क्यान्सर : आत्मबलले जितेँआजभन्दा १२ वर्ष पहिले विनु केसी ठमेलस्थित सानो व्यापार गर्थिन् । त्यसबेला उनका छोरा अविदर्शन २८ महिनाका मात्र थिए । एक्कासि रिँगटा लाग्ने, थकाई महशुस हुने, राती निदाएको बेला केही गरुंगो वस्तुले छातीमा थिचेजस्तो हुने, सास फेर्न गाह्रो हुनेलगायत समस्या देखा परे ।
कामको धपेडीले गर्दा कमजोरी भएको हुन सक्ने आशंकामा विनुले खासै ध्यान दिइनन् । तर, समस्या बल्झिदै गएपछि उनले स्त्रीरोग विशेषज्ञलाई भेटिन् । विशेषज्ञले पनि धपेडीले गर्दा नै कमजोरी भएको भनेर औषधी थमाइ दिइन् ।

परिवारको उत्प्रेरणा आत्मविश्वास र सहयोगमाझ उनको उपचार सुरु भयो । परिवारको अनुरोधमा डाक्टरले उपचारका लागि दिल्लीको राजिव गान्धी क्यान्सर अस्पताल रिफर गरे ।

उनले ७ महिना औषधी खाइन् । तर रोग बीसको उन्नाइस भएन । उल्टै स्तनबाट दूध बग्ने समस्या देखा पर्न थाल्यो । उनले फेरि स्त्रीरोग विशेषज्ञलाई भेटिन् । विशेषज्ञले ठट्ठा गर्दै भनिन्, ‘महिला भनेको गाईभैँसीजस्तै हो । तपाईंले अलि बढी दुध दिन थाल्नुभयो ।’
एकदिन विनु नुहाउन बाथरुम पसिन् । भित्री बस्त्र खोल्दा स्तननेर ४ वटा छिटा देखिन् । निचोरेर हेर्दा रगत नै आयो । उनले यो समस्या दिदी निरुलाई बताइन् । पति समिरलाई फोन गरेर सुनाईन् । अर्को दिन पति समिरका साथ ह्याम्स अस्पताल पुगिन् । त्यहाँ डा. प्रकाश सायमीलाई देखाइयो । बायोप्सी रिपोर्ट आएपछि विनुलाई क्यान्सर भएको पुष्टि भयो । उनी छाँगाबाट खसेझैं भइन् ।

दिल्लीमा उपचार

पति समिर, दिदी निरु, छोरा अविदर्शन, भिनाजु रामनाथ ढकाल साथमै थिए । सबैले उत्प्रेरणा दिए । परिवारको उत्प्रेरणा आत्मविश्वास र सहयोगमाझ उनको उपचार सुरु भयो । परिवारको अनुरोधमा डाक्टरले उपचारका लागि दिल्लीको राजिव गान्धी क्यान्सर अस्पताल रिफर गरे । तर त्यहाँ बिरामीको चापले दिल्लीकै मुलचन्द अस्पताल पुगे, जहाँ उनको पहिलो सफल अप्रेसन भयो ।

क्यान्सर उपचारको क्रममा विनुले दुई चरणमा गरी बाह्र पटक किमो चढाइन् । बयालीस पल्ट रेडियोथेरापी गरियो । २०७६ सालमा फोक्सोमा समस्या देखिएपछि बायोप्सी टेस्ट गरिएको थियो ।

अप्रेसन गरेको दाहिने स्तनमा पुनः पाँच वर्षपछि समस्या देखियो । पछि दिल्लीको गुडगावको मेदान्त अस्पतालमा दोस्रो सफल अप्रेसन भयो । तर विनुले दुःख पाउने लेखेको रहेछ । २०७२ सालमा फेरि देब्रे स्तनमा समस्या देखा प¥यो । मेदान्त अस्पतालमा नै तेस्रो अप्रेसन भयो । अप्रसेनका कारण उनले दुवै स्तन गुमाउनु पर्यो ।

बाह्र पटक किमो

क्यान्सर उपचारको क्रममा विनुले दुई चरणमा गरी बाह्र पटक किमो चढाइन् । बयालीस पटक रेडियोथेरापी गरियो । २०७६ सालमा फोक्सोमा समस्या देखिएपछि बायोप्सी टेस्ट गरिएको थियो । हाल क्यान्सरबाट मुक्त उनी फोक्सोसम्बन्धि नियमित औषधि लिइरहेकी छिन् ।

समाजमा क्यान्सर रोग लाग्नासाथ मानिसहरूको प्रतिक्रिया हुन्छ, ‘क्यान्सरले रोगीलाई त सिध्याउँछ नै, परिवारलाई पनि सडकमा ल्याउँछ ।’ उनको बुझाइमा समयमै रोग पत्ता लागेर उपचार गर्ने हो भने क्यान्सर त्यति भयावह रोग होइन ।

दह्रो आत्मबल

विनुको सानै उमेरदेखि आत्मबल दह्रो थियो । उनले आफ्ना समस्या सकेसम्म लुकाउने प्रयास गर्छिन् । उनलाई लाग्छ, मेरा कारण अरुलाई कहिल्यै दुःख नहोस् । मनको कुरा साट्न नसक्दा क्यान्सरको उपचारको क्रममा उनलाई केही समय डिप्रेसन पनि भयो ।
सानैदेखि समाजसेवामा रुचि भएकी विनुलाई आफूजस्तै क्यान्सर पीडितहरूको लागि केही गर्ने इच्छा भयो । नेपालमा उपचार गरिरहँदा उनले आफ्नो इच्छा डाक्टर सुदिप श्रेष्ठलाई सुनाईन् । सुदिपले यसै क्षेत्रमा कार्यरत सिद्धी चन्द तथा प्रमिता खनालसँग भेट गर्न सल्लाह दिए । त्यसैक्रममा क्यान्सर क्लिनिकमा मनोपरामर्शको काम गर्दै नेपाल क्यान्सर सर्भाइबर सोसाइटी निकासको स्थापना भयो । क्यान्सर विजेताहरुको यो सोसाइटीको विनु कोषाध्यक्ष पनि हुन् ।

सोसाइटीले क्यान्सरपीडितसंग भेटेरै आवश्यक सरसल्लाह दिने, विरामी र विरामीको परिवारको मनोबल बढाउने, रकम सङ्कलन गरेर विपन्न वर्गका परिवारलाई सहयोग गर्ने गरेको उनी बताउँछिन् ।

परिवारले दिएको माया र साथले क्यान्सरका विरामीलाई औषधी जत्तिकै काम गर्छ । परिवारको माया र साथ मिलेन भने औषधीले मात्र क्यान्सर बिरामी निको हुन धेरै गाह्रो हुने उनको बुझाइ छ ।

क्यान्सरको बारेमा प्रसस्त मात्रामा भ्रम रहेको विनुको बुझाई छ । समाजमा क्यान्सर रोग लाग्नासाथ मानिसहरूको प्रतिक्रिया हुन्छ, ‘क्यान्सरले रोगीलाई त सिध्याउँछ नै, परिवारलाई पनि सडकमा ल्याउँछ ।’ उनको बुझाइमा समयमै रोग पत्ता लागेर उपचार गर्ने हो भने क्यान्सर त्यति भयावह रोग होइन । तर, मानिसहरूले अनावश्यक रूपमा भयावह बनाइदिएका छन् । क्यान्सरप्रति सकारात्मक सोचाइ हुनुपर्ने विनुको धारणा छ ।

जीवनमा आफूले सोचेको कुनैपनि काम बाँकी राख्न नहुने उनी बताउँछिन् । उनको दुइटा धोको थियो, एउटा छोरी जन्माउने र अर्को पति समिरलाई पिएचडी गराउने । डाक्टरको सल्लाहअनुसार आगामी दिनमा कुनै पनि समस्या नआओस् भनेर पाठेघर फालेका कारण विनु आफैले बच्चा जन्माउन सम्भव छैन । त्यसैले छोरीको रहरका लागि अनाथालय विकल्प बनेको छ । पति समिरलाई पिएचडी गराउने धोको कायमै छ ।

विनुलाई आफ्नो परिवारप्रति धेरै नै गर्व छ । परिवारले दिएको माया र साथले क्यान्सरका विरामीलाई औषधी जत्तिकै काम गर्छ । परिवारको माया र साथ मिलेन भने औषधीले मात्र क्यान्सर बिरामी निको हुन धेरै गाह्रो हुने उनको बुझाइ छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई