English

आँपको अचार बनाउन अपनाउनुहोस् यी उपायगर्मीको मौसम सुरु हुनासाथ मनमा आँपको सिजन आउन थाल्छ । आँप एउटा यस्तो फल हो जसलाई फलको राजा भनिन्छ । यसको पछाडिको कारण भनेको लगभग सबैलाई आँप मन पर्ने हो । आँप धेरै तरिकाले खाइन्छ। काँचो आँप खान पनि धेरैलाई मन पर्छ । यो सिजनमा बनाइएको आँपको अचार खान सबैलाई मन पर्छ । गर्मीमा सबै घरघरमा आँपको अचार राखिन्छ । अचारको लागि धेरै मेहनत चाहिन्छ । सबैभन्दा गाह्रो काम अचारका लागि आँप काट्नु हो ।

यदि तपाई पनि अचारको सोखिन हुनुहुन्छ तर आँप काट्ने मिहिनेत देखेर डराउनुहुन्छ भने आज हामी तपाईँलाई केही यस्ता उपाय बताउनेछौँ, जसलाई अपनाएर तपाई तुरुन्तै आँपको अचार तयार गर्न सक्नुहुन्छ । यसको साथमा, यस लेखमा, हामी तपाईँलाई अचारको सरल उपाय पनि बताउनेछौँ, जसले गर्दा तपाईँको अचार पनि लामो समयसम्म टिक्न सक्छ।

आँपको अचार बनाउन चाहिने सामाग्री

२ किलो काटेको आँप
१०० ग्राम मेथी
खुर्सानीको धुलो
नुन स्वादअनुसार
५० ग्राम कालो जीरा
१०० ग्राम सोफ
५० ग्राम बेसार पाउडर
१.५ लिटर तोरीको तेल

विधि

आँपको अचार बनाउन पहिले आँपलाई बराबर भागमा काटेर सुकाउनुहोस् । त्यसपछि एक कप तेलमा सबै मसला हालेर राम्ररी मिलाउनुहोस्। अब यो मिश्रित मसलाकोलाई थोरै बत्तामा पनि छर्कनुहोस्। ताकि मसला ब्यारेल वरिपरि राम्ररी लागू हुन्छ।

अब यस मिश्रणमा आँपका टुक्राहरू राम्ररी मिलाउनुहोस् र बत्तामा भर्नुहोस् । यसलाई राम्ररी मिलाउनुहोस्। मसला बिना कुनै टुक्रा छोड्नु हुँदैन। अब अचारमा बाँकी मसलाको मिश्रण र तेल भर्नुहोस्। त्यसपछि यो भाँडोलाई एक हप्तासम्म घाममा सुकाउनुहोस्। यसलाई सुकाउन मज्जाको सूर्यको किरण चाहिन्छ।

यी कुराहरूलाई ध्यानमा राख्नुहोस्

अचार खन्याउँदै गर्दा ध्यान राख्नुहोस् कि जुन भाँडामा अचार खन्याउनुपर्छ त्यो पूरै सुख्खा हुनुपर्छ। यसका साथै अचारको लागि कच्चा तेल मात्र प्रयोग गर्नुहोस्। घरमै बनाएको मसला प्रयोग गर्नुभयो भने धेरै राम्रो हुन्छ र अचार लामो समयसम्म रहन्छ।

यसरी काट्नुहोस् आँप

हँसियाको सहयोगले काँचो आँप काट्ने हो भने धेरै मेहनत गर्नु पर्दैन । तर यसलाई धेरै सावधानीपूर्वक प्रयोग गर्नुहोस्।

यो पनि…
घरमै यसरी बनाउनुहोस् प्याजको स्वादिष्ट अचार
भान्सामा जलेका भाँडाहरू चम्काउन अपनाउनुहोस् यी टिप्सLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम