मिश्रमा शनिवार ‘ममि’ को शाही जुलुसप्राचीन मिश्रका २२ राजारानीको ममि (विशेष रुपमा संरक्षित शव) लाई शनिवार राजधानी काहिरामा शाही परेड निकालिने भएको छ । यी सबै शवलाई पुरानो संग्रहालयबाट निकालेर नयाँमा लान आँटिएको हो । जसका कारण नै जुलुसको व्यवस्था गरिएको हो । नयाँ संग्रहालयलाई १८ अप्रिलदेखि पूर्ण रुपमा आम मानिसका लागि खोलिनेछ ।

यस भन्दा पहिला ममिलाई आम जनताका अगाडि परेडको रुपमा प्रदर्शित गरिनेछ । यसमा १८ राजा र ४ रानीहरुको अवशेष रहेको छ । सबै ममिलाई सुनौलो रङको वाहनमा राखिनेछ । यसमा राजा रानीहरुको नाम र पद लेखिनेछ । यो करिव ४० मिनेटको यात्रा हुनेछ ।

यसबेला सडकमा ममिलाई केही समस्या नआओस् भन्ने हेतुले क्यारिएजमा शक एब्जर्भर पनि लगाइएको छ । काहिरामा इजिप्टोलोजीका प्रोफेसर र ममि बनाउने विशेषज्ञ सलीमा इकराम भन्छिन्, ‘ममिलाई पहिला केहि राम्रा सन्दूकमा राखिनेछ, किनभने तापक्रम र नमीको नियन्त्रणको व्यवस्था भएपछि यो लामो समयसम्म सुरक्षित राख्न सकिन्छ । पुरानो संग्रहालयमा यस्तो व्यवस्था थिएन ।’

परेडमा ममिहरुको सीनियरिटीको ध्यान राखिनेछ

ममिहरुको परेड वरियताको आधारमा निकालिनेछ । अर्थात् सबैभन्दा पुराना राजा रानीको ममि सबैभन्दा पहिला राखिनेछ । त्यसपछि अन्यको ममि रहनेछ । सबैभन्दा पहिला ताओ द्वितीय बे्रवको ममि रहनेछ । उनले करिव १६०० ईसापूर्व दक्षिण मिश्रमा शासन गरेका थिए ।

त्यस्तै १२ औँ शताब्दी ईशापूर्वमा शासन गर्ने रामसे आईएक्सको ममि सबैभन्दा पछि रहनेछ । यो बेलामा कडा सुरक्षा व्यवस्था रहनेछ । यसबेलामा मिश्रका कलाकारले संगीत धुनको प्रदर्शन गर्नेछन् । पूरा आयोजना राष्ट्रिय टेलिभिजनले प्रत्यक्ष प्रसारण गर्नेछ ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

नेपाली सिने क्षेत्रको होस् या सांगीतिक क्षेत्रका कलाकारबीचको द्धन्द्धका खबर बेला–बेला आउँछन् । तर, देशलाई दुखेको बेला सहयोग गर्नेमा यिनै

व्यक्तिहरू प्रायः बेलुकाको खानामा यस्तो चिजहरू खान्छन्, जसको कारणले उनीहरूको पेट गडबडी हुन्छ र उनीहरूले यौनको आनन्द लिन सक्दैनन् ।

नेपालको कुल क्षेत्रफल मध्ये १.७३ प्रतिशत भू-भाग ओगटेको सिन्धुपाल्चोक बागमती प्रदेशको १३ जिल्ला मध्ये सबैभन्दा ठूलो हो । पछिल्लो ७

नेपालमा गत २४ घण्टामा थप २ हजार ५ सय १८ जना कोरोना संक्रमण मुक्त भएका छन् । योसँगै नेपालमा कोरोना