रात्रिकालीन व्यवसाय बन्द गर्ने निर्णय मान्दैनौंसरकारले कोरोना भाइरसको बेलायत भेरियन्टको बढ्दो संक्रमण दरलाई ध्यानमा राखेर कडाई गर्न थालेको छ । भारतमा नयाँ प्रकारको भाइरसको संक्रमण बढिरहेकाले विभिन्न निकायलाई सर्तकता अपनाउन आग्रह गर्दै बुधबार जनस्वास्थ मन्त्रालयले सूचना जारी गर्यो । उक्त निर्णयमा रात्रिकालीन व्यवसायलाई राति ९ बजेपछि बन्द गर्न मन्त्रालयको आग्रह छ । तर रात्रिकालीन व्यवसायीहरू यो निर्णयमा आपत्ति जनाएका छन् । प्रस्तुत छ, यही विषयमा केन्द्रित रही ठमेल पर्यटन विकास परिषद्का महासचिव ध्रुव अधिकारीसंग गरिएको कुराकानीः

सरकारले रात्रिकालीन व्यवसाय राती ९ बजेपछि बन्द गर्न आग्रह गरेको छ । यसमा तपाईको टिप्पणी ?

सरकारले गरेको यो निर्णय एकदमै नराम्रो निर्णय हो । हामीहरूको परिषद्मा यसबारे पत्र आइपुगेको छैन, हामीले पनि यो निर्णय सुनेको मात्र हो । रात्रिकालीन व्यवसाय ९ बजे बन्द भनेको छ । कोरोना के राती ९ बजे पछि मात्र लाग्ने हो ? दिउँसोको भिडभाड हुन्छ । राती लगभग मान्छे सबै सुतेका हुन्छन् । दिउँसो भन्दा राती भिडभाड कम हुन्छ । त्यसैले, दिउँसोभन्दा राती कोरोना फैलिने त्रास कम हुन्छ ।

नाइट क्लब र लजहरूले हजारौंलाई रोजगारी प्रदान गर्दै आएका छन् । नेपाल सरकारले अनुगमन गरेर, विज्ञ टोली खटाएर रात्रिकालीन व्यवसायीहरूले कोरोनाको दायरा पालना गरेका छन् वा छैनन्, बुझेर मात्र निर्णय लिनुपर्छ ।

त्यसो भए सरकारको यो निर्णय के एकोहोरो ढंगले आएको हो ?

हो, नेपाली जनतालाई ध्यानै नपुर्याई सरकारले एकोहोरो निर्णय गरेको छ । यस्तो निर्णय सरकारले बुझेर र समन्वय गरे निर्णय लिनुपर्ने हाम्रो मान्यता हो । सरकारको यो निर्णय एकदमै गलत छ ।

सरकारले हठात् यस्तो निर्णय किन गरेको होला ?

भारतमा कोरोना बढेकाले यस्तो निर्णय गरेको होला । तर, मान्छेलाई रोजी, रोटीको खाँचो छ । यसरी व्यवसाय बन्द गर्न लगाएर हामी त्यो पुरा गर्न सक्दैनौं । हाम्रो आर्थिक स्थिति कमजोर छ । यी सबै कुराहरू मध्यनजर गरेर सरकारले विचार गर्नुपर्छ ।

सरकारले के गर्नु पथ्र्यो ?

भइराखेको व्यापारलाई राती नौ बजे नै किन बन्द गर्ने ? बरु राती १२ बजेपछि बन्द गर्न भन्नुपथ्र्यो । रात्रिकालीन व्यवसाय भन्नुकोे अर्थ ९ बजे हुँदै होइन । राती नौ बजे व्यवसाय बन्द गर्नु भन्नुको अर्थ रातीको व्यवसाय बन्द गर भन्न खोजेको हो भन्ने लाग्छ ।

सरकारको यस्तो निणर्यले के–कस्तो असर पर्छ ?

सरकारको यो निर्णय लकडाउन भन्दा कडा भयो । यसले प्रत्यक्ष पर्यटन क्षेत्रमा असर पर्छ । यसका साथै प्रत्यक्ष वा अप्रत्यक्ष लगभग पाँच लाख मान्छेले यस क्षेत्रबाट रोजगारी पाएका छन्, यस्तो निर्णयले उनीहरूको रोजीरोटी बन्द हुन्छ । राती सञ्चालन हुने लज, क्लबलगायत ससाना चिया पसल, भट्टी पसल बन्द हुन्छन् । यस्तोमा मान्छेहरू चोरी गर्न बाध्य हुन्छन् । व्यवसायीहरू मारमा पर्छन् ।

सरकारको निर्णय आइसक्यो । अब के गर्नुहुन्छ ?

सरकारको यो निर्णय परिपक्व भएन । हामी यो निर्णय मान्दैनांै । हाम्रो परिषदमा कुनै किसिमको पत्र पनि आएको छैन र हामीसंग कुनै किसिमको समन्वय गरिएको छैन । यदि पत्र आएमा पर्यटन मन्त्रालयमार्फत् हामीले रात्रिकालीन व्यवसाय खोल्न पाउनुपर्छ भनेर पहल गर्छौं ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई