English

यी चीज मिर्गौलाका लागि हानिकारक हुन्छन्‘धेरै नुन नखानुहोस् तपाईँलाई बिरामी बनाउँछ।’ अहिले सम्म तपाईँले धेरै मानिसहरूबाट यो सुन्नु भएको छ। यो बिलकुल सही छ। त्यसैले नुनलाई ‘सेतो विष’ पनि भनिन्छ । यद्यपि, यसको मतलब यो होइन कि तपाईँले नुन खान छोड्नुपर्छ। किनभने केही मात्रामा नुन शरीरको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ। तर लगातार धेरै नुन खाँदा समस्या हुन सक्छ। विशेष गरी मिर्गौला। मिर्गौलाले यो अतिरिक्त नुनको दबाबको सामना गर्न सक्दैन। नुनले मात्र होइन, अन्य धेरै अवस्थाहरू छन् जसले मिर्गौलामा समस्या ल्याउन सक्छ। यस्ता अन्य धेरै कुराहरू छन् जसले तपाईँको मिर्गौलालाई बिस्तारै असर गर्छ र पूर्ण रूपमा क्षति पुर्याउछ । मिर्गौलालाई हानी पुर्याउने केही यस्ता कुराको बारेमा जान्नुहोस् र नियन्त्रण गर्ने प्रयास गर्नुहोस्।

डिहाइड्रेसनका कारण मिर्गौलामा नराम्रो असर पर्छ

मानिसले डिहाइड्रेसनको अवस्थालाई धेरै गम्भीरतापूर्वक नलिन सक्छन्, तर वास्तविकतामा ध्यान दिएन भने यो घातक साबित हुन सक्छ। पखाला, बान्ता र पसिना आउने जस्ता धेरै कारणले शरीरमा डिहाइड्रेसन हुन सक्छ। यसका साथै मधुमेह जस्ता अवस्थालाई नियन्त्रण गर्न नसक्दा पिसाबसँगै शरीरबाट अत्यधिक मात्रामा पानी निस्कन सक्छ । पानीले मिर्गौलालाई शरीर भित्रको फोहोर बाहिर निकाल्न धेरै मद्दत गर्छ । पानीले रक्त नलीहरूलाई खुला राख्न पनि मद्दत गर्छ, जसले गर्दा रगत सबै पोषक तत्त्वहरूसहित मिर्गौलासम्म पुग्न सक्छ। डिहाइड्रेसन भएमा यो काममा बाधा हुन्छ र गम्भीर डिहाइड्रेसन भएमा मिर्गौला बिग्रने सम्भावना रहन्छ । यति मात्र होइन, निर्जलीकरणले पत्थरी र यूटीआई अर्थात् युरिनरी ट्र्याक्ट इन्फेक्सनको अवस्था पनि सिर्जना गर्न सक्छ।

पेनकिलरको प्रयोग

टाउको दुखाइ वा कुनै पनि प्रकारको दुखाइबाट छुटकारा पाउन, मानिसहरू प्रायः पेनकिलरको प्रयोग गर्छन्। दुखाइ कम गर्ने औषधि सेवन गर्नुअघि तपाईँले यसबारे कहिल्यै सोच्नुभएन होला, तर वास्तवमा यसको अनियन्त्रित सेवनले पनि मिर्गौलालाई समस्यामा पार्न सक्छ। अनुसन्धानले सुझाव दिन्छ कि क्रोनिक मिर्गौला फेल हुने धेरै केसहरूमा पेनकिलरको ओभर डोज हुन्छ। त्यसैले पेनकिलरको अत्यधिक प्रयोग नगर्नुहोस्। दुखाइ कम गर्ने औषधि बाहेक ड्रग (नार्कोटिक ड्रग) को प्रयोगले पनि मिर्गौलालाई धेरै नोक्सान पुर्याउन सक्छ।

चिसो पेयको अत्यधिक खपत

धेरैले पानीजस्ता चिसो पेय पदार्थ पनि प्रयोग गर्छन् । यो विशेष गरी युवाहरूको लागि लत बन्छ। अनुसन्धानका अनुसार दिनमा २ वा सोभन्दा बढी चिसो पेय पदार्थ (क्यान–बोतल) पिउने व्यक्तिलाई दीर्घकालीन मिर्गौला रोगको जोखिम बढ्छ । यो आशंका डाइट सोडा पिउँदा पनि बढ्न सक्छ। यसको असर नुन र चिनीको अत्यधिक सेवन जत्तिकै खराब हुन सक्छ।

अधिक व्यायाम

अत्यधिक व्यायाम पनि मिर्गौलाको लागि पीडादायी हुन सक्छ। व्यायामले मिर्गौला हेमोडायनामिक्स र इलेक्ट्रोलाइट्स र प्रोटिनहरूको उत्सर्जनलाई असर गर्ने कुरामा विज्ञहरू सहमत छन्। सरल शब्दमा भन्नुपर्दा, यसले मिर्गौलाको कार्य प्रणालीलाई असर गर्छ। व्यायामले शरीरको पिसाब, पसिना र हर्मोन सम्बन्धी गतिविधिलाई असर गर्छ। यस्तो अवस्थामा मिर्गौलामा पनि भार बढ्छ । त्यसैले व्यायाम पनि नियन्त्रण र सन्तुलित हुनुपर्छ। पेशेवर खेलाडीहरू वा विशेषज्ञहरूको निरीक्षणमा खेलकुद व्यायाममा संलग्न व्यक्तिहरू र एकै समयमा उनीहरूको आहार र हाइड्रेसनमा पूर्ण नियन्त्रण हुन्छ।

यसबाहेक नुनको अत्यधिक सेवन, चुरोट र मदिराको लगातार प्रयोग, एसिडिटीका लागि लिइएका औषधि, सामान्य संक्रमण, अनियन्त्रित रगतमा चिनी र रक्तचाप, पत्थरी जस्ता समस्याले पनि मिर्गौला बिगार्ने गर्छ । त्यसैले नियन्त्रणसँगै नियमित चेकअपमा पनि सतर्कता अपनाउनु जरुरी छ ।

यो पनि…
मिर्गौला खराब हुने कारण
मिर्गौला महादान !Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

हिमाली जिल्ला डोल्पामा १ सय २० हिउँचितुवा भेटिएको छ । डिभिजन वन कार्यालय डोल्पाले शे–फोक्सुण्डो राष्ट्रिय निकुञ्ज क्षेत्रमा ९० र

ग्लोबल आइएमई बैंकको क्रेडिट कार्ड बाहकले ६ हजार रुपैयाँमै विदेश भ्रमण गर्न पाउने भएका छन् । ग्लोबल आइएमई बैंक लिमिटेडले

मानिसहरू यो सोच्छन् कि नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्नको लागि उनीहरूले केही मूर्खतापूर्ण कामहरू गर्नुपर्छ- मदिरा पिउनु, मुर्ख्याइँ गरेर सवारी हाँक्नु,

राइज मिडियाका प्रमोटर सुनिल गुरुङलाई पितृशोक परेको छ । उनका बुबा पोखरेली समाजसेवी बिल बहादुर गुरुङको उपचारकै क्रममा मंगलबार राती