ने बुझ्नुपर्छ । सबै मानिसमा फरक क्षमता हुन्छ । जब हामी आफ्नो क्षमताको दुरुपयोग गर्न थाल्छौं तब हाम्रो घमण्डको कारणले हाम्रो क्षमता समाप्त हुन थाल्छ । योग्यताको सदुपयोग गर अहंकारको कारण नष्ट नगर ।

यो पनि
रामकृष्ण परमहंसको सन्देशLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम

‘तपाई जति प्रकृति नजिक पुग्नु हुन्छ, प्रकृति त्यति नै तपाई नजिक आइपुग्छ’, यो भनाई हङकङका नेपाली व्यवसायी राज गुरुङलाई ठ्याक्कै

एक साँझ हामी सूर्यास्त अवलोकन गर्न हेग शहरको अत्याधिक प्रसिद्ध समुन्द्रतट स्केभनिनगन गएका थियौँ । हाम्रो टोलीमा इटाली, फ्रान्स, नर्वे,