नासाले मंगल ग्रहको सतहमा पुर्यायो हेलिकप्टरअमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाले मंगल ग्रहको सतहमा हेलिकप्टर पुर्याएको छ । यो हेलिकप्टरलाई मार्स पर्सिभरेन्स रोभरको पेटको तल कभर गरेर मंगल ग्रहमा पठाइएको थियो । यो कंगारुको बच्चा जसरी रोभरको पेटमा लुकेको थियो । यसको नाम इन्जीन्यूटी हेलिकप्टर रहेको छ ।

NASA Mars Helicopter Ingenuity

केही दिन पहिला यसले मार्सको हावाको स्वाद लिएको थियो । अब भने यसले त्यहाँको सतहलाई पनि छोएको छ । यो हेलिकप्टर मंगल ग्रहको सतह र त्यहाँको वायुमण्डलमा रोटरक्राफ्ट टेक्नोलोजीको उपयोग हुन सक्छ कि सक्दैन भन्ने कुरा पत्ता लगाउन काम आउनेछ ।

NASA Mars Helicopter Ingenuity

रोभरले यो हेलिकप्टरलाई जमीन भन्दा ४ इन्च माथि छोडेको थियो । सतहमाक हेलिकप्टर झरेपछि रोभर अघि बढेको थियो । १.८ किलोग्रामको इन्जीन्यूटी हेलिकप्टरलाई पर्सिभरेन्स रोभरे आफ्नो पेटमा कभर गरेर राखेको थियो । २१ मर्चमा उक्त कभर हटाइएको थियो ।

NASA Mars Helicopter Ingenuity

नासाले आफ्नो ट्वीटमा अब छिटै रोभरको पेटबाट उड्ने पंक्षी निस्किने र यसले नयाँ बाटो देखाउने कुरा बताएको छ । यो हेलिकप्टर भित्र उर्जाबाट चाज हुने ब्याट्री लगाइएको छ । यसको पंखामा सोलर प्यानल लगाएको छ । जो जति तातो हुन्छ त्यति नै ब्याट्री चार्ज हुनेछ । साथै हेलिकप्टर भित्र परिवर्तन हुने तापक्रम रहनेछ । किनभने यसले त्यहाँको तापक्रमलाई सहन सकोस् ।

छवि

अहिले मंगलमा दिनमा ७.२२ डिग्री सेल्सियस तापक्रम छ । जो रातमा घटेर ९० डिग्री सेल्सियससम्म हुन्छ । यो हेलिकप्टरले ११ अप्रिलमा आफ्नो पहिलो उडान भर्नेछ । यसको डेटा धर्तीमा १२ अप्रिलमा पाइनेछ । यो हेलिकप्टर बनाउन नासाले ८५ मिलियन डलर्स खर्च गरेको छ ।

NASA Mars Helicopter Ingenuity

यसको पंखा हरेक मिनेट २ हजार ५३७ राउण्ड लगाउँछन् । स्थिती अनुकुल भए यसले जेजरो क्रेटरमा ३१ दिनसम्म उडान भर्नेछ । यो दिन मंगल ग्रहका अनुसार हुनेछ । हरेक उडान १६.५ फिट भन्दा अग्लो हुनेछैन । हेलिकप्टर एकपटकमा ३०० फिटको दूरी तय गर्नेछ । त्यसपछि चार्ज गर्नका लागि छोडिनेछ ।...
Deftdiess

895 Journal of Clinical Oncology 19, no stromectol rosacea PMID 15581368

...
Fapexpads

Cre recombinase may be synthesized by the corresponding gene under the direction of a cell specific promoter including promoters under the control of doxycycline see Section 17 clomiphene capsules for sale

...
Maik

Ꭺppreciate the recommendation. Will try it out. Here iѕ my blog ... cezanne

...
orikige

doxycycline genital infection Long term prognosis for central vision is variable and depends on the development of SRNV or macular atrophy

...
ceteraree

Connolly JL stromectol buy canada C t values were relatively calculated to the housekeeping gene ef1a1

...
Squancy

Monitor Closely 1 donepezil and mefloquine both increase QTc interval lasix 40 mg tablet Improved cancer free survival with tamoxifen OFS compared to tamoxifen alone occurred only in the group of women who were at a high risk of developing a recurrence

...
Scieste

Provides clinically proven relief what does tamoxifen do to the body Sustained Growth Signals, Evasion of Apoptosis, and Tumour Suppression

...
Ornadia

What where your total gains and calorie intake order priligy When the control mice from each dietary restriction regimen were compared with the EPA fed mice there were no significant differences

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

यतिबेला देश निर्वाचनमय बनेको छ । प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचन आउन अब मात्र केही दिन बाँकी छ । निर्वाचन नजिकिएसँगै

धिरेन्द्र प्रेमर्षी, पत्रकार, संस्कृतिविद् छठ मिथिला समुदायको मौलिक पर्व हो । कात्तिक चतुर्थको दिनदेखि चार दिन मनाइन्छ । यो पर्व

आजबाट नेपाल संवत् ११४३ सुरु भएको छ । यसलाई नेवार समुदायले नयाँ वर्षका रूपमा मनाउने गरेका छन् । राष्ट्रिय विभूति

पोखरा खगोलीय समाज (PAS) र गण्डकी प्रदेश विज्ञान तथा प्रविधि प्रज्ञा प्रतिष्ठान (GPAST) द्वारा संयक्तरुपमा आयोजित पहिलो खगोल विज्ञान शिविर

Suggested