पुरुष प्रेग्नेन्ट हुँदा देखिन्छन् यस्ता लक्षणगर्भावस्था एक सुन्दर अनुभुती हो जुन महिलाहरूले मात्र अनुभव गर्छन् । सुन्दा अचम्म लाग्ला तर केही पुरुषहरुमा पनि प्रेग्नेन्सीको लक्षणहरु देखिन सक्छ । जसलाई कुभेड सिन्ड्रोम भनिन्छ । महिला पार्टनरको प्रेग्नेन्सीको असर पुरुषहरुमा यतिसम्म हुन्छ कि उनीहरु आफ्नो पार्टनरलाई हुने सबै लक्षणहरु आफूमा महशुस गर्न थाल्छन् । जसलाई सहानुभूती गर्भअवस्था पनि भनिन्छ । मडिकल रुपमा भने यसलाई अझैसम्म कुनै पनि प्रकारको समस्या मानिएको छैन ।

लण्डन सेन्ट जर्ज अस्पतालको एउटा अध्ययनका अनुसार कुभेड सिन्ड्रोम भएका पुरुषहरुलाई महिलालाई जस्तै पेट दुख्ने, पेट फुल्ने, कम्मर दुख्ने , सुस्त हुने, दाँत दुख्ने, धेरै भोब लाग्ने लक्षणहरु देखा पर्छन् । यसको साथै डिप्रेसन, मुड परिर्वतन, बिहान छिटो निन्द्रा खुल्ने, तनाव र स्मरण शक्ती कमजोर हुने जस्ता लक्षणहरु पनि देखा पर्छन् ।

कौवॉड सिंड्रोम

सम्रगमा भन्दा प्रेग्नेन्सीको समयमा पुरुष आफ्नो महिला पार्टनर तथा हुनेवाला बच्चाप्रती एकदम धेरै सहानुभुती राख्दछन् । हुनेवाला बच्चाको बारेमा धेरै सोच्दा पनि यसको असर शरीरमा पर्न सक्छ । यो प्रेग्नेन्सीको पहिलो महिनामा सुरु भएर दोस्रो महिनामा घट्दै जान्छ र अन्तिम महिनामा देखिन थाल्छ । बच्चा जन्मिसकेपछि पनि केही दिनसम्म यस्ता लक्षणहरु देखिइरहन सक्छ ।

यस्तो सिमटम धेरै जस्तो विकसित देशहरुमा देख्न पाइन्छ । धेरै अध्ययन अनुसन्धानको अनुसार अमेरिका, स्वीडेन, थाइल्याण्ड, तथा ब्रिटेनका पुरुषहरुमा यो सिमटम धेरै देखिन्छ । भावनात्मक लगावको साथसाथै हार्मोनमा परिवर्तनलाई यसको कारण मानिन्छ ।

मनोवैज्ञानिकहरू पनि यो एउटा एक सुरक्षा कवच जस्तै भएको र यसमा उनीहरू आफ्ना पार्टनर र बच्चासँग धेरै नै बढी जोडिएका हुन्छन् र उनीहरुको धेरै ख्याल राख्दछन् भन्ने बुझिन्छ ।

मनोवैज्ञानिक असर: मनोविश्लेषणात्मक सिद्धान्तको अनुसार महिलाको प्रजनन क्षमताप्रति केही पुरुषहरुलाई एक प्रकारको ईष्या हुन्छ जसले गर्दा उनीहरुमा यी सिमटम देखिन्छ । तनाव, बच्चाको जन्मने बारेमा धेरै चिन्ता गर्दै, गर्भावस्थाको समयमा पार्टनरसँगको मतभेदले पुरुषहरूलाई मनोवैज्ञानिक रूपमा असर गर्न सक्दछ ।

कौवॉड सिंड्रोम

कुभेड सिन्ड्रोमको एक अर्को सिद्धान्त अनुसार कहिलेकाही पुरुषहरूले गर्भमा रहेको बच्चालाई उनीहरूको प्रतिद्वन्द्वी ठान्दछन्, किनकि उनीहरूले आमाको धेरै ध्यान पाउँछन् । र मनोवैज्ञानिकहरू पनि यो एउटा एक सुरक्षा कवच जस्तै भएको र यसमा उनीहरू आफ्ना पार्टनर र बच्चासँग धेरै नै बढी जोडिएका हुन्छन् र उनीहरुको धेरै ख्याल राख्दछन् भन्ने बुझिन्छ ।

केही स्वाथ्य विज्ञहरुका अनुसार पुरुषहरूले प्रत्यक्ष रूपमा गर्भावस्थाको अनुभव गर्न सक्दैनन् । प्रेग्नेन्सीमा उनीहरुको भूमीका सहयोगीको रुपमा मात्र हुन्छ । यस समयमा, तिनीहरू कहिलेकाहीँ केहि सानो–सानो चिजहरू महशुस गर्छन, जसको खासमा केही अर्थ हुँदैन । केही पुरुषहरुले भने लक्षणहरू महशुस गर्न सुरू गर्छन् ताकि उनीहरुले पार्टनरको ध्यान आफैंतिर तान्न सकुन् ।

यी हार्मोनल परिवर्तनहरूले बुबाको व्यवहारमा परिवर्त आउँछन्, थकान, भोक परिवर्तन, र तौल बढ्ने जस्ता लक्षणहरु देखा पर्छन् ।

केही विज्ञहरू भन्छन, कोही पुरुषहरू पिता बन्न लागे भनेर धेरै तनाव लिन्छन् एक प्रकारको दबव महशुस गर्दछन् । यस बाहेक, तिनीहरू आफूलाई बच्चाको जन्म भएको महशुस गर्छन्, जसको कारण उनीहरूमा कुभेड सिन्ड्रोम विकास हुन्छ ।

कौवॉड सिंड्रोम

हार्मोन परिवर्तनहरू: कुभेड सिन्ड्रोम हार्मोनसँग पनि सम्बन्धित छ । यद्यपि यसमा अझ बढी अनुसन्धान भइरहेको छ । २०२० र २०२१ मा प्रकाशित एउटा अध्ययनमा, गर्भावस्थाको पहिलो र तेस्रो महिनामा पुरुषहरूको प्रोल्याक्टिन र एस्ट्रोजेन हार्मोनको स्तर बढेको पाईएको छ । त्यस्तै टेस्टोस्टेरोन र स्ट्रेस हर्मोन कोर्टिसोलमा कमी आएको । यी पाइयो हार्मोनल परिवर्तनहरूले बुबाको व्यवहारमा परिवर्तन आउँछन्, थकान, भोक परिवर्तन, र तौल बढ्ने जस्ता लक्षणहरु देखा पर्छन् । यसको बारेमा धेरै अध्ययन भईरहेको छ । पुरुष आफ्नो प्रेग्नेन्सी पर्टनर र हुनेवाला बच्चाप्रती धेरै भावनात्मक रुपमा जोडीएको हुन्छ । यस्को साथै हार्मेनल परिवर्तनले पनि यस्तो लक्षणहरु देखिन्छ ।...
लब बाइटसँग जोडीएको ५ रोचक तथ्य « Mero LifeStyle

[…] शारीरिक सम्बन्धबाट कोरोना सर्छ ?पुरुष प्रेग्नेन्ट हुँदा देखिन्छन् यस…महिलाले पुरुषसँग बिस्तारामा के […]

...
घरमै यसरी बढाउनुस् सेक्स पावर ! « Mero LifeStyle

[…] शारीरिक सम्बन्धबाट कोरोना सर्छ ?पुरुष प्रेग्नेन्ट हुँदा देखिन्छन् यस…महिलाले पुरुषसँग बिस्तारामा के […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल साफ च्याम्पियनसिप फुटबलको इतिहासमा पहिलोपटक फाइनल प्रवेश गरेको छ । माल्दिभ्समा जारी १३ औं संस्करणको उपाधिका लागि आज (शनिबार)

पछिल्लो समय भिडियोमा खोजिनेमध्येकी एक मोडल हुन्, मलिका महत । फिल्म ’यात्रा ः द म्युजिकल भ्ल्ग’मार्फत रजतपटमा डेब्यु गरेकी मलिकाले

विजयादशमीको १०औँ दिनको अवसरमा एकैसाथ लंका दहन, रावण,मेघथान र कुम्भकरणको वध गरिएको छ । राजा जनकले मिथिला राज्यको राजधानी जनकपुरधामामा शुक्रबार

डा. विकास पौडेल, छाला, यौन रोग तथा सौन्दर्य विशेषज्ञ छाला सौन्दर्यसँग जोडिएको प्रमुख अंग हो । छालामा लाग्ने विभिन्न रोगका