मस्तिष्कघात (स्ट्रोक)बारे जनचेतना फैलाउन चिकित्सकहरुको सम्मेलनमस्तिष्कघातबारे जनचेतना फैलाउन चिकित्सकहरुको सम्मेलन हुने भएको छ । नेपाल स्ट्रोक एशोसिएसन, नेशनल न्युरो सेन्टर, रिभाइभ फिजियोथेरापी एण्ड रिहाबिलिएसन सेन्टर र न्युरो एण्ड एलाइड क्लिनिक भैरहवाको संयुक्त आयोजनामा शनिबार उक्त सम्मेलन हुन लागेको हो ।

पछिल्लो समय नेपालमा मस्तिष्कघातका बिरामीको संख्या बढ्दै गएको छ । समयमै यसको पहिचान नहुँदा धेरैले अकालमा मृत्युवरणसमेत गरिरहेका छन् । त्यसैले आममानिसलाई स्ट्रोकबारे जानकारी दिएर यसलाई रोक्ने उद्धेश्यले यो सम्मेलनको आयोजना गर्न लागिएको महाराजगञ्जस्थित नेशनल न्युरो सेन्टरका न्युरोलोजिष्ट डा. सुमन भट्टराईले जानकारी दिए । ‘नेपालमा स्ट्रोकको बारेमा धेरैलाई राम्रो ज्ञान छैन,’ उनी भन्छन्, ‘मस्तिष्कघात भएको बिरामीलाई पनि सुरुमा मुटु अस्पताल लगिन्छ जसले गर्दा उसको उपचारमा ढिलो हुन्छ र बचाउन मुस्किल हुन्छ । समयमै यसको पहिचान भएमा उपचार सम्भव छ ।’

त्यसैले स्ट्रोक के हो ? यसको उपचार विधि के–के हुन् ? स्ट्रोक भइसकेपछि दोहोरिनबाट कसरी बचाउन सकिन्छ ? र, फिजियोथेरापीले यसलाई कसरी रोक्न सकिन्छ भन्ने बारे सम्मेलनमा छलफल हुने डा. भट्टराई बताउँछन् । सम्मेलनमा आयोजक संस्थाका प्रतिनिधिहरुले मस्तिष्कघातका बारेमा प्रस्तुति दिनेछन् । साथै, स्ट्रोक पीडित चित्रा गुरुङले आफ्नो अनुभव समेत सुनाउनेछिन् ।

हरेक वर्ष अक्टुबर २९ मा विश्व पक्षघात दिवस मनाइन्छ । त्यसैको छेको पारेर नेपालमा यो सम्मेलनको आयोजना गरिएको हो । नागपोखरीस्थित आरन्य बुटिक होटलमा हुने उक्त सम्मेलनमा स्नायु रोग विशेषज्ञसँगै मेडिकल अफिसर चिकित्सकहरुको सहभागिता रहनेछ ।...
यौन सम्पर्कपछि भाइरस कमजोर हुन्छ भन्दै चिकित्सकले पारे युवतीलाई निर्वस्त्र « Mero LifeStyle

[…] […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

प्रदेश १ मुख्यमन्त्री राजेन्द्रकुमार राईले गायिका रचना रिमाललाई वान साइड लभ गरेको बताएर आफू नेपाली गीतसंगीतलाई माया गर्ने व्यक्ति रहेको

भनिन्छ,कूटनीतिमा खानपिन तथा पहिरनले धेरै कुराको संकेत गर्छ । कूटनीति यस्तो क्षेत्र हो जहाँ लुगा लगाउने र खाना खाने,बोल्ने शैलीले

पातारासी गाउँपालिका-२ का दुई जोडीलाई सम्मान गरिएको छ । महिनाबारी  तथा रजस्वला भएका बेला घरैमा बस्ने साउनी बोहोरा उनका पति कालु बोहोरा तथा वीरे

विश्वभर विभिन्न घटना घट्छन् । केही शब्दले समाचार बन्छन् त केही तस्वीरले । तिनै तस्वीरले विश्व चिनाउँछन् । भनिन्छ, हजार