English

के तपाईँ रुख र बिरुवाको सौखिन हुनुहुन्छ ?घरमा बगैँचा होस् भन्ने सपना सबैको हुन्छ तर कहिले ठाउँको अभावले त कहिले ज्ञानको कमीले यो सपना पूरा हुन सक्दैन । घरमा बिरुवा राख्दा घरसँगै वरपरको वातावरण पनि सफा हुन्छ ।

यसका साथै घरको बगैँचामा रहेको बिरुवा ओइलाउँदा घरको सकारात्मकतासँगै वातावरण पनि दूषित हुन्छ भन्ने कुरालाई नकार्न सकिँदैन । बिरुवा ओइलाउनु वा यसको विकास नहुनुको सबैभन्दा ठूलो कारण तपाईँलाई बगैँचाको सही तरिकाको ज्ञान नहुनु हुन सक्छ।

चामलको पानी

चामलको पानी कपालका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ भन्ने कुरा हामीले प्राय सुनेका छौँ । तर यो तपाईँको बिरुवाको वृद्धिको लागि पनि लाभदायक छ। चामलको पानी बिरुवाका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । यसलाई बिरुवाको लागि जैविक मलको रूपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ। यसमा ल्याक्टो ब्यासिली नामक ब्याक्टेरिया पाइन्छ, जसले बिरुवाको जरा बलियो बनाउँछ। यसका साथै यसले बिरुवामा रहेका कीराहरूलाई पनि मार्छ।

बिरुवाहरूबीच उचित दूरी राख्नुहोस्

एउटै भाँडोमा धेरै बिरुवाहरू प्याक गर्नुको मतलब तपाईँले कुनै पनि बिरुवालाई बढ्नको लागि ठाउँ दिनुभएको छैन। एक भन्दा बढी सङ्ख्यामा बिरुवा हुनु भनेको एउटै भाँडोमा यस्तो नहोस् भन्ने कुरा सुनिश्चित गर्नुपर्छ। यदि तपाई यसो गरिरहनु भएको छ भने आजैबाट छोडिदिनुहोस्। एकै ठाउँमा धेरै बिरुवा रोप्दा, तिनीहरूले माटोको पोषक तत्त्व र तपाईँले दिनुभएको मलको लागि संघर्ष गर्दछ, अर्थात्, माटोबाट पर्याप्त पोषक तत्त्व र मलहरू प्राप्त गर्दैनन्। जसका कारण बिरुवा चाँडै सुक्छ, त्यसैले बिरुवाहरूबीच केही दूरी कायम राख्नु धेरै महत्त्वपूर्ण छ।

माटोमा ध्यान दिन आवश्यक छ

माटोमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ। बिरुवाको स्वास्थ्यको लागि माटोको गुणस्तर धेरै महत्त्वपूर्ण छ। त्यसैले, बिरुवा रोप्नु अघि, माटोमा मल र पानी थप्नुहोस्। साथै, सुनिश्चित गर्नुहोस् कि तपाईँको भाँडोको माटो बिलकुल कडा हुनुहुँदैन। माटो कडा हुने भएकाले यसको जराको विकासमा बाधा हुन्छ र माटोको पोषक तत्त्व बिरुवामा पुग्दैन। यस कारण, बिरुवाको उचित विकास हुन सक्दैन र यो सुक्छ।

प्याजको बोक्रा

प्याजको प्रयोग लगभग हरेक घरमा हुने गर्दछ, यसबिना खानाको स्वाद अधुरो हुन्छ । तर के तपाईँलाई थाहा छ प्याजको बोक्रा बिरुवाको विकासका लागि जादु भन्दा कम छैन। प्याजको बोक्रा पोटासियम युक्त उर्वरकमा मिसाइन्छ। विशेष गरी यो गुलाबको रूखको लागि जादुई छडी भन्दा कम छैन। कीटनाशक बनाउन प्याजको बोक्रा पनि प्रयोग गरिन्छ। यस अवस्थामा, प्याजको बोक्रा हप्तामा दुई देखि तीन पटक बिरुवामा राख्नुहोस्।

अत्यधिक पानी राख्नु हुँदैन

प्रायः हामी सोच्छौँ कि हामीले बिरुवालाई जति धेरै पानी दिन्छौँ, त्यो छिटो बढ्छ, तर यो एक मिथक हो। प्रत्येक बिरुवालाई फरक मात्रामा पानी चाहिन्छ। बिरुवालाई कम वा बढी पानी दिँदा ओइलाउन सक्छ। त्यसकारण, बिरुवा किन्नु अघि, मालीबाट पानीको मात्रा सुनिश्चित गर्न निश्चित हुनुहोस्। साथै, बिरुवाको पातहरूमा पानी खन्याउनु हुँदैन किनभने यसले बोटमा कीराहरू निम्त्याउन सक्छ। यस अवस्थामा, पातहरू सफा गर्न पानीको साथ बिस्तारै स्प्रे गर्नुहोस्।

यो पनि…
बगैँचा सजाउन पुराना सामानको प्रयोग
घरमा रोप्नुहोस् यी औषधीय गुण भएका बिरूवाहरूLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सहरका स्थानीय रैथाने चिनियाँ नयाँ वर्षको उमंगमा उर्लिरहेका बेला गत आइतबार हङकङेली नेपालीहरूको लामै लर्को भने युङ लङ थिएटरतर्फ सोझिएको

वि विल राइज फाउन्डेसनका संस्थापक अध्यक्ष एवं तेक्वान्दो ग्रान्ड मास्टर तुलसीकुमार गुरुङले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय म्याराथनका लागि नगद ५ लाख सहयोग

काठमाडौंका धीरज बस्नेत र आर्थिक बस्नेत पुरुष समलिङ्गी जोडी हुन् । उनीहरूले ६ महिनाअघि विवाह गरे । करिब डेढ वर्षको

आज भ्यालेन्टाइन डे । यस दिन प्रेमी प्रेमीकाले एकअर्कालाई उपहार दिने चलन छ । त्यो उपहारमा केवल माया छ ।