आँपको अचार बनाउन अपनाउनुहोस् यी उपायगर्मीको मौसम सुरु हुनासाथ मनमा आँपको सिजन आउन थाल्छ । आँप एउटा यस्तो फल हो जसलाई फलको राजा भनिन्छ । यसको पछाडिको कारण भनेको लगभग सबैलाई आँप मन पर्ने हो । आँप धेरै तरिकाले खाइन्छ। काँचो आँप खान पनि धेरैलाई मन पर्छ । यो सिजनमा बनाइएको आँपको अचार खान सबैलाई मन पर्छ । गर्मीमा सबै घरघरमा आँपको अचार राखिन्छ । अचारको लागि धेरै मेहनत चाहिन्छ । सबैभन्दा गाह्रो काम अचारका लागि आँप काट्नु हो ।

यदि तपाई पनि अचारको सोखिन हुनुहुन्छ तर आँप काट्ने मिहिनेत देखेर डराउनुहुन्छ भने आज हामी तपाईँलाई केही यस्ता उपाय बताउनेछौँ, जसलाई अपनाएर तपाई तुरुन्तै आँपको अचार तयार गर्न सक्नुहुन्छ । यसको साथमा, यस लेखमा, हामी तपाईँलाई अचारको सरल उपाय पनि बताउनेछौँ, जसले गर्दा तपाईँको अचार पनि लामो समयसम्म टिक्न सक्छ।

आँपको अचार बनाउन चाहिने सामाग्री

२ किलो काटेको आँप
१०० ग्राम मेथी
खुर्सानीको धुलो
नुन स्वादअनुसार
५० ग्राम कालो जीरा
१०० ग्राम सोफ
५० ग्राम बेसार पाउडर
१.५ लिटर तोरीको तेल

विधि

आँपको अचार बनाउन पहिले आँपलाई बराबर भागमा काटेर सुकाउनुहोस् । त्यसपछि एक कप तेलमा सबै मसला हालेर राम्ररी मिलाउनुहोस्। अब यो मिश्रित मसलाकोलाई थोरै बत्तामा पनि छर्कनुहोस्। ताकि मसला ब्यारेल वरिपरि राम्ररी लागू हुन्छ।

अब यस मिश्रणमा आँपका टुक्राहरू राम्ररी मिलाउनुहोस् र बत्तामा भर्नुहोस् । यसलाई राम्ररी मिलाउनुहोस्। मसला बिना कुनै टुक्रा छोड्नु हुँदैन। अब अचारमा बाँकी मसलाको मिश्रण र तेल भर्नुहोस्। त्यसपछि यो भाँडोलाई एक हप्तासम्म घाममा सुकाउनुहोस्। यसलाई सुकाउन मज्जाको सूर्यको किरण चाहिन्छ।

यी कुराहरूलाई ध्यानमा राख्नुहोस्

अचार खन्याउँदै गर्दा ध्यान राख्नुहोस् कि जुन भाँडामा अचार खन्याउनुपर्छ त्यो पूरै सुख्खा हुनुपर्छ। यसका साथै अचारको लागि कच्चा तेल मात्र प्रयोग गर्नुहोस्। घरमै बनाएको मसला प्रयोग गर्नुभयो भने धेरै राम्रो हुन्छ र अचार लामो समयसम्म रहन्छ।

यसरी काट्नुहोस् आँप

हँसियाको सहयोगले काँचो आँप काट्ने हो भने धेरै मेहनत गर्नु पर्दैन । तर यसलाई धेरै सावधानीपूर्वक प्रयोग गर्नुहोस्।

यो पनि…
घरमै यसरी बनाउनुहोस् प्याजको स्वादिष्ट अचार
भान्सामा जलेका भाँडाहरू चम्काउन अपनाउनुहोस् यी टिप्सLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन