जुन विगत ३०० वर्षदेखि रहस्य बनेको छआज पनि संसारमा यति धेरै रहस्य छन् कि त्यी सबैको बारेमा आजसम्म मानिसले थाहा पाउन सकेका छैनन् । यस्तै एउटा अर्को रहस्य छ जुन विगत ३०० वर्षदेखि विश्वको लागि रहस्य बनेको छ । वास्तवमा, हामी अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा अवस्थित रहस्यमय छायाको बारेमा कुरा गर्दैछौं र छायाँबाट हैरान छन्। यहाँ अनौठो छायाहरू देखिन्छन्। सान्ता लुसिया हिमालमा कहिले टोपी लगाएर कहिले ज्याकेट जस्तो लुगा लगाएर हिँडिरहेको देखिन्छ । प्रायः यी छायाहरू आकाशमा उडिरहेको देखिन्छ। केही क्षण अगाडि बसेपछि एक्कासि गायब हुन्छ । विगत ३ सय वर्षदेखि यस पहाडमा आउने पैदल यात्रीले निरन्तर रूपमा यस्तै छाया देखिरहेका छन् ।

क्यालिफोर्नियाको पहाडमा देखिने यी छायाहरूलाई डार्क वाचर्स भनिन्छ। यी छायाहरू थोरै धमिलो छन्। जसको लम्बाइ करिब १० फिट छ । यी अँध्यारो पहरेदारहरू प्रायः टोपी वा टोपीसहित ज्याकेट लगाएका देखिन्छन्। सामान्यतया यी छाया दिउँसो वा पछि अँध्यारो नभएसम्म देखिन्छन्।

यी छाया सान्ता लुसिया पर्वतको पहाडमा देखिन्छन्

विगत ३०० वर्षदेखि क्यालिफोर्नियाको सान्ता लुसिया माउन्टेन पहाडमा पैदल यात्रा गरिरहेका मानिसहरूले यी छाया देखेका छन्। तर, अहिलेसम्म यी अँध्यारो पहरेदारहरूले कसैलाई हानि पुर्‍याएको छैन।

अनुसन्धानकर्ताहरू के भन्छन्

साथै, शोधकर्ताहरूले यो छाया पहाड, प्रकाश र बादलको स्थितिका कारण भएको पनि विश्वास गर्छन्। जसलाई मानिसहरूले डार्क वाचर्स भन्न थालेका छन्। यो दिउँसो देखिन्छ किनभने सूर्यको स्थिति यस्तो छ कि छाया बन्न थाल्छ।

यो पनि विश्वास छ कि यी डार्क वाचर्स सप्तरङ्गी हेलोको रूपमा पनि देखा पर्छन्। यो सूर्यको किरणले पानीका थोपाहरू प्रतिबिम्बित हुने कारणले बनाउँछ। त्यस्तै, हार्ज पर्वतमा यो प्रक्रिया धेरै सामान्य छ। धेरै जसो कुहिरो, बादल र कुहिरोका कारण सधैँ शीतका थोपाहरू छन्। यस्तो अवस्थामा डार्क वाचर्स बन्नु सामान्य कुरा हो ।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

के तपाई कल्पना गर्न सक्नुहुन्छ ? मुस्लिम बाहुल्यता भएको देशमा अन्य धर्म मान्छन् ? इन्डोनेसिया अधिकांश मुस्लिम जनसङ्ख्या भएको देश

काजु स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । सबैलाई मन पर्छ। तर यो मुद्रास्फीतिको युगमा यसलाई किन्न त्यति सजिलो छैन। किनकि

संसारमा रहस्यको कुनै कमी छैन। आज पनि पृथ्वीमा यस्ता धेरै रहस्य छन् जसको बारेमा कसैलाई थाहा छैन । समय–समयमा, अनुसन्धानकर्ताहरूले

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

Suggested