English

वेन्टवर्थ गाउँको अनौठो नियम : हरियो ढोका नीतिविश्वका हरेक देशका आ–आफ्नै नियम र नियम हुन्छन् । धेरै क्षेत्रहरूमा मानिसहरूले देशबाट आफ्नै फरक नियमहरू पालना गर्छन् । यस्ता धेरै अनौठा परम्परा पनि छन् । संसारका धेरै देशहरूले धेरै अनौठा परम्पराहरूलाई प्रतिबन्ध लगाएका छन्, तर आज पनि धेरै क्षेत्रका मानिसहरूले आफ्नो पुरानो परम्परालाई पछ्याउँछन् । यस्ता परम्पराको बारेमा थाहा पाउँदा अचम्म लाग्छ ।

बेलायतको एउटा गाउँमा एउटा अनौठो नियम पालन गरिएको छ, जसलाई निकै कडा मानिन्छ । कसैले गल्तीले पनि यो नियम पालना गर्न बिर्सँदैन । यो बेलायती गाउँको शासन पनि निकै अनौठो मानिन्छ । यो कुरा थाहा पाउँदा तपाईँलाई छक्क पर्नुहुनेछ । यो सँगै तपाईँको मनमा प्रश्न उठ्नेछ कि किन मानिसहरू यो अनौठो नियम मान्छन् ? त्यसो भए आज हामी तपाईँलाई बताउँछौँ कि बेलायती गाउँको नियम के हो र मानिसहरूले किन पालन गर्छन् ?

एक मिडिया रिपोर्टका अनुसार यो बेलायती गाउँको नाम वेन्टवर्थ हो । यो गाउँमा मानिसहरूले धेरै अनौठो नियम पालन गर्छन् । तर, यसको पछाडिको कारण भनेको गाउँको संस्कृति जोगाएर परम्परालाई निरन्तरता दिनु हो ।

वेन्टवर्थ गाउँमा एउटा मात्र पसल छ । थप रूपमा त्यहाँ दुई पब र एक रेस्टुरेन्ट छन् । यहाँका मानिसहरू कुनै पनि काम सहज रूपमा गर्छन् । यो एक धेरै सुन्दर गाउँ हो र मानिसहरू यहाँ कुनै पनि परिवर्तन मन पराउँदैनन् ।

ट्रस्टले गाउँको हेरचाह गर्छ

वेन्टवर्थ गाउँमा वर्षेनी सयौँ पर्यटक आउँछन् । यस गाउँमा हरियो ढोका नीति अवलम्बन गरिएको छ र यहाँ कुनै परिवर्तन गर्न सकिँदैन । यहाँ हरेक घरको ढोकाको रङ्ग हरियो हुन्छ । ट्रस्ट (फिट्जविलियम वेन्टवर्थ एमेनिटी ट्रस्ट) ले गाउँको मर्मत गर्दछ । ट्रस्ट यस गाउँमा कुनै परिवर्तन चाहँदैन ।

यो पनि…
यो देशको अनौठो प्रचलन
यो हो संसार कै डरलाग्दो पुलLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम