कोरोना संक्रमितले कस्तो अवस्थामा अस्पताल जाने ?डा. रविन्द्र पाण्डे (समिर), जनस्वास्थ्यविद् ।

नेपालमा कोरोना संक्रमितको संख्या बढेसँगै अस्पतालमा बेडको अभाव हुन थालेको छ । यस्तै, होम आइसोलेसनमा बस्नेहरुको संख्या पनि अत्याधिक छ ।

मन्त्रालयको सोमवारसम्मको तथ्यांकअनुसार ५० हजार १ सय ७२ जना संक्रमित होम आइसोलेसनमा छन् । तैपनि कतिपय मानिसहरु कोरोना संक्रमण हुने बित्तिकै आत्तिएर अस्पताल पुग्ने गरेका छन् । यसले अझै संक्रमणको जोखिम निम्त्याउन सक्छ । त्यसैले यहाँ कस्तो अवस्थामा अस्पताल जाने भन्ने विषयमा चर्चा गरिएको छ ।

अस्पतालमा बेड नभएपछि त्यहाँ गइसकेपछि केही न केही व्यवस्था हुन्छ । साथै, अर्को अस्पतालसँग सहकार्य गरेर भएपनि बिरामीलाई सहज हुने काम हुन्छ ।

कस्तो अवस्थामा अस्पताल जाने ?

विशेषगरी, शरीरमा अक्सिजनको मात्रा ९४ भन्दा कम भएमा, ज्वरो आइरहेमा, अत्याधिक खोकी लागेमा, श्वास फेर्न गाह्रो भएमा वा कुनैपनि किसिमको कठीन समस्या भएमा घरमा बस्नु हुँदैन । अहिले फैलिरहेको नयाँ भेरियन्टले एक्कासी कोभिड निमोनिया गराउँछ । त्यसैले संक्रमितलाई माथिका समस्या देखिएमा नजिकैको कोभिड अस्पतालमा गएर जाँच गर्नुपर्छ । छातीको एक्सरे गर्दा वा सिटी स्क्यान गर्दा फोक्सोमा समस्या देखिएमा चिकित्सकको सिफारिस अनुसार औषधि सेवन गर्नुपर्छ । अवस्था अझ जटिल भएमा अस्पताल भर्ना भएर उपचार सुरु गर्नुपर्छ ।

कतिपय मानिसहरुले चिकित्सकको सल्लाह बिना नै घरमा अक्सिजन लगाएर बसेका छन् । यसरी चिकित्सकको सल्लाह बिना घरमा अक्सिजन लिनु हुँदैन । अक्सिजनमात्र उपचार होइन । अक्सिजनको कमी भए वा श्वास फेर्न गाह्रो भएमा तुरुन्त अस्पताल जानुपर्छ ।

अहिलेको दोस्रो लहरले एक रातमै स्वास्थ्य अवस्था नाजुक बनाउन सक्छ । त्यसैले हेलचेक्राइँ गरेर घरमै बस्नु हुँदैन । अस्पतालमा बेड नभएपछि त्यहाँ गइसकेपछि केही न केही व्यवस्था हुन्छ । साथै, अर्को अस्पतालसँग सहकार्य गरेर भएपनि बिरामीलाई सहज हुने काम हुन्छ ।

कस्तो अवस्थामा परीक्षण गर्ने ?

– अचानक १०२ डिग्रीभन्दा धेरै ज्वरो आएमा
– सुख्खा लहरे खोकी लागेमा
– श्वास फेर्न गाह्रो भएमा
– छातीको एक्सरे गर्दा निमोनियाको लक्षण देखिएमा
– एकदम थकाइ लाग्ने
– शरीर दुख्ने समस्या भएमा
– स्वाद तथा गन्ध नआएमा

(डा. पाण्डेसँग गरिएको कुराकानीमा आधारित)Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

लसुन हाम्रो स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । लसुन स्वस्थ शरीर र छालाको लागि धेरै उपयोगी हुन्छ । तपाईंले आफ्नो

धेरैको बानी हुन्छ कि उठ्ने बित्तिकै सबैभन्दा पहिले चिया वा कफी पिउने। धेरै मानिसहरू आफूलाई ताजा बनाउन खाली पेटमा चिया

मानव सभ्यताको विकास करोडौँ वर्ष पुरानो हो। आज तपाईँ हामीले देखेको सभ्यता धेरै प्रगतिशील र उन्नत छ, तर करोडौँ वर्ष

साताको पहिलो कारोबार दिन आइतबार सेयर बजार ३२.४३ अंकले बढेको छ। आज नेप्से परिसूचक १.६८ प्रतिशतले बढेर १९६५.९८ बिन्दुमा पुगेर

Suggested