कोमाबाट उठ्ला त बलिउड ?भारतमा लकडाउनले बढी नोक्सान व्यहोर्नेमा चलचित्र उद्योग सबैभन्दा अगाडि आउँछ । त्यहाँ लकडाउन अघिल्लो वर्ष २५ मार्चबाट सुरु भयो । तर, १३ मार्चबाटै त्यहाँका सबै सिनेमा घरहरू बन्द गरिएका थिए । लकडाउन खुलेपछि केही आशा गरिएको थियो । तर, भारतमा पुनः कोरोनाको नयाँ लहर सुरु भएको छ । यस्तो अवस्थामा पनि सिनेमा उद्योगले आशा भने छाडेको छैन ।

सन् २०२१ मा ४३ वटा फिल्म रिलिज हुनेवाला छ । केही विश्लेषकहरूका अनुसार बलिउडलाई भएको घाटाबाट बाहिर निकाल्ने काम यो फिल्महरूले गर्नेछन् ।

घाटाबाट बाहिर निकाल्ने आशा

भारतीय सञ्चार माध्यमका अनुसार भारतमा मल्टिप्लेक्सको अवधारणा ल्याउने सिनियर ट्रेड एनालिष्ट गिरिश वानखेडेका अनुसार भारतमा कुल ९ हजार ६ सय हल छन् । जसमा ५ हजार ३ सय मल्टिप्लेक्स स्क्रिन छन् । थिएटरहरू सधै घाटामा जान्छ भन्ने छैन । किनभने हालसालै घोषणा गरिएका फिल्महरू अब्बल छन्, जसले सिनेमा घरमा भएको घाटालाई पुरा गर्ने विश्वास गरिएको छ ।

दोस्रो कोरोना लहरको असर

हालै कार्निवाल मल्टिप्लेक्सले इन्दौरमा ३ वटा मल्टिप्लेक्स खोलेको छ । कम्पनीका उपाध्यक्ष कुणाल साहनी भन्छन्, ‘मार्चको अन्तिम र अप्रिल सुरुवातको समय फिल्म व्यापारको लागि राम्रो समय मानिन्छ । यो समयमा जुन फिल्म रिलिज हुन्छ, त्यसले २ सय ५० करोडको व्यापार गर्छ । तर, कोरोनाको दोस्रो लहरले सिनेमाहरूको लागि यो समय पनि अलि अफ्ठेरो नै हुने देखिन्छ ।’

मल्टिप्लेक्सको मासिक खर्च १ करोड

मल्टिप्लेक्सको धेरै खर्च भनेको त्यसको भाडा, बिजुलीको बिल, कर्मचारीहरूको पारिश्रमिक, उपकरणहरूको मर्मत सम्भारमा हुनेगर्छ । मल्टिप्लेक्सको मासिक औसत खर्च २५ लाखदेखि १ करोडसम्म हुन्छ । एउटा मल्टिप्लेक्समा करीब २५ देखि ५० जनाले रोजगारी पाएका हुन्छन् । लकडाउनको बेलामा ती विविध खर्च त उति नै थियो तर आम्दानी भने थिएन । अन्य घाटाको त अझ हिसाब नै भएको छैन ।

कोरोनाले डुबायो २०२० को आशा

२०१९ मा बलिउडका ६ फिल्मले दुई सयदेखि तीन सय करोडको बिचमा कमाई गरे । २०२० मा पनि बलिउडको आम्दानीले नयाँ रेकर्ड तोड्ने आशा गरिएको थियो ।

२०२० पहिलो दुई महिना रिलिज भएको लगभग ४० फिल्ममध्ये अजय देवगनको फिल्म ‘तान्हाजी ः द अनसंग वारियर’ ले २ सय ८० करोडको कलेक्सन गरेको गरेको थियो । अन्य फिल्महरू भने त्यति चलेनन् । कोरोना कहर चलिरहेकै बेला इरफान खानको ‘अंग्रेजी मिडियम’ हलहरूमा रिलिज हुने अन्तिम बिग बजेट फिल्म थियो । यसले तीन दिनमा १० करोड कलेक्सन गरेको थियो ।

वेबसाइट तथा एप्लिकेसनको बढी प्रयोग

कोरोनाले एक वर्ष पुरै डुबाएको बलिउड फिल्म नगरी अहिले पुरा उर्जाका साथ काम गर्दैैछ । र, ट्रयाकमा आउने कोशिस गरिरहेको छ । फिल्म निर्माता आनन्द पण्डितका अनुसार कोभिडका कारण लकडाउन हुँदा नयाँ मञ्च पनि दिएको छ । यस्तो अवस्थामा पनि नयाँ कन्टेन्ट कसरी क्रियट गर्ने भन्ने कुरा फिल्म उद्योगले सिकेको छ । वेबसाइट तथा एप्लिकेसनको बढी प्रयोग भैरहेको छ ।

नयाँ बाटोहरू खोज्दै सिनेमा उद्योग

सिनेमा हलहरूमा केही पलको अन्धकारपछि दर्शकहरूको अनुहारमा स्क्रिनको उज्यालो आउँछ । यो उज्यालोले मानिसलाई केही दिनको लागि आफ्नो दैनिक संघर्षको अन्धकार पार गर्न पनि मद्दत गरिरहेको हुन्छ । लकडाउनको एक वर्षपछि पुरा सिनेमा उद्योग नै त्यो उज्यालोको खोजीमा लागेको छ । अब रिलिज हुने फिल्महरूले त्यो उज्यालो छर्ने कोशिस गर्नेछन् । बलिउड कोमाबाट बौरिने छ ।
एजेन्सीको सहयोगमा ।Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

राजधानीको माइतीघरमा सोमबार निर्मला कुर्मीका न्यायका लागि बृहत नागरिक आन्दोलन अन्तर्गत विरोध प्रदर्शन गर्ने क्रममा शिल्पी थिएटरद्वारा सडक नाटक समेत

नविन रायमाझी, अमेरिका । अंग्रेजी भाषामा एउटा भनाई छ, ‘अमेरिकन लाइफ, जापानीज वाइफ एण्ड चाइनिज फुड’ अर्थात् अमेरिकी जीवन, जापानी

आज सोनाम ल्होसारयसकारण मनाउन थालियो ल्होसार तामाङ समुदायको सांस्कृतिक पर्व सोनाम ल्होसारका अवसरमा सरकारले आज शुक्रबार देशभर सार्वजनिक बिदा दिएको छ।समुदायले

काठमाण्डौस्थित स्टुडियो थिएटरमा पौष २९ गते देखि नाटक देउराली डाँडीको मन्चन सुरु भएको छ । एक्टर्स स्टुडियोको सहकार्यमा वान वल्र्ड

Suggested