घमण्डले क्षमता समाप्तकबीरदासका छोराको नाम कमल थियो । एकदिन कमलले कबीरदासलाई भने, ‘तिमी यहाँ झुपडीमा थिएनौ, आउन ढिलो भयो । त्यतिबेला कोही आएर तिम्रो बारेमा सोधिरहेका थिए । उनीसँगै एकजना मृतक युवक पनि थिए । त्यो शवको अगाडि दुई–तीनपटक रामको नाम लिएर गंगाजल खन्याएँ, त्यसपछि मृत युवक जीवित भयो । उनीहरू जयजयकार गरेर फर्किए ।’

यी अचम्मका कुरा सुनेर कबीरदास छक्क परे । कमलले अगाडि भने, ‘तिमीले तिर्थ जानुपर्छ भनेर लामो समयदेखि भन्दै थियौ, त्यसपछि जाउ, म कुटीर हेर्छु ।’ कबीरदासले छोरो अहंकारी भएको बुझे । जतिसुकै साधना गरे पनि परिणाम देखेर अहंकार जाग्यो ।

कबीरदासले चिठी लेखेर कमललाई दिए । ‘खोल्नुस् न’ उनले भने । कबीरदासले कमललाई एक सन्तकहाँ चिठी दिएर पठाए । जब कमल यो सन्त पुगे, त्यो सन्तले चिठी खोले । त्यसमा कबीरदासले लेखेका थिए, ‘कमल भयो कपूत, कबीरदास पूरै डुब्यो ।’

त्यो सन्तको ठाउँमा बिरामीहरूको पनि लाइन थियो । सन्तले एकैपटक धेरै मानिसहरूमा गंगाजल खन्याएपछि सबै निको भए । कमलले आफूभन्दा चमत्कारी महसुस गरे । त्यो सन्त सूरदास थिए ।

सुरदासले गजबको कुराकानी सुने र भने, ‘फर्क जाउ, एउटा युवक नदीमा डुबेको छ, उसलाई बचाऊ ।’ कमल तुरुन्तै खोलातिर गए र एक केटा डुबेको देखे, कमलले बचाए ।

केटालाई बचाएर कमल सुरदास फर्किएपछि देख्न नपाउने, बुबाको चिठ्ठी पनि पढ्न नपाउने, मैले जे भनेँ त्यो ठिक छ, तर उसले मेरो बारेमा सबै थाहा पाएको देखेर छक्क पर्‍यो । जब कमलले बुवा कबीरदासले लेखेको चिठ्ठी पढे तब थाहा भयो आफ्नो अहंकार हटाउन बुवाले यहाँ पठाएको हो भन्ने । धेरै मानिसहरूसँग सिद्धि, साधनाहरू छन्, तर तिनीहरूले ती साधनाहरूको दुरुपयोग गर्दैनन् ।

कमलमार्फत हामीले आफ्नो क्षमताको घमण्ड गर्नु हुँदैन भन्ने बुझ्नुपर्छ । सबै मानिसमा फरक क्षमता हुन्छ । जब हामी आफ्नो क्षमताको दुरुपयोग गर्न थाल्छौं तब हाम्रो घमण्डको कारणले हाम्रो क्षमता समाप्त हुन थाल्छ । योग्यताको सदुपयोग गर अहंकारको कारण नष्ट नगर ।

यो पनि
रामकृष्ण परमहंसको सन्देशLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन