बिहान उठ्ने बित्तिकै भुलेर पनि नखानुस् यस्ता खानेकुरास्वस्थ रहन हामीले धेरै प्रयत्न गरिरहेका हुन्छौँ । जसका लागि व्यायाम गर्छौं, सन्तुलित भोजन खाने कोशिस गर्छौं । तर, कुन खानेकुरा कतिबेला खाने भन्ने जानकारी नहुँदा यसले शरीरमा प्रतिकुल असर गरिरहेको हुन्छ । अझै, खाली पेटमा सुरुमा के खाने भन्ने कुराको जानकारी नहुँदा धेरै मानिसको स्वास्थ्य अवस्था बिग्रन्छ । त्यसैले यहाँ खाली पेटमा खान नहुने खानेकुराका बारेमा चर्चा गरिएको छ :

मसालेदार चिल्लो पिरो भोजन

जतिसुकै भोक लागोस् तर, खाली पेटमा चिल्लो पिरो र मसालेदार खाना खानु हुँदैन । यसमा हुने प्राकृतिक अम्लले पेटको पाचन क्षमता बिगार्छ । यसले पेट दुख्ने समस्या बढाउँछ ।

लेमन सोडा

लेमन सोडा भन्दा राम्रो सफ्ट पेय पदार्थ अरु छैन । यसमा चिनी पनि राख्नुपर्दैन । सोडा, पानी, कागती र बरफलाई मिलाएर एक रिफ्रेशिंग पेय पदार्थ बन्दछ । यसमा पोटासियम र इलेक्ट्रोलाइट पनि मिलेको हुन्छ । तर, यसमा उच्च मात्रामा कार्बोनेट एसिड पनि हुन्छ भन्ने कुरा बिर्सनु हुँदैन । यसलाई खाली पेटमा पिउँदा भने यसले स्वास्थ्यमा समस्या निम्त्याउँछ ।

केरा

खाली पेटमा केरा खाँदा शरीरमा म्याग्नेसियमको मात्रा अत्यधिक बढ्दछ । यसले शरीरमा क्याल्सियम र म्याग्नेसियमको मात्रा असन्तुलित बनाउँछ । यसर्थ, खाली पेटमा केरा खाँदा ग्यास्ट्रिक एसिडको समस्या बढ्दछ र यसबाट पेटमा गहिरो दुःखाई हुनसक्छ ।

गोलभेँडा

गोलभेँडामा अत्यधिक मात्रामा एसिड हुन्छ । यदि यसलाई खाली पेटमा खायो भने यसले प्रतिक्रिया गर्दछ र पेटमा अघुलनशील जेलको निर्माण हुन्छ, जसले गर्दा पेटमा पत्थर बन्दछ किनकी गोलभेँडा भिटामीन ए, सी, के, फोलेट र पोटासियमको राम्रो स्रोत हो ।

कफी र चिया

खाली पेटमा कफीको सेवन बिष पिएजस्तो हुनसक्छ । किनकी यसमा कैफिन हुन्छ, जसले खाली पेटमा पर्दा ठूलै समस्या निम्त्याउन सक्छ । जसरी कफी पिउनु राम्रो हुँदैन, त्यसरी नै खाली पेटमा चिया पनि नपिउनुहोस् । किनकी चियामा उच्च मात्रामा एसिड हुन्छ । जसले पेटमा पीडा हुनसक्छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

महिला हिंसा अन्त्य गर्नपर्छ भन्ने नारा हामीले प्राय सुनिरहेका हुन्छौ । यो विषयमा चर्चा हुन थालेको लामो समय भईसक्यो ।

राप्रपा अध्यक्ष पशुपति शमशेर जबराले पार्टीको हितका लागि आफूले नेतृत्वको दाबी छोडेको जानकारी दिएका छन् ।  काठमाडौंमा बुधबारबाट सुरु भएको

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले अत्यावश्यक कामबाहेक विदेश भ्रमण नगर्न अपिल गरेको छ । कोभिड–१९ को ओमिक्रोन भेरियन्टको सङ्क्रमणलाई दृष्टिगत गर्दै

राप्रपा अध्यक्ष डा प्रकाशचन्द्र लोहनीले हिन्दु र बौद्ध धर्म जोगाएर प्रवर्द्धन गर्दै अघि बढ्ने हो भने नेपाललाई विश्वकै तीर्थस्थल बनाउन सकिने