English

जहाँ ढुङ्गा हावामा झुन्डिएका छन्सम्पूर्ण ब्रह्माण्डमा मात्र नभई पृथ्वीमा पनि यस्ता लाखौँ रहस्यहरू छन्, जसको बारेमा मानिस अझै पनि पत्ता लगाउन चाहन्छ। एउटा यस्तो ताल छ, जसको माथि एक–दुई वटा ढुङ्गा बिना सहारा हावामा झुन्डिएका छन् । यस तालमा जाडो मौसममा धेरै ढुङ्गाहरू पानीको थोपा जस्तै हावामा झुन्डिन्छन्। यी ढुङ्गालाई टाढाबाट हेर्दा हावामा झुन्डिएको जस्तो लाग्छ, तर अहिले यसको रहस्य खुलेको छ । वास्तवमा, यो प्रकृतिको एक अद्वितीय रहस्य हो, जुन केही वर्ष पहिले सम्म कसैलाई थाहा थिएन।

ढुङ्गाहरू धेरै पातलो र तीखो बिन्दुहरूमा फिक्स गरिएको थियो

वास्तवमा, यी ढुङ्गाहरू बरफको धेरै पातलो र नाजुक टिपमा अडिएका छन्। तर अहिले वैज्ञानिकहरूले यो रहस्यको समाधान गरेका छन् । ढुङ्गालाई सामान्यतया पानीमा डुबाउने गरिन्छ तर रुसको साइबेरियामा रहेको विश्वको सबैभन्दा ठुलो ताल ‘बैकल ताल’मा जाडो मौसममा अर्कै दृश्य देखिन्छ । यहाँ पानीमा ढुङ्गाहरू बसेको देखिन्छ।

बैकल ताल जाडोमा जम्छ

वास्तवमा, जाडो मौसममा बैकल तालको बरफ जम्दा विभिन्न आकारमा परिणत हुन्छ। यी मध्ये एक प्रक्रिया उदात्तीकरण हो, जसको अर्थ बरफ माथि आउँछ। जाडोमा तापक्रम घट्दै जाँदा पानी हिउँमा परिणत हुन्छ र तालको तलदेखि माथिसम्म कुनै प्रकारको उदात्तता भएमा त्यसको माथिको वस्तु बाहिर निस्कन्छ र हावामा झुन्डिएको देखिन्छ ।

यस तालको माथि हावामा झुन्डिएका ढुङ्गाहरूमा नासाको एम्स रिसोर्ट सेन्टरका वैज्ञानिक जेफ मूर भन्छन् कि यो परिभाषा गलत हो कि बरफ जमेको कारण यी ढुङ्गाहरू टाँसिन्छन्, किनभने हिउँ तालको भित्री भागसम्म जम्दैन। तर माथि जम्छ, तल पानीको प्रवाह छ र बहने पानीले कुनै पनि भारी वस्तुलाई धेरै सार्न सक्दैन।

यो पनि…
अचम्मको ताल जहाँ हरेक दिशाबाट हेर्दा फरक देखिन्छ
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता

सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

ग्लोबल आइएमई बैंकको क्रेडिट कार्ड बाहकले ६ हजार रुपैयाँमै विदेश भ्रमण गर्न पाउने भएका छन् । ग्लोबल आइएमई बैंक लिमिटेडले

मानिसहरू यो सोच्छन् कि नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्नको लागि उनीहरूले केही मूर्खतापूर्ण कामहरू गर्नुपर्छ- मदिरा पिउनु, मुर्ख्याइँ गरेर सवारी हाँक्नु,

राइज मिडियाका प्रमोटर सुनिल गुरुङलाई पितृशोक परेको छ । उनका बुबा पोखरेली समाजसेवी बिल बहादुर गुरुङको उपचारकै क्रममा मंगलबार राती

उत्तरमा चुरेपहाड, दक्षिणमा तराईको समथर फाँट । पूर्वमा बबई नदी पश्चिममा बग्ने सङ्लो कर्णालीको चिसो पानी । र बीचमा हरियाली