संक्रमित बढे पनि अस्पताल भर्ना हुनेको संख्या न्यून (भिडियो पनि)कोरोनाको तेस्रो लहरले फेरि संक्रमितको संख्या उकालो लाग्ने क्रम बढ्दो छ । पछिल्लो एक हप्ताको तथ्यांक हेर्दा संक्रमितको संख्या दोब्बर भएको छ । अहिले नेपालमा डेल्टा भेरियन्ट बाहेक ओमिक्रोन पनि क्रमश: फैलन थालेको विज्ञहरूको आशंका छ । विगत केही दिनमा काठमाडौं उपत्यकाको अस्पतालहरूमा कोरोना भाइरससँग मिल्दोजुल्दो लक्षणसहित जँचाउन आउने बिरामीको संङ्ख्या ह्वातै बढेको छ ।

शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरूवा रोग अस्पताल टेकुमा मंगलबारसम्मको तथ्यांक हेर्दा सात जना बिरामी आइसोलेसनमा भर्ना भएका छन् भने पाँचजना आईसीयूमा भर्ना छन् । अस्पतालमा अहिले जम्मा १२ जना बिरामी भर्ना भएको टेकु अस्पतालका प्रवक्ता डा.किजन महर्जनले बताए । जिन सिक्वेन्सिङ एकदमै कम भएकोले ओमिक्रोन वा डेल्डा कुन भाइरसको कारणले संक्रमित बढेका हुन् यकिन भन्न नसकिने डा. महर्जन बताउँछन् । ‘विभिन्न अध्ययन अनुसन्धान अनुसार ओमिक्रोन अन्य भेरियन्टमा तीन गुणा छिटो सर्छ भनिएको छ ,’ उनी भन्छन् ‘अहिलेको अवस्था हेर्दा सामान्य प्रकृतिका बिरामी बढेका छन्, तर परीक्षण गर्न आएकामध्ये ५० प्रतिशतमा कोरोना पोजेटिभ देखिएको छ ।’

पोजेटिभ रेट एकदमै बढेको छ । मंगलबारमात्रै १० हजारभन्दा बढी संक्रमित थपिएका छन् । यसरी संक्रमितको संख्या फैलिएअनुसार ओमिक्रोन समुदायस्तरमा फैलिसकेको महाराजगञ्जस्थित त्रिवि शिक्षण अस्पतालका कोभिड फोकल पर्सन तथा छाती रोग विशेषज्ञ डा. निरज बम बताउँछन् ।

पोजेटिभ रेट एकदमै बढेको छ । मंगलबारमात्रै १० हजारभन्दा बढी संक्रमित थपिएका छन् । यसरी संक्रमितको संख्या फैलिएअनुसार ओमिक्रोन समुदायस्तरमा फैलिसकेको महाराजगञ्जस्थित त्रिवि शिक्षण अस्पतालका कोभिड फोकल पर्सन तथा छाती रोग विशेषज्ञ डा. निरज बम बताउँछन् ।

छिटो फैलने भएकोले अहिले चिकित्सक तथा नर्सहरू पनि संक्रमित भएका छन् जस्ले गर्दा अस्पतालमा जनशक्तिको समस्या परेको डा. बम बताउँछन् ।टिचिङ अस्पतालमा अहिले तीन सयको हाराहारीमा चिकित्सक तथा नर्सहरू संक्रमित भएका छन्,’ उनले भने, ‘ओमिक्रोन समुदायिकस्तरमा फैलिसकेको छ । यसरी ह्वातै संक्रमितको संख्या बढेको देख्दा ओमिक्रोन नै कारक भएको जस्तो लाग्छ ।’

डेल्टा संक्रमितको संख्या लगभग ७ हजारको हाराहारीमा पुग्दा स्वास्थ्य संरचना कमजोर भइसकेको थियो । ओमिक्रोन १० हजार पुगिसकेको छ र अझै बढ्ने क्रममा छ । तैपनि, अस्पतालको शय्या नपुगेर बाहिर उपचार गर्नुपर्ने अवस्था सिर्जना नभएको डा.बम बताउँछन् ।

कोरोना दोस्रो लहरमा शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरूवा रोग अस्पताललाई कोभिड अस्पताल बनाइएको थियो । तर, दोस्रो लहरको महामारी कम भएलगत्तै अस्पतालमा अन्य रोगका बिरामीहरूको उपचार पनि गर्न शुरू भयो । त्यसैले, अहिले कोभिड र नन-कोभिडका बिरामीको पनि इमरजेन्सीमा उपचार भइरहेको अस्पतालका डा. श्रवणकुमार मण्डल बताउँछन् । ‘केही हप्तायता संक्रमितको संख्या बढे पनि अस्पतालमा भर्ना हुन आउने संक्रमितको संख्या भने सोचेभन्दा कम छ,’ उनले भने ।

डा. मण्डलका अनुसार संक्रमितहरूमा लक्षण सामान्य छ । ‘दोस्रो लहरको बेला श्वासप्रश्वासको समस्या लिएर अस्पताल भर्ना हुने संक्रमितको संख्या एकदमै बढी थियो तर, अहिले सामान्य लक्षण भएकोले होम आइसोलेसनमा बस्नेको संख्या बढी छ ।’

डा. मण्डलका अनुसार संक्रमितहरूमा लक्षण सामान्य छ । ‘दोस्रो लहरको बेला श्वासप्रश्वासको समस्या लिएर अस्पताल भर्ना हुने संक्रमितको संख्या एकदमै बढी थियो तर, अहिले सामान्य लक्षण भएकोले होम आइसोलेसनमा बस्नेको संख्या बढी छ ।’

कुन अस्पतालमा कति छ बिरामीको संख्या ?

बलम्बुस्थित सशस्त्र प्रहरी बल अस्पतालमा जनरल बेडमा २० जना, एचडीयूमा ८६ जना, आइसीयुमा ७ जना र भेन्टिलेटरमा २ जनाको उपचार भइरहेको छ ।

यसैगरी, छाउनीस्थित श्री वीरेन्द्र अस्पतालको जनरल बेडमा २३ जना , एचडीयूमा ५४ जना र आइसीयुमा ११ जना उपचाररत रहेको अस्पतालले जनाएको छ ।

त्यस्तै, वीर अस्पतालको जनरल बेडमा ५९ जना, एचडीयूमा २४ जना, आइसीयुमा १३ र भेन्टिलेटरमा २ जनाको उपचार भइरहेको छ । नेपाल प्रहरी अस्पतालमा एचडीयू १ सय बेड, आईसीयू ३० बेड र भेन्टिलेटर ३० बेड रहेका छन् । एचडीयुमा १३ जना उपचाररत छन् ।

त्यस्तै, वीर अस्पतालमा जनेरल बेडमा ५९ जना, एचडीयूमा २४ जना, आईसीयूमा १३ र भेन्टिलेटरमा २ जनाको उपचार भइरहेको छ । नेपाल प्रहरी अस्पतालमा एचडीयू १ सय बेड, आईसीयू ३० बेड र भेन्टिलेटर ३० बेड रहेका छन् । एचडीयूमा १३ जना उपचाररत छन् ।

टेकुस्थित शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालमा जहाँ एचडीयूमा ७, आइसीयुमा ३ र भेन्टिलेटरमा २ जनाको उपचार भइरहेको छ ।यसैगरी, त्रिवि शिक्षण अस्पतालमा जनरल बेडमा २१ जना, एचडीयूमा १५ आइसीयुमा ८ जना र भेन्टिलेटरमा १ जनाको उपचार भइरहेको छ ।ललितपुरस्थित पाटन अस्पतालमा जनरल बेडमा ४३ जना, एचडीयूमा ३४ जना, आइसीयुमा १२ जना र भेन्टिलेटरमा ७ जना उपचाररत छन् ।

सक्रिय संक्रमितमध्ये ०.३८ प्रतिशत आईसीयु र ०.०७ प्रतिशत भेन्टिलेटरमा

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले मंगलबार जारी गरेको कोभिड तथ्यांकअनुसार नेपालमा ३९ हजार ४४ जना सक्रिय संक्रमित छन् । जसमध्ये ०.३८ प्रतिशत आईसीयु र ०.०७ प्रतिशत संक्रमित भेन्टिलेटरमा छन् । संक्रमितको संख्या उकालो लागेको तुलनामा आईसीयु र भेन्टिलेटरमा भर्ना हुने अनुपात निकै कम रहेको डा. बम बताउँछन् ।

कति छन् काठमाडौं उपत्यकामा सक्रिय कोरोना संक्रमित ?

काठमाडौं उपत्यका कोरोना संक्रमणको हटस्पट बन्न थालेको छ । मन्त्रालयका अनुसार पछिल्लो २४ घण्टामा मात्रै काठमाडौं उपत्यकामा ५ हजार ५ सय ४९ संक्रमित थपिएका छन् । मन्त्रालयका अनुसार काठमाडौंमा चार हजार चार, ललितपुरमा ९ सय ७५ र भक्तपुरमा ५ सय ७० जनामा संक्रमण पुष्टि भएको हो ।

पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर कूल परीक्षणको ४४.९ प्रतिशत संक्रमण पुष्टि भएकामा उपत्यकामा मात्रै २४.३ प्रतिशतमा कोरोना पुष्टि भएको मन्त्रालयले जारी गरेको तथ्यांकमा उल्लेख छ । हाल काठमाडौंमा १७ हजार ७०९ जना कोरोनाका सक्रिय संक्रमित छन् भने ललितपुरमा ४ हजार ४७१ र भक्तपुरमा २ हजार २९६ गरी कूल २४ हजार ४७६ जना सक्रिय संक्रमित छन् ।

भिडियो

भिडियो– किरण स्याङ्बो

यो पनि…
कत्तिको खतरनाक छ ओमिक्रोन ? यस्ता हुन्छन् लक्षण
काठमाडौंमा कोरोना बुस्टर डोज, कहाँ–कहाँ छ खोप केन्द्र ?Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

बलात्कार तथा यौन हिंसाविरुद्ध बालुवाटारस्थित प्रधानमन्त्रीको सरकारी निवास अगाडि युवाहरुले प्रदर्शन गरेका छन् । सुन्दरी प्रतियोगिताका आयोजक सदस्यबाट किशोरी बलात्कारमा

गत वैशाख ३० गते देशका ७५३ स्थानीय तहमा सम्पन्न निर्वाचनको हालसम्म ६३८ वटामा मगगणना सम्पन्न भएको छ । निर्वाचन आयोगका

काठमाडौं महानगर र धरान उपमहानगर पालिकामा स्वतन्त्र तर्फका उम्मेदवारले ‘जादू’ चलाइरहेका छन् । चुनाव चिह्न लोरौ रहेका दुवै स्थानीय तहका

यतिबेला सामाजिक सञ्जालमा एउटा विषयले निकै चर्चा पाइरहेको छ । नपाओस् पनि किन, बलात्कारको घटना छ । त्यसमा पनि सन्

Suggested