लास खाने पर्वसंसारमा धेरै अनौठा परम्पराहरू छन्। आज पनि विश्वका धेरै जनजातिले शताब्दीयौं पुरानो यस्ता अनौठो परम्परालाई पछ्याइरहेका छन् । संसारमा एउटा यस्तो जनजाति पनि छ, जहाँ मानिसहरूले आफ्नो प्रियजनको मृत्युपछि शव खान्छन् । धेरैजसो मानिसले मृत्यु पछि शव गाड्छन् वा जलाउँछन् तर एउटा यस्तो जनजाति पनि छ जसका मानिसहरूले आफ्नो पुरानो परम्परालाई पालना गर्दै आएका छन् ।

जातिको अनौठो परम्परा

संसारमा यस्ता धेरै जनजाति छन्, जसको बारेमा धेरैजसो मानिसहरू अनभिज्ञ छन् किनभने तिनीहरू संसारका अन्य मानिसहरूबाट टाढा बस्छन्। उनीहरूको रहनसहन, रीतिरिवाज, संस्कृति सबै फरक छन् । यस्तै एक जनजाति यानोमामी हो। यस जनजातिसँग जोडिएको एउटा अनौठो चलन छ । यस जनजातिका मानिसहरू मर्दा आफ्नै मान्छेको मासु खान्छन् । यो जनजाति ब्राजिलमा पाइन्छ।

Endo-Cannibalism भनेको के हो ?

यानोमामी जनजातिको बारेमा ‘द गार्डियन’ले आफ्नो रिपोर्टमा लेखेको छ कि यस जनजातिलाई यानाम र सेनेमा पनि भनिन्छ। यी जनजातिहरूले अझै पनि आफ्नो पुरानो परम्परालाई पालना गर्छन्। यो जनजाति आधुनिकीकरण र पश्चिमी करणबाट प्रभावित हुन बाँकी छ। यस जातिका मानिसहरूले आफ्नै संस्कृति र परम्परालाई पालना गर्छन्। उनीहरूलाई बाहिरको हस्तक्षेप मन पर्दैन । यस जनजातिका मानिसहरूले बाहिरका मानिसहरूलाई आफूसँग सामेल हुन दिँदैनन्। कहिलेकाहीँ आक्रमण गर्छन्। यी जनजातिहरू को अन्त्येष्टि संस्कार धेरै अनौठो छ, जसलाई endo-cannibalism भनिन्छ।

लास पर्व

यस जनजातिको परम्परा अनुसार घरमा कसैको मृत्यु भएमा शवलाई पुरै जलाएर बाँकी मानिसहरू भेला भएर खाने गर्छन् । यो परम्परा अनुसार पहिले शव जलाएर अनुहारमा रङ्ग लगाइन्छ र त्यसपछि घरका सबै मानिस जम्मा भएर खान्छन् । मृत्युको शोकलाई गीत गाएर मनाउँछन् । यो अनौठो लागे पनि, वर्षौँदेखि यी मानिसहरूले यो परम्परा पालन गर्दै आएका छन्।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

के तपाई कल्पना गर्न सक्नुहुन्छ ? मुस्लिम बाहुल्यता भएको देशमा अन्य धर्म मान्छन् ? इन्डोनेसिया अधिकांश मुस्लिम जनसङ्ख्या भएको देश

काजु स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । सबैलाई मन पर्छ। तर यो मुद्रास्फीतिको युगमा यसलाई किन्न त्यति सजिलो छैन। किनकि

संसारमा रहस्यको कुनै कमी छैन। आज पनि पृथ्वीमा यस्ता धेरै रहस्य छन् जसको बारेमा कसैलाई थाहा छैन । समय–समयमा, अनुसन्धानकर्ताहरूले

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

Suggested