सजावटकाे विकल्प बन्दै वालपेपरतपाई घरको भित्री कोठामा रङ्ग लगाउदैं हुनुहुन्छ ? रङ्ग लगाउँदा घर भित्रका सामानहरूमा लाग्छ की भनेर चिन्ता त हुनुहुन्न । तपाईँको घर भित्रको कोठालाई आकर्षक बनाउन सजिलो तथा सस्तो उपाय हुन सक्छ वालपेपर ।

आजभोलि कोठाको आकर्षण बढाउन वालपेपर लोकप्रिय बन्दै आइरहेको छ । वाटर प्रुफ र टिकाउ मानिने वालपेपर रङ्ग लगाउनु र निकाल्नु भन्दा सजिलो मानिन्छ ।

वालपेपरको प्रयोग घर भित्रको कोठामा मात्र नभएर अफिस, होटेल, रेस्टुरेन्ट लगायतका ठाउँहरूमा पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ । वालपेपरको मुख्य विशेषता भनेको कोठाको भित्तालाई आकर्षक बनाउनु नै हो एभ्रि घरका निर्देशक राजेश ढकाल बत्ताउँछन् । बिशेषगरी लिभिङ रुम, बालबालिकाको कोठा, प्यासेज जस्ता ठाउँलाई आकर्षक देखाउन वालपेपरको प्रयोग हुने गरेको छ ।

नेपालमा अहिले चीनमा निर्मित वाल पेपर नै धेरै रुचाइएको छ । युरोपियन वालपेपरहरू पनि नेपाली बजारमा पाइन्छ । तर त्यसको मूल्य दोब्बर बढी रहेको छ ।

वालपेपरको मुख्य विशेषता भनेकै यो विभिन्न कलर र डिजाइनमा पाउनु नै हो । लिभिङ रुम र बेड रुमको भित्तालाई आकर्षक बनाउन विभिन्न फुल, प्राकृतिक दृश्यहरू रहेको डिजाइनमा वालपेपर पाउन सकिन्छ । यो बाहेक आफ्नो इच्छा अनुसारका वालपेपरहरूको पनि बजारमा छनोट गर्न सकिन्छ । रङ्ग लगाएर भित्ताको आकर्षण वालपेपर लगाएको जस्तो किसिमको निकाल्न नसक्ने हुनाले पनि वालपेपरको आकर्षण बढेको देखिन्छ । अहिले बजारमा वालपेपर रङ्ग, बुट्टा र गुणस्तर अनुसार फरक फरक मूल्यमा रहेको छ ।

कति पर्छ ?

बजारमा वालपेपर रोलको हिसाबले किन्न पाइन्छ । एक रोल वालपेपर ५७ वर्ग फिटको हुन्छ । यो सबैभन्दा चल्तीमा रहेको आकार हो । एक रोल वालपेपर सात फिट लम्बाई र सात फिट चौडाइको कोठामा लगाउन पुग्छ । कोठा ठुलो भएमा रोल थप्नु पर्छ ।

वालपेपर एक पटक राम्ररी टाँसेपछि हतपत उप्किँदैन । राम्रो हेरचाह गर्न सकियो भने यो दस वर्षसम्म फेर्नु पर्दैन । यसमा सामान्य दाग धब्बा लाग्दा सजिलै पुछेर हटाउन सकिन्छ ।

ढकालका अनुसार अहिले नेपाली उपभोक्ताले रुचाएको वालपेपर ५७ वर्ग फिटकै हो । यसको ‘फिटिङ चार्ज’ सहित २२ सयदेखि २५ सयसम्ममा एक रोल वाल पेपर पाइन्छ । नेपालमा अहिले चीनमा निर्मित वाल पेपर नै धेरै रुचाइएको छ । युरोपियन वालपेपरहरू पनि नेपाली बजारमा पाइन्छ । तर त्यसको मूल्य दोब्बर बढी रहेको छ । त्यसैले कमैले मात्र युरोपियन वालपेपर प्रयोग गर्छन् ।

कसरी लगाउने ?

पुटिन गरेर छोडिएको भित्तामा वालपेपर लगाउनु उपयुक्त हुन्छ । यसलाई फेबिकोलको सहायताले भित्तामा सजिलै टाँस्न सकिन्छ । तर वालपेपर लगाउँदा दक्ष व्यक्तिकै आवश्यकता पर्छ । वालपेपर एक पटक राम्ररी टाँसेपछि हतपत उप्किँदैन । राम्रो हेरचाह गर्न सकियो भने यो दस वर्षसम्म फेर्नु पर्दैन । यसमा सामान्य दाग धब्बा लाग्दा सजिलै पुछेर हटाउन सकिन्छ ।

फम वालपेपर पानी रसाएको भित्तामा लगाउन एकदमै उपयुक्त हुन्छ । यसले भित्ता छोप्छ र पानी आउन समेत रोक्छ । यसले कोठाको सजावट र सुरक्षा दुवै गर्छ ।

वालपेपर फम

काठमाडौँको धेरैजसो घरको कोठामा पानी रसाउने समस्या हुन्छ । भित्तामा पानी रसाएको छ भने त्यस्तो स्थानमा वालपेपर लगाउनु हुँदैन । पानी रसाउने कोठामा रङ्ग लगाउँदा रङ्ग पनि उप्किने समस्या हुन्छ । त्यस्तो भित्तामा वालपेपर जस्तै देखिने फम वालपेपर लगाउन सकिन्छ । फम वालपेपर पानी रसाएको भित्तामा लगाउन एकदमै उपयुक्त हुन्छ । यसले भित्ता छोप्छ र पानी आउन समेत रोक्छ । यसले कोठाको सजावट र सुरक्षा दुवै गर्छ ।

इच्छा अनुसार बनाउन सकिन्छ ?

वालपेपरको अर्को विशेषता भनेको ग्राहकले आफ्नो इच्छा अनुसार परिवारको तस्बिर अथवा कुनै पनि दृश्य राखेर वालपेपर बनाउन सक्छन् । फर्निचर, कार्पेट सुहाउँदो वालपेपरले घरको कोठाहरूलाई प्राकृतिक जस्तै देखाउँछ । यस किसिमको वालपेपर प्रति वर्ग फिट एक सय पचास रूपैंया पर्ने ढकाल बत्ताउँछन् ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

नेपाली सिने क्षेत्रको होस् या सांगीतिक क्षेत्रका कलाकारबीचको द्धन्द्धका खबर बेला–बेला आउँछन् । तर, देशलाई दुखेको बेला सहयोग गर्नेमा यिनै

नेपालको कुल क्षेत्रफल मध्ये १.७३ प्रतिशत भू-भाग ओगटेको सिन्धुपाल्चोक बागमती प्रदेशको १३ जिल्ला मध्ये सबैभन्दा ठूलो हो । पछिल्लो ७

नेपालमा गत २४ घण्टामा थप २ हजार ५ सय १८ जना कोरोना संक्रमण मुक्त भएका छन् । योसँगै नेपालमा कोरोना

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लुएचओ) नेपालले कोरोना भाइरस विरुद्धको पहिलो मात्रा ‘एस्ट्राजेनेका (कोभिसिल्ड)’ खोप लगाएका व्यक्तिले दोस्रो मात्रा ‘भेरोसेल’ खोप लगाउँदा