तीन अभिभावक प्रविधिको साथ जन्मिएको संसारको पहिलो बच्चाबेलायतमा दुई आमाको अण्डा र बाबुको शुक्रकीटबाट तीन अभिभावकको डिजाइनर बच्चाको जन्म भएको छ । बाँझोपनका लागि कृत्रिम गर्भाधान आइभिएफ पछि चिकित्सा जगतमा यो सबैभन्दा ठुलो कदम भएको चिकित्सकहरू बताउँछन् । नवजात शिशुमा वंशाणुगत रोगहरू हटाउन, डाक्टरहरूले आमाको अण्डाको केन्द्रकबाट बिरामी माइटोकोन्ड्रिया हटाउँछन्।

डोनर आमाको अण्डा खाली गरेपछि, स्वस्थ माइटोकोन्ड्रिया बुबाको शुक्राणुसँग निषेचित हुन्छ। यसले आमाबाट नवजात शिशुमा वंशाणुगत रोग सर्ने सम्भावनालाई हटाउँछ। डाक्टरहरूले माइटोकोन्ड्रिया दानबाट जन्मेको नवजात शिशुलाई तीन आमाबाबुको बच्चा भन्छन्। आमाको गर्भमा रहेको निषेचित अण्डामा बच्चाको मौलिक अभिभावकको डिएनए हुन्छ। यस अवस्थामा, बच्चामा आमाबाबुको मौलिक गुण जीवित रहन्छ । 

माइटोकोन्ड्रियाबाट आमाको रोगको जिन मात्र हटाइन्छ। यो सम्पूर्ण प्रक्रिया भ्रूण विकासको प्रारम्भिक चरणमा गरिन्छ। बेलायतमा डिजाइनर बेबीको जन्म भएपछि यो बहस पनि सुरु भएको छ । यसका आलोचकहरूले यो प्रकृतिसँग खेलबाड भएको बताएका छन् । डा डेभिड क्लेन्सी भन्छन्, कतिपय अभिभावकले पनि आफ्नो अनुसार नवजात शिशुको अनुहार, छाला र लिङ्ग परिवर्तन गर्न सक्छन् ।

यो पनि…
गल्फ खेल्न अन्तरिक्ष जाने अर्बपति

‘थ्री डी पड’ मा पल्टिएको १५ सेकेन्डमा नै हुन्छ मृत्युवरण ...
यसरी गरौं इलेक्ट्रिक चुलाेकाे छनाेट - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] मान्छे आफूलाई नयाँ नयाँ प्रविधिसँग अपडेट गराउन चाहन्छ । अहिले […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्वकै सबैभन्दा पाका पुरुष स्पानियार्ड सातुर्निनो डी ला फ्ल्युटी ग्रार्सियाको निधन भएको छ । उनको ११२ वर्ष ३४१ दिनमा मृत्यु

काठमाडौं । यतिखेर देशमा पश्चिमी वायुको सामान्य प्रभाव रहेको छ। बिहान तराईका थोरै स्थानमा हुस्सु/कुहिरो लागेको छ। मौसम पूर्वानुमान महाशाखाका

नेपालमा थप १० हजार २ सय ५८ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार पछिल्लो

संसारका विभिन्न देशका मानिसहरूको आ–आफ्नै परम्पराहरू हुन्छन् । धेरै देशहरूमा यस्ता अनौठा परम्पराहरू छन् । लाग्छ, मानिसहरूले यस्तो कसरी गर्न

Suggested