१० आधुनिक एयरपोर्टकुनै पनि देशको समग्र व्यवस्थापन कस्तो छ भन्ने जान्नलाई त्यो देशको मुख्य एपरपोर्टको व्यवस्थापनलाई पनि एक आधार लिइन्छ । हवाई यातायातका लागि उडान र अवतरण क्षेत्र, नियन्त्रण टावर र टर्मिनलदेखि यात्रु सेवा कक्ष, रेष्टुरेन्ट जस्ता सेवासुविधा भएका भौतिक पूर्वाधार अर्थात् एयरपोर्ट पनि विभिन्न स्तरका हुन्छन् ।

सेवा सुविधामा उच्च गुणस्तर प्रदान गर्ने र त्यसलाई कायम राख्ने एयरपोर्टहरू विभिन्न अवार्ड र उपाधिले सम्मानित समेत हुने गरेका छन् । त्यस्तै, विश्वप्रसिद्ध १० आधुनिक एयरपोर्ट यस प्रकार छन् ।

१०. कान्साई इन्टरनेशनल एयरपोर्ट, जापान

डोमेस्टिक र अन्तर्राष्ट्रिय रुटहरूको एक विशाल नेटवर्क प्रदायक रहँदै आएको कान्साई इन्टरनेशनल एयरपोर्ट १९९४ मा निर्माण भएको हो । यो एयरपोर्ट २०२० मा बेस्ट एयरपोर्ट स्टाफ ईन एशिया, वल्र्डस् बेस्ट एयरपोर्ट स्टाफ र वल्र्डस् बेस्ट एयरपोर्ट फर ब्यागेज डेलिभरी जस्ता उपाधिहरूबाट सम्मानित भएको छ ।

९. एम्सटरडेम सिफोल एयरपोर्ट, नेदरल्याण्ड

नेदरल्याण्डको मुख्य एयरपोर्टको रूपमा रहेको एम्सटरडेम सिफोल एयरपोर्ट यात्रुहरूको भीड र विमानको आवतजावतका आधारमा युरोपकै तेस्रो व्यस्त एयरपोर्ट हो । यस एयरपोर्टले २०२० मा बेस्ट एयरपोर्ट ईन वेस्टर्न युरोपको उपाधि जित्न सफल भएको छ ।

८. सेन्ट्रायर नायोगा, जापान

सेन्ट्रल जापान इन्टरनेशनल एयरपोर्टको नामले चिनिने सेन्ट्रायर नायोगा, २०२० मा वल्र्डस् बेस्ट रिजनल एयरपोर्ट र १० देखि २० मिलियन यात्रु धानेको बेस्ट एयरपोर्टको उपाधि जितेको छ । विशाल डोमेस्टिक ट्राफिक क्षमता रहेको यस एयरपोर्टमा थुप्रै एशियाली शहरका रुट सञ्चालन हुन्छन् ।

७. टोकियो नारिता एयरपोर्ट, जापान

जापानको ग्रेटर टोकियो क्षेत्रमा सेवा प्रदान गर्दै आएको यो एयरपोर्ट जापान एयरलाइन्स र अल निप्पन एयरवेजको लागि एक अन्तर्राष्ट्रिय हब पनि हो । २०१६ मा जापानकै दोस्रो व्यस्त एयरपोर्ट भनिएको यस एयरपोर्टले २०२० मा भने वल्र्डस् बेस्ट एयरपोर्ट डाइनिङको उपाधि जित्न सफल भएको छ ।

६. हङकङ इन्टरनेशनल एयरपोर्ट, हङकङ

१ सय ८० वटा लोकेसनका लागि १ सय भन्दा बढी एयरलाइनको सञ्चालनमा सेवा प्रदायक हङकङ इन्टरनेशनल एयरपोर्टले वल्र्ड एयरपोर्ट अवार्डमा एयरपोर्ट अफ द इयरको उपाधि हात पारेको थियो । २०२० मा भने वल्र्डस् बेस्ट इमिग्रेसन सर्भिसको उपाधि जितेको थियो ।

५. म्युनिख एयरपोर्ट, जर्मनी

जर्मनीकै दोस्रो व्यस्त एयरपोर्ट लुफ्थान्सा जर्मन एयरलाइन्सको माध्यमिक हब पनि हो । १ सय ५० भन्दा बढी खुद्रा पसल र ५० भन्दा बढी रेष्टुरेन्ट रहेको यो एयरपोर्ट एक किसिमले सिटी सेन्टरजस्तै लाग्छ । यस एयरपोर्टले २०२० मा बेस्ट एयरपोर्ट ईन युरोप, बेस्ट एयरपोर्ट ईन सेन्ट्रल युरोप र ४० देखि ५० मिलियन यात्रु धान्ने बेस्ट एयरपोर्टको उपाधि जित्न सफल भएको छ ।

४. सियोल इनचान, दक्षिण कोरिया

दक्षिण कोरियाकै विशाल एयरपोर्ट रहेको इनचान इन्टरनेशनल एयरपोर्ट संसारकै व्यस्त एयरपोर्ट मध्येकै एक हो । २०२० अघि एयरपोर्ट अफ द इयर उपाधि जितेको यस एयरपोर्टले २०२० मा भने वल्र्डस् बेस्ट ट्रान्जिट एयरपोर्ट उपाधि हात पारेको छ । साथै, टर्मिनल २ ले भने वल्र्डस् बेस्ट एयरपोर्ट टर्मिनलको उपाधि जित्न सफल भएको छ ।

३. हमाड इन्टरनेशनल एयरपोर्ट, कतार

कतारको राजधानी दोहाको अन्तर्राष्ट्रिय एयरपोर्ट विश्वकै सबैभन्दा विलासी धेरै वास्तुगत महत्व बोकेको टर्मिनल कम्प्लेक्सको रूपमा प्रसिद्ध छ । २०२० मा यस एयरपोर्टले बेस्ट एयरपोर्ट इन द मिडल इस्ट, ३० देखि ४० मिलियन यात्रु धानेको बेस्ट एयरपोर्ट र बेस्ट एयरपोर्ट स्टाफ ईन द मिडल इस्ट जस्ता उपाधि जितेको थियो ।

२. टोकियो इन्टरनेशनल एयरपोर्ट, हानेदा, जापान

डोमेस्टिक र अन्तर्राष्ट्रिय, दुवै टर्मिनल रहेको टोकियो इन्टरनेशनल एयरपोर्टले जापानलाई पर्यटन उन्मुख राष्ट्र बनाउन महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेको छ । २०२० मा यस एयरपोर्टले ७० मिलियनभन्दा बढी यात्रु धानेको बेस्ट एयरपोर्ट, वल्र्डस् क्लिनेस्ट एयरपोर्ट, वल्र्डस् बेस्ट डोमेस्टिक एयरपोर्ट र वल्र्डस् बेस्ट पीआरएम÷ एस्सिसिबल फ्यासिलिटीजको उपाधि जित्न सफल भएका थियो ।

१. सिंगापुर चाङ्गी एयरपोर्ट, सिंगापुर

८० अन्तर्राष्ट्रिय एयरलाइन्सका लागि हप्ताकै ५ हजार आगमन र प्रस्थानको सेवा प्रदायक रहँदै आएको यस एयरपोर्टले विश्वभर २ सय भन्दा बढी गन्तव्यका ग्राहकहरूलाई जोड्दै आएको छ । २०२० मा यस एयरपोर्टले बेस्ट एयरपोर्ट इन एशिया, वल्र्डस् बेस्ट एयरपोर्ट लिजर एमिनिटिज र ६० देखि ७० मिलियन यात्रु धानेको बेस्ट एयरपोर्टको उपाधि जित्न सफल भएको छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

साताको तेस्रो कारोबार दिन सेयर बजार १५.९२ अंकले बढेको छ। आज नेप्से ०.८८ प्रतिशतले बढेर १८३१.०५ बिन्दुमा पुगेर बन्द भएको

अमेरिकी डलरको भाउ हालसम्मकै उच्च भएको छ । नेपाल राष्ट्र बैङ्कका अनुसार आज अमेरिकी डलर एकको खरिदमूल्य १३० रुपैयाँ ३०

चुनाव नजिकिँदै गएसँगै नेताका पुराना रटानहरू पुनरावृत्ति भइरहेका छन् । उनीहरूको भाषणलाई मात्रै मान्ने हो भने त नेपाल स्वीटजरल्याण्ड बनिसक्यो

सरकारले डेंगु नियन्त्रण तथा रोकथाममा यथेष्ट ध्यान नदिंदा यो देशका ७७ मध्ये ७६ जिल्लामा फैलिसकेको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

Suggested