English

माछाको पेटमा अनौठो ढुङ्गा देखेर वैज्ञानिक छक्कस्पेनको ला पाल्माको क्यानरी आइल्याण्डको समुद्र तटमा गत महिना एउटा ह्वेल माछा मृत अवस्थामा फेला परेको थियो । यो माछाको मूल्य ४४ करोड रुपैयाँभन्दा बढी हुने सम्भावना छ । अब तपाईँको मनमा प्रश्न उठिरहेको छ कि ह्वेल माछामा यस्तो के छ कि यसको मूल्य करोडौँ हुन्छ ? वैज्ञानिकहरूले ला पाल्माको समुन्द्री किनारमा भेटिएको मृत ह्वेल माछाको पेटबाट करोडौँको खजाना फेला पारेका छन् ।

वैज्ञानिकहरूले ह्वेल माछाको भित्री भागबाट लुकेको खजाना निकालेका छन् । एन्टोनियो फर्नान्डेज रोड्रिगेज, लस पाल्मास विश्वविद्यालयको पशु स्वास्थ्य र खाद्य सुरक्षा संस्थानका प्रमुखले ह्वेलको मृत्युको कारण पत्ता लगाउन पोस्टमार्टम गरे। पाचन सम्बन्धी समस्याका कारण ह्वेलको मृत्यु भएको अनुसन्धानबाट खुलेको छ । परीक्षणका क्रममा माछाको पेटमा केही कडा वस्तु अड्किएको भेटियो जसका कारण माछाको मृत्यु भएको थियो ।

एक मिडिया रिपोर्टका अनुसार युनिभर्सिटी अफ लास पाल्मासका वैज्ञानिक रोड्रिगेजले ह्वेल माछाको पेटबाट करिब ९.५ किलोग्राम तौलको ढुङ्गा निकालिएको बताएका छन् । हातमा रहेको ढुङ्गा एम्बरग्रिस हो भनेर कसैलाई पनि थाहा नभएको उनले बताए ।

एक अनुमानका अनुसार ह्वेलको पेटमा पाइने एम्बरग्रीसको मूल्य ५.४ मिलियन डलर भन्दा बढी हुनसक्छ । संस्थानले यस्तो एम्बरग्रीस किन्न सक्ने ग्राहक खोजिरहेको छ। यसको पैसा २०२१ मा ला पाल्मामा विस्फोट भएको ज्वालामुखीका पीडितहरूलाई मद्दत गर्न प्रयोग गरिनेछ।

के हो एम्बरग्रिस ?

ह्वेल बान्तालाई सामान्यतया एम्बरग्रीस भनिन्छ। एम्बरग्रिस पुरानो फ्रान्सेली शब्द ‘एम्ब’ र ‘ग्रिस’ बाट आएको हो। यसले खैरो एम्बरमा अनुवाद गर्छ। ह्वेलहरूले यो ठोस मोमी पदार्थलाई उल्टीको रूपमा उत्पादन गर्छन्। अक्सर माछा मार्नेहरूले यसलाई समुद्रमा पौडी खेल्दा भेट्टाउँछन्।

ह्वेलहरूले प्रायः ठूलो मात्रामा स्क्विड र कटलफिस खान्छन् र बाँच्छन् । तर धेरै जसो पच्दैन र बान्ताको रूपमा बाहिर निस्कन्छ। यसको केही भाग पाचन प्रणालीमा रहन्छ र वर्षौँको दौडानमा एम्बरग्रीस बन्न एक अर्कासँग मिल्छ ।

कहाँ प्रयोग गरिन्छ

एम्बरग्रिसलाई तैरिरहेको सुन भनिन्छ। सुगन्ध जोगाउन अत्तर कम्पनीहरूले एम्बरग्रिसबाट व्युत्पन्न एम्बरग्रीस अल्कोहल प्रयोग गर्छन् । भारतमा पनि वन्यजन्तु (संरक्षण) ऐन १९७२ अन्तर्गत एम्बरग्रीसको कब्जा र बिक्रीमा प्रतिबन्ध लगाइएको छ।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

हालसालै सम्पन्न विश्व प्रसिद्द कान्स फिल्म फेस्टिभलको ७७ औँ श्रृङ्खलामा काठमाडौँ महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र शाह (बालेन) ले सहभागी जनाएको कुराले

गायक सुरेश लामाको सुमधुर स्वरमा सजिएको ‘माया बस्यो’ बोलको म्युजिक भिडियो सार्वजनिक भएको छ।  युवा प्रेम र आकर्षणको भावानालाई व्यक्त

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त