महाभारत युद्ध र सन्देशमहाभारत युद्ध कुन भूमिमा हुन्छ, यसको नियम के हुन्छ, कुन दिन युद्ध सुरु हुन्छ यी सबै कुरा श्रीकृष्णले तय गरेका थिए । यो युद्ध १८ दिनसम्म चलेको थियो । महाभारत युद्ध सुरु । युद्धको सातौं दिन पुग्यो ।

वेद व्यासले महाभारतमा लेखेअनुसार कौरव र पाण्डवहरूबीचको युद्ध यति भीषण थियो कि रगतको नदी बग्थ्यो । काटिएको टाउको र शरीर रगतको खोलामा बगिरहेको थियो । हिंस्रक जनावर, स्याल, चीलजस्ता चराचुरुङ्गीहरू वरिपरि आउन थाले । मासु खाँदै खोलामा फाल हाने । यस्तो दृश्य डरलाग्दो थियो ।

रात परेपछि युद्धविराम हुन्थ्यो । कौरव र पाण्डवहरूको भेला हुन्थ्यो । सबै आफन्त थिए । दाजुभाइ, दिदीबहिनी, काका–भतिजा सबै एकअर्कासँग दिउँसो लडिरहेका थिए । तर राति सबैजना एकअर्काको क्याम्पमा जान पाउने नियम थियो ।

राति सबै भेट्थे । रमाइलो गर्थे । ठट्टा गर्थे । कसैले कीर्तन गर्थे, कसैले अभिनय गर्थे । कसैले नोटाङ्की गर्थे । यसरी दिनभरको शत्रूताको भावना मेटिन्थ्यो । भोलिपल्ट फेरि उनीहरू फेरि झगडा गर्न थाल्थे ।

यो पनि
भगवान् शिवका चार सन्देश

सन्देश

हाम्रो परिवारमा पनि एकअर्काको स्वभाव र सोच फरक हुन्छ । यस कारणले गर्दा झगडा हुन्छ । तर सबै एउटै परिवारमा बस्छन् । त्यसैले समय–समयमा हामीले एकअर्कालाई मद्दत गर्नुपर्छ । सल्लाह दिनुपर्छ । सहयोग गर्नुपर्छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।

राजधानीको नेपाल पर्यटन बोर्डमा एपेक नेपालद्वारा शुक्रबार ‘मलाई मन परेको कविता-३’ आयोजना गरियो । जसमा अग्रज कविहरुले अनुज कविका मनपरेको