English

मलाणा गाउँ : जहाँका कुनै चिज छुन पाइँदैनभारत संसारको सबैभन्दा ठूलो लोकतान्त्रिक देश हो। यहाँ भारतको संविधान प्रत्येक राज्य, सहर, सहर र गाउँमा लागू हुन्छ र प्रत्येक नागरिकले आफ्नो कानूनको पालना गर्न आवश्यक छ। तर आज हामी तपाईँलाई हाम्रो देशको एउटा यस्तो गाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ जहाँका मानिसहरूले भारतको संविधान र कानूनलाई मान्दैनन् । यति मात्र होइन, यस गाउँपालिकाको आफ्नै संविधान र कानुन पनि छ । यो गाउँमा बाहिरी मान्छेले प्रवेश गर्न पाउँदैनन् । यो गाउँ हिमाचल प्रदेशमा छ र यस गाउँको नाम मलाणा हो। यो गाउँ कुल्लु जिल्लामा अवस्थित छ।

यस गाउँका जनताले आफ्नो गाउँको कानुन र संविधानको पालना गर्छन् । यो गाउँ सुन्दर उपत्यकाको बीचमा अवस्थित छ। गाउँका मानिसहरू आफूलाई सिकन्दरको सन्तान भन्छन्। भनिन्छ सिकन्दरको तरबार अहिले पनि गाउँको मन्दिरमा राखिएको छ । आज पनि गाउँका जनताले देशको कानुन मान्दैनन्, उनीहरूको आफ्नै संसद् छ जसको दुई सदन छ । माथिल्लो सदनमा ११ जना छन् । जसमा ३ वटा गुरु, पुजारी र देवता छन् । यस संसदमा प्रत्येक सदनबाट एक जना व्यक्ति उपस्थित छन् । कुनै निर्णय भएमा अन्तिम निर्णय जमलु देवताले गर्ने हो ।

गाउँमा बाहिरी वा पर्यटकलाई निषेध गरिएको छ

यति मात्र होइन, सबैभन्दा ठूलो अचम्मको कुरा के छ भने मलाणा गाउँमा बाहिरी व्यक्तिको प्रवेश पूर्ण रूपमा निषेध गरिएको छ । गाउँमा बस्ने मानिसहरू एक अर्कासँग कम मिल्दोजुल्दो छन् । यति मात्र होइन मानिसहरू एक अर्कासँग हात पनि मिलाउँदैनन् । सबैभन्दा अचम्मको कुरा के छ भने गाउँका पसलले ग्राहकबाट हातमा पैसा लिँदैनन् । गाउँका मान्छेले पर्खाल पनि छुँदैनन् । पर्यटकलाई गाउँ आउन पनि रोक लगाइएको छ । गाउँका मानिसहरूले मात्र आफ्नो गाउँमा विवाह गर्छन्। सबैभन्दा ठूलो कुरा के हो भने मलाणा गाउँ देशभर भाङ र चरेस खेतीका लागि परिचित छ ।

यो पनि…
यस तालबाट बिहानै आउँछ डरलाग्दो आवाज
यी हुन् विश्वका अचम्मका अन्तर्राष्ट्रिय सिमानाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

लगभग ६ दशकदेखि बालअधिकारको लागि ‘राष्ट्रिय बाल दिवस’ मनाइदै आए पनि बालबालिकाहरुको अवस्थामा कुनै सुधार देखिएको छैन । यस क्षेत्रमा

सहरका स्थानीय रैथाने चिनियाँ नयाँ वर्षको उमंगमा उर्लिरहेका बेला गत आइतबार हङकङेली नेपालीहरूको लामै लर्को भने युङ लङ थिएटरतर्फ सोझिएको

वि विल राइज फाउन्डेसनका संस्थापक अध्यक्ष एवं तेक्वान्दो ग्रान्ड मास्टर तुलसीकुमार गुरुङले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय म्याराथनका लागि नगद ५ लाख सहयोग

काठमाडौंका धीरज बस्नेत र आर्थिक बस्नेत पुरुष समलिङ्गी जोडी हुन् । उनीहरूले ६ महिनाअघि विवाह गरे । करिब डेढ वर्षको