English

मिश्रमा शनिवार ‘ममि’ को शाही जुलुसप्राचीन मिश्रका २२ राजारानीको ममि (विशेष रुपमा संरक्षित शव) लाई शनिवार राजधानी काहिरामा शाही परेड निकालिने भएको छ । यी सबै शवलाई पुरानो संग्रहालयबाट निकालेर नयाँमा लान आँटिएको हो । जसका कारण नै जुलुसको व्यवस्था गरिएको हो । नयाँ संग्रहालयलाई १८ अप्रिलदेखि पूर्ण रुपमा आम मानिसका लागि खोलिनेछ ।

यस भन्दा पहिला ममिलाई आम जनताका अगाडि परेडको रुपमा प्रदर्शित गरिनेछ । यसमा १८ राजा र ४ रानीहरुको अवशेष रहेको छ । सबै ममिलाई सुनौलो रङको वाहनमा राखिनेछ । यसमा राजा रानीहरुको नाम र पद लेखिनेछ । यो करिव ४० मिनेटको यात्रा हुनेछ ।

यसबेला सडकमा ममिलाई केही समस्या नआओस् भन्ने हेतुले क्यारिएजमा शक एब्जर्भर पनि लगाइएको छ । काहिरामा इजिप्टोलोजीका प्रोफेसर र ममि बनाउने विशेषज्ञ सलीमा इकराम भन्छिन्, ‘ममिलाई पहिला केहि राम्रा सन्दूकमा राखिनेछ, किनभने तापक्रम र नमीको नियन्त्रणको व्यवस्था भएपछि यो लामो समयसम्म सुरक्षित राख्न सकिन्छ । पुरानो संग्रहालयमा यस्तो व्यवस्था थिएन ।’

परेडमा ममिहरुको सीनियरिटीको ध्यान राखिनेछ

ममिहरुको परेड वरियताको आधारमा निकालिनेछ । अर्थात् सबैभन्दा पुराना राजा रानीको ममि सबैभन्दा पहिला राखिनेछ । त्यसपछि अन्यको ममि रहनेछ । सबैभन्दा पहिला ताओ द्वितीय बे्रवको ममि रहनेछ । उनले करिव १६०० ईसापूर्व दक्षिण मिश्रमा शासन गरेका थिए ।

त्यस्तै १२ औँ शताब्दी ईशापूर्वमा शासन गर्ने रामसे आईएक्सको ममि सबैभन्दा पछि रहनेछ । यो बेलामा कडा सुरक्षा व्यवस्था रहनेछ । यसबेलामा मिश्रका कलाकारले संगीत धुनको प्रदर्शन गर्नेछन् । पूरा आयोजना राष्ट्रिय टेलिभिजनले प्रत्यक्ष प्रसारण गर्नेछ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

ग्लोबल आइएमई बैंकको क्रेडिट कार्ड बाहकले ६ हजार रुपैयाँमै विदेश भ्रमण गर्न पाउने भएका छन् । ग्लोबल आइएमई बैंक लिमिटेडले

राइज मिडियाका प्रमोटर सुनिल गुरुङलाई पितृशोक परेको छ । उनका बुबा पोखरेली समाजसेवी बिल बहादुर गुरुङको उपचारकै क्रममा मंगलबार राती

मान्छेका विभिन्न रुचि हुन्छन्, त्यसमध्ये पुराना नोट, सिक्काको संकलन पनि एक हो । कतिपयले त यसैलाई आफ्नो पेशा नै बनाएका

शनिवारको दिन बाहिर कतै गएर मूड फ्रेस गर्ने मन कसलाई पो हुँदैन र ? तर घुम्न कता जाने भन्ने समस्या