दसैंमा प्रतिदिन ५ हजार खसी बोका खपतदसैंको घटस्थापनादेखि नवमीसम्म खसी बोकाको अत्यधिक माग हुने समय हो । यस बेला अरु समय भन्दा एक दिनमै लगभग ५ हजार खसीबोकाको माग हुने गरेको छ ।

दसैंमा मात्रै देशभर ५० हजार खसीबोकाको खपत हुने पशुसेवा विभागका सूचना अधिकारी डा.चन्द्र ढकाल बताउँछन् । उनका अनुसार देशभर ५ लाख ४९ हजार ३ सय ३२ मेट्रिक टन मासु बर्षेनी खपत हुन्छ । जसमध्ये सबै भन्दा बढी पोल्ट्री, त्यसपछि राँगा र खसी बोकाको मासु खपत हुन्छ ।लाखौँ खपत हुने मासु नेपालमा उत्पादित पशुपंक्षीले मात्र धान्न नसक्ने उनकोे भनाई छ । तर, दुई वर्ष यता कम मात्र बाहिरबाट मासुका लागि पशुपंक्षी आयात हुने गरेको उनको दाबी छ ।


‘नेपालमा ५ लाख ४८ हजार ९ सय ३४ मेन्ट्रिक टन बर्सेनी मासु उत्पादन हुन्छ, विगत ३–४ वर्षको तथ्यांक हेर्दा मासुका लागि बाहिरका पशुपंक्षी कम आयत हुने गरेको छ,’ उनले भने, ‘गत वर्ष ३ सय ९८ मेट्रिक टान मासु मात्र अयात भएको थियो ।’ १ करोड २८ लाख ११ हजार ९ सय ५३ वटा बाख्रा स्वादेशमा उत्पादन हुन्छन् । जसमध्ये लगभग ४२ लाख खसी अर्थात ३०–४० प्रतिशत मासुको लागि प्रयोग हुने उनले बताए ।


‘नेपालमा ५ लाख ४८ हजार ९ सय ३४ मेन्ट्रिक टन बर्सेनी मासु उत्पादन हुन्छ, विगत ३–४ वर्षको तथ्यांक हेर्दा मासुका लागि बाहिरका पशुपंक्षी कम आयत हुने गरेको छ,’ उनले भने, ‘गत वर्ष ३ सय ९८ मेट्रिक टान मासु मात्र अयात भएको थियो ।’ १ करोड २८ लाख ११ हजार ९ सय ५३ वटा बाख्रा स्वादेशमा उत्पादन हुन्छन् । जसमध्ये लगभग ४२ लाख खसी अर्थात ३०–४० प्रतिशत मासुको लागि प्रयोग हुने उनले बताए ।

कसरी आपूर्ति हुन्छ मासु

खसी बोकाका लागि विभिन्न बाख्रापालन महासंघ, स्थानीय गाउँपलिका, नगरपालिका र बाख्रापालक सहकारीहरुसँग सहकार्य गरी मासु आपूर्ति हुने उनले जानकारी दिए । इटहरी, पोखरा, भरतपुर, नेपालगञ्ज लगायतका क्षेत्रमा बाख्रा पालन गरिने भएकाले यही क्षेत्रबाट मात्रै ४० हजारमा बाख्रा उपलब्ध हुने उनले जनाए । बाख्रा पालन महासंघले पनि विभिन्न निकायबाट सहकार्य गरी मासु आपूर्तिमा सहयोग गरिरहेको उनले जानकारी दिए ।

स्वास्थ्य सेवा विभागको प्राविधिक टोली र आपूर्ति मन्त्रालय अन्र्तगतको आपूर्ति तथा उपभोक्ता संरक्षण विभागको समन्वय गरे बजार अनुगमन गरिरहेको उनले बताए । जसमा मासुका लागि बाख्राहरु कहाँबाट ल्याइयो अर्थात ल्याइँदै छ, पशुपंक्षी मासुका लागि स्वस्थ्य छन् वा छैनन् जाँच गरिरहेको छ ।

मासु खपतको तथ्यांक

वि.सं २०६३–६४ को तथ्यांकअनुसार ५ लाखको हराहारीमा मासुका लागि खसी बोका आयत हुने गर्थ्यो । तर, केही वर्ष यता घटेको छ । २०७५–७६ मा २ लाख ०७६–०७७ मा ९ हजार मात्रै आयात भएको उनले जनाए । यस वर्ष गत वर्ष भन्दा कखसी बोकाको आयात बढेको उनले जनाए । ‘ यो आर्थिक वर्षमा १० हजार देखि १२ हजार खसी बोका आयात भएका छन्,’ उनले भने, ‘ति सबै प्रक्रिया पुर्याएर ल्याइएका हुन्, चाडबाडका लागि खसी बोका अझै ल्याउने क्रम जारी छ ।’

मासुको अनुगमन

स्वास्थ्य सेवा विभागको प्राविधिक टोली र आपूर्ति मन्त्रालय अन्र्तगतको आपूर्ति तथा उपभोक्ता संरक्षण विभागको समन्वय गरे बजार अनुगमन गरिरहेको उनले बताए । जसमा मासुका लागि बाख्राहरु कहाँबाट ल्याइयो अर्थात ल्याइँदै छ, पशुपंक्षी मासुका लागि स्वस्थ्य छन् वा छैनन् जाँच गरिरहेको छ ।

बाहिरबाट मासुका लागि खसी बोका ल्याउने प्रक्रिया

बाहिरबाट आयत हुने पशुपंक्षीलाई प्रतिबन्ध लगाएको उनले बताए । तर, कसैले नियम पुर्याएर पशुसेवा स्वास्थ्य ऐन अनुसार स्वास्थ्य पशुपंक्षी भएको प्रमाणपत्रसहित भित्र्याएमा अनुमति दिने उनले जनाए ।

यो पनि पढ्नुहोस् :

चाडपर्वको चहलपहलले बढ्दै कोरोना जोखिम
दसैंमा दुई पाङ्ग्रे किन्ने कि चार ? सुनको एक्कादेखि गाडीसम्म उपहारमै
दसैँका साइत सार्वजनिक, टिकाको शुभ साइत १०ः०२ बजे
दसैंका लागि अग्रिम टिकट बुकिङ खुल्यो, कहाँको भाडा कति ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सन् २०२० को एक तथ्यांक अनुसार करिब १६ लाख जनसंख्या भएको काठमाडौं उपत्यकामा प्रत्येक दिन झण्डै १२ लाख सवारी साधन

‘ब्लु डायरी’ नाम सुन्नासाथ हामीलाई ‘ब्लु’ शब्दले पक्कै झस्काउँछ । किन कि नेपाली समाजमा ब्लु शब्दले पारेको प्रभाव त्यस्तै छ

यातायात व्यवस्था विभागले सवारी चालक अनुमति पत्र (लाइसेन्स) आवेदन खुला गरेको छ । कोरोना महामारीका कारण विगत ६ महिनादेखि बन्द

कमेडी च्याम्पियन २ का विजेता भरतमणि पौडेलले पूर्वयुवराज पारस शाहसँग भेट गरेका छन् । दुवैबीच एक घन्टा कुराकानी भएको थियो