दम्पतीको संवेदनशीलताअरू सम्बन्धहरू भावनात्मक रूपले मात्र जोडिएको हुन्छ। त्यहीँ दाम्पत्य सम्बन्ध भने तन र मनले जोडिएको हुन्छ । त्यसैले यो सम्बन्ध बढी संवेदनशील हुन्छ ।

दाम्पत्य जीवनमा मनको सम्बन्धलाई बढी ख्याल गरिए पनि तनको सम्बन्धका बारेमा अधिकांश व्यक्ति लापरवाह हुन्छन् । यस स्थितिमा श्रीमान्–श्रीमती दुवैमध्ये कुनै एकको असन्तुष्टिले दाम्पत्य सम्बन्धमा चिसोपन आउने सम्भावना रहन्छ ।

सुखद दाम्पत्य जीवनका लागि एक–अर्कासित भावनात्मक रूपमा जोडिएर रहनु मात्र पर्याप्त हुँदैन, यौन सम्बन्धमा पनि सन्तुष्टि पाउनु आवश्यक हुन्छ । यसका लागि शारीरिक सम्बन्धलाई औपचारिक मात्र सम्झनु हुँदैन ।

विशेषज्ञका कुरा

मनोचिकित्सक एवं यौन विशेषज्ञहरूका अनुसार असन्तुष्ट यौन सम्बन्ध दाम्पत्य जीवनको असफलताको प्रमुख कारण बन्छ । प्रकृतिले पुरुष र महिलाको संरचनालाई शारीरिक एवं भावनात्मक रूपले एक–अर्काबाट भिन्न बनाएको छ । यसका साथै दुवैलाई भित्रबाटै एउटा त्यस्तो अपूर्णता प्रदान गरेको छ जसलाई पूरा गर्न
जीवनसाथीसँग जोडिनै पर्छ ।

सुखद दाम्पत्य जीवनका लागि एक–अर्कासित भावनात्मक रूपमा जोडिएर रहनु मात्र पर्याप्त हुँदैन, यौन सम्बन्धमा पनि सन्तुष्टि पाउनु आवश्यक हुन्छ । यसका लागि शारीरिक सम्बन्धलाई औपचारिक मात्र सम्झनु हुँदैन । शारीरिक सम्बन्ध त्यस्तो अन्तरङ्ग क्षण हुन्छ जसमा दम्पती बाहिरी संसारबाट पूर्ण रूपमा अलग भएर आफ्नो साथीसित जोडिन्छ । त्यसैले त्यो समयमा आफ्नो र आफ्ना साथीको विषयमा सोच्नुपर्छ, अरूका बारेमा होइन । मनोचिकित्सकहरूका अनुसार यौन सम्बन्ध शारीरिक प्रगाढताभन्दा बढी मनोवैज्ञानिक बन्धन हुन्छ ।

यौन सम्बन्ध बनाउनुलाई एउटा कर्तव्य मात्र बुझ्नुको पछाडि सामाजिक परिवेश अनुसार महिला पक्षले आफ्नो यौन–इच्छालाई महत्त्व नदिनु पनि प्रमुख कारण हो । महिलाका सम्पूर्ण इच्छा र कामना मनभित्रै तुहिन्छन् ।

तनावको असर

घर र घरबाहिरको कामको दबाबले व्यक्ति पूर्ण रूपमा थकित हुन्छ । त्यस स्थितिमा पूर्ण ताजापनका साथ शारीरिक सम्बन्धका लागि तयार रहन जटिल हुन्छ तर असम्भव भने छैन । समझदारी, प्रेम, धैर्यता एवं आपसी सहयोगबाट व्यक्तिले दिनभरको थकान मात्र भुल्दैन, एउटा नयाँ सुख र सन्तुष्टिको अनुभव पनि गर्न सक्छ ।

अभिव्यक्तिका कुरा

यौन सम्बन्ध बनाउनुलाई एउटा कर्तव्य मात्र बुझ्नुको पछाडि सामाजिक परिवेश अनुसार महिला पक्षले आफ्नो यौन–इच्छालाई महत्त्व नदिनु पनि प्रमुख कारण हो । महिलाका सम्पूर्ण इच्छा र कामना मनभित्रै तुहिन्छन् । महिलाले यो कुरालाई बुझ्नु आवश्यक छ कि बदलिँदो समयअनुसार पुरुष लजालु–सङ्कुचित श्रीमतीको स्थानमा खुलापन रुचाउँछन् । त्यसैले यौन सम्बन्धका बखत जब आफ्ना श्रीमान्लाई आफ्नो इच्छाका बारेमा अभिव्यक्त गरिन्छ निश्चित रूपमा उनले पनि रुचिका साथ आफ्नो भावनालाई बुझ्ने र सन्तुष्टि प्रदान गर्ने प्रयत्न गर्नेछन् ।

यौन सम्बन्धलाई दायित्वका रूपमा मात्र निर्वाह गर्नाले श्रीमान्–श्रीमतीको भावनात्मक सम्बन्धमा नकारात्मक असर पर्छ ।

पूर्ण सन्तुष्टि आवश्यक

यौन सम्बन्धलाई खाना पूर्ति गर्ने रूपमा मात्र निर्वाह गर्नाले सामान्य दाम्पत्य जीवन पनि अशान्त हुन सक्ने सम्भावना हुन्छ । यौन जीवनको एक–एक पलको आनन्दले दम्पतीको सम्बन्धमा नयाँ ऊर्जा एवं ताजापन प्रदान गर्छ । यौन सम्बन्धलाई दायित्वका रूपमा मात्र निर्वाह गर्नाले श्रीमान्–श्रीमतीको भावनात्मक सम्बन्धमा नकारात्मक असर पर्छ । जसरी वासनाले प्रेमलाई लामो समयसम्म जीवित राख्न सक्दैन त्यसरी नै सन्तुष्ट यौन सम्बन्धको अभावले पनि दाम्पत्य जीवनमा विपरीत असर पार्छ ।

प्रेम र यौन सम्बन्ध दुई अलग कुरा हुन् तर यो पनि सत्य हो कि एउटा पक्षको कमीले दाम्पत्य जीवनलाई अशान्त बनाउन सक्छ । त्यसैले आफ्नो जीवनको यो महत्त्वपूर्ण पक्षलाई बेवास्ता गर्नुहुँदैन ।

औपचारिकतालाई स्थान छैन

प्रेमपूर्वक एकसाथ रहेर आफ्नो मनका स–साना कुरा एवं आफ्नो इच्छा जीवनसाथीसँग बाँड्नाले आपसी सम्बन्ध प्रेमले भरिपूर्ण बन्छ । श्रीमान्–श्रीमतीबिच औपचारिकतालाई स्थान दिनुहुँदैन । आफ्नो साथीको आवश्यकता र इच्छाका बारेमा जानकारी त हुनुपर्छ नै साथै त्यसलाई पूरा गर्नका लागि आफूमा चाहना र प्रयास गर्ने आकाङ्क्षा पनि हुनुपर्छ । प्रेम र यौन सम्बन्ध दुई अलग कुरा हुन् तर यो पनि सत्य हो कि एउटा पक्षको कमीले दाम्पत्य जीवनलाई अशान्त बनाउन सक्छ । त्यसैले आफ्नो जीवनको यो महत्त्वपूर्ण पक्षलाई बेवास्ता गर्नुहुँदैन ।...
फुटेको ओठलाई यसरी बनाउनुहोस् सुन्दर - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] अङ्गहरूमध्ये ओठ एक संवेदनशील र महत्त्वपूर्ण अङ्ग हो । यो पातलो […]

...
यी कारण हुन्छ दम्पतीबीच सम्बन्ध विच्छेद - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] कारणले जीवनभर सँगै रहने वाचा गरे पनि दम्पतीले एक अर्काबाट अलग हुने निर्णय गर्छन् […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

विवाह एउटा यस्तो बन्धन हो, जसलाई बाँध्नुअघि सबैको मनमा हजारौँ प्रश्न हुन्छन् । केटीहरूमा मात्र होइन केटाहरूमा पनि यस्तो हुन्छ।

केही महिला सम्भोगको दौरानमा मात्र खुल्ने भए तापनि बहुसङ्ख्यक महिला पार्टनरले आफ्नो यौन चाहना बुझेर सोही अनुसारको सन्तुष्टि देओस् भन्ने

अहिले लामो दुरीको सम्बन्ध हुनु सामान्य कुरा हो । लामो दूरीको सम्बन्ध चलाउन कहिल्यै सजिलो हुँदैन। टाढा बस्दा माया जोगाउन

सम्बन्धमा एक अर्कालाई समय दिइन्छ, तर व्यस्त जीवनमा मानिसहरूसँग समयको कमी हुन्छ। यस्तो अवस्थामा जब जोडीले एक अर्कालाई समय दिँदैनन्,

Suggested