प्रसंग: अन्तर्राष्ट्रिय मजदुर दिवस

कस्तो छ नेपालमा मजदुरहरूको अवस्था ?आज मे १, अन्तराष्ट्रिय मजदुर दिवस । सन् १८८६ मे ४ मा अमेरिकास्थित सिकागोमा ‘हे मार्केट काण्ड’ को सम्झनामा आजको दिन अन्तराष्ट्रिय मजदुर दिवस मनाइन्छ । अघिल्ला वर्षहरुमा नेपालमा पनि यो दिवस धुमधामले मनाइन्थ्यो । यद्यपि मजदुरका पीडा र समस्याका सवालमा भने अहिलेसम्म ठोस पहल भएको पाइदैन । नेपालमा मजदुरका हक हित र अधिकार पक्षमा काम गर्ने भन्दै थुप्रै संघ संगठनहरु खुलेका छन् । यिनीहरुले श्रमिकका पक्षमा के–कस्तो काम गरिरहेका छन् ? नेपालमा श्रमिकहरुको अवस्था कस्तो छ ? भन्ने विषयमा केन्द्रीत रही नेपाल ट्रेड युनियन महासंघ(जिफन्ट) का उपाध्यक्ष जितेन्द्र श्रेष्ठसँग गरिएको कुराकानी :

नेपालमा मजदुरहरूको अवस्था कस्तो छ ?

नेपालमा काम गर्ने सक्रिय जनसंख्या २ करोड ७ लाख छ । जसमध्ये ९ लाखको हाराहारीमा वेरोजगार छन् । खेतिपातीमा संलग्न किसान तथा वैदेशिक रोजगारीमा जाने जनशक्तिबाहेक झण्डै २० लाख श्रमिक मासिक ज्यालादारीमा काम गर्छन् । यो सहित ७१ लाख श्रमशक्ति नेपालमा कार्यरत छ । जसमध्ये, केही श्रमिकहरु औपचारिक र अनौपचारिक क्षेत्रमा काम गर्छन् । यसमध्ये अनौपचारिक क्षेत्रमा काम गर्ने श्रमिकको अवस्था दयनीय छ । श्रम कानूनको प्रभावकारी कार्यान्वयन नहुँदा आम श्रमिकहरुको समस्या जिउँको तिउँ छ ।

कोभिड–१९ को कारण श्रमिकको रोजगारी अन्त्य हुने अवस्था आउन नदिन सरकारको ध्यानाकर्षण हुन जरुरी छ । गत वर्ष लकडाउन हुनुअघि नै जिफन्टले नेपाल सरकार समक्ष ज्ञापन पत्र बुझाएको थियो ।

जिफन्टले मजदुरहरुको हकहितको लागि के–कस्ता काम गरेको छ ?

नेपाल ट्रेड युनियन महासंघको सातौं राष्ट्रिय महाधिवेशनले ‘सुदृढ लोकतन्त्र र समृद्ध श्रमजीवि वर्ग’ भन्ने मुल नारा तय गरेको थियो । यसलाई अधार मानेर विगतको लामो संघर्ष र उपलब्धिको समिक्षा गर्दै नयाँ सन्दर्भमा नयाँ ऐन कानूनको प्रभावकारी कार्यान्वयन, श्रमिकको न्युनतम पारिश्रमिक बढाउनुपर्ने, सबैका लागि सामाजिक सुरक्षाको कार्यान्वयन, मर्यादित काम लगायत जिफन्टको मुल मुद्दा हुन् । त्यसका लागि हरेक क्षेत्रमा रूपान्तरण हुन जरूरी छ । श्रमशक्तिको विकासको लागि संलग्नता, संगठन, सचेनता र परिचालन मुख्य काम हो । यसलाई जिफन्टले प्राथमिकतामा राखेर काम गरिरहेको छ ।

No description available.
कोरानाका कारण थुप्रै श्रमिकहरुको रोजीरोटी खोसिएको छ, यस्तो अवस्थामा श्रमिकले के गरिरहेका छन् ?

कोभिड–१९ को कारण श्रमिकको रोजगारी अन्त्य हुने अवस्था आउन नदिन सरकारको ध्यानाकर्षण हुन जरुरी छ । गत वर्ष लकडाउन हुनुअघि नै जिफन्टले नेपाल सरकार समक्ष ज्ञापन पत्र बुझाएको थियो । श्रमिकहरूलाई कोरोनाबाट बच्ने सन्दर्भमा सचेतना कार्यक्रम गर्न स्वास्थ्य सुरक्षा सामग्री वितरण लगायतका काम गरेको छ । साथै, हामी श्रमका प्रत्येक क्षेत्रको समष्टिगत सुधारको पक्षमा छौं । त्यसैले प्रत्येक श्रमिकलाई कानूनमा उल्लेख भएको सुविधाको पत्याभूत गर्न सरकार समक्ष माग गर्दछौं । प्रवासमा कार्यरत लाखौं नेपाली श्रमिकहरूले हालको महामारीको समयमा विभिन्न समस्या व्यहोर्नु परिरहेको छ । ती श्रमिकहरूको समस्या कुटनीतिक तवरबाट समाधान गर्नुपर्ने देखिन्छ ।

सैगरी श्रमिकको २–२ वर्षमा पारिश्रमिक बढाउनुपर्ने, श्रमिकको सामाजिक सुरक्षा कोषमा रोजगारदाताले पैसा राख्नुपर्ने लगायतका विषयमा हामी काम गर्छौं ।

श्रमिकहरुको समस्याको पहिचान कसरी गर्नुहुन्छ ?

श्रमिकलाई के कस्तो समस्या परेको छ भनेर पहिला त्यसको पहिचान गर्छौं । यो पहिचान गर्नका लागि हामीले कोष नै खडा गरेका छौं । यसबाटै समस्या पहिचान गर्नका लागि जिफन्टका कर्मचारीलाई खटाउँछौं । उहाँहरुले पहिचान गरेको समस्यका आधारमा छलफल गरेर समाधानतर्फ काम गर्छौं ।

आजै परेको मजदुर दिवसका अवसरमा श्रमिकका लागि जिफन्टले गर्ने काम के हो ?

कोभिडले गर्दा गत वर्ष श्रमिकको पारिश्रमिकमा वृद्धि भएको छैन । त्यसैले उनीहरुको न्युनतम पारिश्रमिक १५ हजार पु¥याउन सरकार समक्ष माग गरेका छौं । यसलाई कार्यान्वयन गर्न हाम्रो भूमिका रहनेछ । यसैगरी श्रमिकको २–२ वर्षमा पारिश्रमिक बढाउनुपर्ने, श्रमिकको सामाजिक सुरक्षा कोषमा रोजगारदाताले पैसा राख्नुपर्ने लगायतका विषयमा हामी काम गर्छौं । त्यस्तै प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आज एक कार्यक्रमका बीच यहि आर्थिक वर्षबाट श्रमीकको न्युनतम.पारिश्रमीक १५ हजार बनाइने बताएका छन् ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई