यी हुन् नियमित मह सेवन गर्नुका ६ फाइदामहमा प्रशस्त मात्रामा भिटामिन सी, भिटामिन बी, कार्बोहाइड्रेट, एमिनो एसिड, पाइन्छ । यदि राती सुत्नु भन्दा पहिले एक चम्चा महको सेवन गरियो भने यसले स्वास्थ्यलाई धेरै समस्याबाट टाढा राख्न सक्छ । मह राती सुत्नु भन्दा पहिले मनतातो दूध वा पानीसँग मिसाएर पिउन सकिन्छ । रातीको खाना खाएको २ देखि ४ घन्टा पछि सुत्नु भन्दा अघि महको सेवनले स्वस्थ्यमा हुने फाइदाहरु यस प्रकार छन् ।

खोकीको लागि फाइदा

राती एक चम्चा महको सेवन गलाको दुखाई तथा खोकीबाट छुटकारा पाउन धेरै उपयोगी हुन्छ । महमा किटाणुरहित गुणहरु हुन्छन् । जसले कफ पातलो मात्र होइन, कफ पातलो भएर बाहिर आउँछ । यस्तो अवस्थामा राती सुत्नु भन्दा पहिले पानीमा एक चम्चा मह मिसाएर सेवन गर्नुहोस् ।

रोग प्रतिरक्षाप्रणाली बलियो हुन्छ

महमा एन्टी अक्सिडेन्ट तत्व हुन्छ जसले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई बलियो मात्र बनाउँदैन संक्रमणबाट पनि छुटकारा दिलाउँछ । यस्तो अवस्थामा राती सुत्नु भन्दा पहिले एक चम्चा मह मनतातो दूधमा लिनुहोस् । यसो गर्नाले प्रतिरक्षा प्रणाली बलियो हुन्छ ।

छालाको लागि लाभदायक

अनुहारमा मह प्रयोग गर्नाले धेरै राम्रो हुन्छ । राती सुत्नु भन्दा पहिले महले अनुहारमा एक प्राकृतिक चमक ल्याउँछ । अनुहार मुलायम र गोरो हुन्छ ।

कपालको लागि लाभदायक

महमा धेरै पोषक तत्वहरु पाईन्छन् जसले कपाल को बृद्धि मात्र गर्दैनन् । कपाललाई क्षतिबाट पनि बचाउँछ । महमा एन्टीअक्सिडेन्ट गुण हुन्छ जसले कपालको धेरै समस्याहरु बाट छुटकारा पाउन सक्छ । राती सुत्नु भन्दा पहिले एक चम्चा महको सेवनले कपालको समस्यालाई हटाउन उपयोगी हुन्छ । यस बाहेक, मह, दही, अण्डा, एलोभेरा आदि को मिश्रण कपालमा लगाउन सकिन्छ ।

तौल घटाउन मद्दत गर्दछ

महले तौल घटाउनमा धेरै मद्दत गर्न सक्छ । राती सुत्नु भन्दा पहिले मनतातो पानीसँग एक चम्चा मह मिसाएर सेवन गनुहोस् । यसो गर्दा शरीरमा जम्मा भएको अतिरिक्त बोसो घटाउन सकिन्छ । सुत्नु भन्दा पहिले महमा कागतीको केहि थोपा मिलाएर पनि उपभोग गर्न सकिन्छ । रातीको खाना खाएको ३ देखि ४ घन्टा पछि यसको सेवन गर्दा अझ धेरै उपायोगी हुन्छ ।

घाँटी दुखेको

महले तपाईलाई घाँटी दुखाईबाट छुटकारा पाउन मद्दत गर्न सक्छ । राती सुत्नु भन्दा पहिले एक चम्चा मह लिनुहोस् । महसँगै अदुवाको रस पनि मिसाउन सकिन्छ । यसो गर्नाले घाँटी दुख्ने समस्या मात्रै हट्दैन घाँटीको समस्याबाट राहत मिल्नेछ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

दसैं र तिहार नेपालमा मनाइने प्रमुख चाडपर्व मध्यमा पर्छ । यस पर्वका बेला घरमा नयाँ सामाग्री जोड्दा शुभ मानिने जनविश्वास

पहिले पहिले लेकबेँसी, गाउँ–सहर गर्ने बटुवाहरुको थकाइ मेटाउने थलो चौतारीहरु अहिले नासिँदै गएका छन् । गर्मीमा दौँतरीहरु बसेर शीतल हावा

कोरोना संक्रमणसँग मिल्दोजुल्दो लक्षण भएको स्क्रब टाइफस अहिले नेपालको विभिन्न ठाउँमा देखिन थालेको छ । यद्यपि यो नयाँ रोग भने

मोटो जिउडाल, हक्की स्वभाव तर, मिजासिली । यिनै गुणले पूर्ण छिन् साझा बसकी महिला चालक– हर्मिता श्रेष्ठ । उनले साझा

Suggested