यो हार्मोनको कमीले पुरुषमा देखिन्छ यस्ता लक्षणहरूपुरुषको शरीरमा उत्पन्न हुने सेक्स हार्मोनलाई टेस्टोस्टेरोन भनिन्छ । यो हार्मोनले यौन उत्तेजना बढाउने गर्छ । यदी शरीरमा टेस्टोस्टेरोनको कमी भएमा विभिन्न परिवर्तनहरु देखा पर्छ ।

धेरै थकाइ लाग्ने

धेरै थकाइ लाग्नु पनि शरीरमा टेस्टोस्टेरोन हार्मोनको कमी भएको प्रमुख लक्षण हो । यो हार्मोनको कमीले शरीरमा इनर्जी नभएको महशुस गराउछ । त्यसैले हार्मोनको जाँचका लागि डाक्टरसँग सम्पर्क राख्नु राम्रो हुन्छ ।

यौन जीवनमा परिवर्तन

टेस्टोस्टेरोन हार्मोनको कमीले सक्रिय यौन जीवनमा कमी आउन सक्छ । यसले यौन उत्तेजना नहुने समस्या पनि ल्याउन सक्छ । यौन उत्तेजना नहुने अन्य कारणहरू पनि हुन सक्छन् । जस्तै मुटु रोग वा डायबिटिजका कारण । यदि तपाईमा टेस्टोस्टेरोनको कमी छ भने यसको उपचारपछि तपाईको यौन जीवन राम्रो बन्छ ।

स्मरण शक्तिमा असर

टेस्टोस्टेरोनको कमीले स्मरण शक्ति कमजोर बनाउँछ । यसले कुनै पनि काम वा कुरामा ध्यान केन्द्रित हुन दिदैंन । यस्तो किसिमको समस्या शरीरमा टेस्टोस्टेरोन स्तरमा धेरै कमी भयो भने मात्र देखिन्छ । यो बाहेक तपाईलाई डिप्रेशनको समस्या पनि देखिन सक्छ । यस्तो भएमा मेडिटेशन, योग, एक्सरसाइज र मसाज गर्नुपर्ने हुन्छ ।

मूड परिवर्तन

यो हार्मोनको कमीले तपाईको मूडमा पनि असर गर्दछ । तपाई हरेक समय उदास र निराश देखिनुहुन्छ । र, केहि कुरापनि राम्रो लाग्दैन । यसका कारण केहि पुरुषको व्यक्तित्वमा परिवर्तन समेत आउँछ । उपचारपछि भने यो समस्या सामान्य हुन्छ ।

कम टेस्टोस्टेरोनले अनुहार, हात र खुट्टाका तल्लो भागको कपाल झर्न थाल्छ । तर टाउकोको कपालमा भने यसले असर गर्दैन ।

मांशपेशिहरुमा परिवर्तन

यो हार्मोनको कमीले मांशपेशीमा पनि परिवर्तन ल्याउँछ । मांशपेशीमा भएको परिवर्तन राम्रोसंग देख्न सकिन्छ । यसले मांशपेशीहरु कमजोर बनाउछ । तर तपाईले एक्सरसाइज गर्न छोड्नु हुँदैन । रेगुलर एक्सरसाइजबाट टेस्टोस्टेरोनको स्तर बिस्तारै नियमित जस्तै हुन थाल्छ । त्यसैले आफ्नो एक्सरसाइजमा वेटलिफ्टिङ्ग पनि सामेल गर्नु राम्रो हुन्छ ।

बडी फ्याट

टेस्टोस्टेरोनको कमीको असर तपाईको बडी फ्याटमा पर्न सक्छ । यदि तपाईले एक्सरसाइज गर्नुभएन भने क्यालोरी सहजै तपाईको फ्याटमा परिवर्तन हुन्छ । डाइटमा हेल्दी फूड सामेल गर्नुहोस् र शरीर सुहाउँदो डाइट खानुहोस् ।

यसको कमीले हड्डी पनि कमजोर बन्छ । यसका कारण आस्टियोपोरस नामको बिमारी हुन्छ । तर यो बिमारीको अन्य कारण पनि हुन सक्छन् ।

कपालमा असर

कम टेस्टोस्टेरोनले अनुहार, हात र खुट्टाका तल्लो भागको कपाल झर्न थाल्छ । तर टाउकोको कपालमा भने यसले असर गर्दैन । यदि यस्तो केही लक्षण देखिएको छ भने डाक्टरसँग सम्पर्क गर्नुहोस् ।

टेस्टोस्टेरोनको कमीले तपाईलाई निदाउन समस्या हुन्छ । यसले इन्सोमेनिया पनि हुन सक्छ । त्यसैले यसको लागि सही रुटिन बनाउनुहोस्

हड्डी कमजोर हुने

यसको कमीले हड्डी पनि कमजोर बन्छ । यसका कारण आस्टियोपोरस नामको बिमारी हुन्छ । तर यो बिमारीको अन्य कारण पनि हुन सक्छन् । आफ्नो हड्डीलाई बलियो बनाउनुहोस् । स्मोकिङ्ग र अल्कोहल पिउन छोड्नुहोस् । र हरेक दिन एक्सरसाइज गर्नुहोस् । सही जाँचको लागि डाक्टरसँग सम्पर्क गर्नुहोस् ।

निदाउन समस्या

टेस्टोस्टेरोनको कमीले तपाईलाई निदाउन समस्या हुन्छ । यसले इन्सोमेनिया पनि हुन सक्छ । त्यसैले यसको लागि सही रुटिन बनाउनुहोस् र समयमै सुत्ने र समयमै उठ्ने गर्नुहोस् ।Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

केही महिला सम्भोगको दौरानमा मात्र खुल्ने भए तापनि बहुसङ्ख्यक महिला पार्टनरले आफ्नो यौन चाहना बुझेर सोही अनुसारको सन्तुष्टि देओस् भन्ने

अहिले लामो दुरीको सम्बन्ध हुनु सामान्य कुरा हो । लामो दूरीको सम्बन्ध चलाउन कहिल्यै सजिलो हुँदैन। टाढा बस्दा माया जोगाउन

सम्बन्धमा एक अर्कालाई समय दिइन्छ, तर व्यस्त जीवनमा मानिसहरूसँग समयको कमी हुन्छ। यस्तो अवस्थामा जब जोडीले एक अर्कालाई समय दिँदैनन्,

चुम्बनले भावनात्मक सम्बन्ध बनाउँछ । चुम्बन प्रेम व्यक्त गर्ने सबैभन्दा पुरानो र लोकप्रिय तरिका हो । तर कुन चुम्बनको के

Suggested