शाकाहारी खानामा यो पोषक तत्त्वको कमीको जोखिम बढी हुन्छआफ्नो शरीरलाई स्वस्थ राख्न स्वस्थ आहार कायम गर्नु आवश्यक मानिन्छ, तर के तपाईँ आफ्नो आहारबाट सबै आवश्यक तत्त्वहरू प्राप्त गर्दै हुनुहुन्छ ? यो प्रश्न उठिरहेको छ किनभने स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन् कि भिटामिन पूरकको माग विश्वभर पछिल्ला केही वर्षहरूमा तीव्र गतिमा बढेको छ। यसको मतलब हामीलाई आहारमा विशेष सुधार चाहिन्छ । यससँग सम्बन्धित एक अध्ययनमा, अनुसन्धानकर्ताहरूको टोलीले शाकाहारी आहारको पालना गर्ने मानिसहरूमा ओमेगा–३ पोषक तत्त्वको कमीको उच्च जोखिम रहेको बताएको छ ।

अध्ययनले पत्ता लगाएको छ कि ओमेगा–३ फ्याटी एसिड हृदय रोग, स्ट्रोकको जोखिम कम गर्न र रक्तचाप कम गर्न आवश्यक छ । यसको कमीले कमजोरी र निद्राको समस्या निम्त्याउन सक्छ । सबै मानिसहरूले यसलाई आहार मार्फत प्राप्त गर्न प्रयास गर्नुपर्छ । ओमेगा–३ फ्याटी एसिड शरीरलाई स्वस्थ राख्नको लागि आवश्यक हुन्छ ।

शरीरलाई स्वाभाविक रूपमा ओमेगा–३ फ्याटी एसिड अल्फा–लिनोलेनिक एसिड (एएलए) चाहिन्छ, जुन मस्तिष्क स्वास्थ्यका लागि महत्त्वपूर्ण छ ।

‘शरीरलाई स्वाभाविक रूपमा ओमेगा–३ फ्याटी एसिड अल्फा–लिनोलेनिक एसिड (एएलए) चाहिन्छ, जुन मस्तिष्क स्वास्थ्यका लागि महत्त्वपूर्ण छ,’ स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन् । यो मांसाहारी खाना मार्फत सजिलै प्राप्त गर्न सकिन्छ । तर, यदि तपाईँ शाकाहारी हुनुहुन्छ भने पनि, तपाईँले आफ्नो आहारमा केही कुराहरू समावेश गरेर सजिलैसँग ओमेगा–३ प्राप्त गर्न सक्नुहुन्छ । आउनुहोस् जानौँ यसका लागि कस्ता चिजहरू सेवन गर्नुपर्छ, जानौँ ।

आहार मार्फत ओमेगा–३ कसरी प्राप्त गर्ने ?

स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार ओमेगा–३ फ्याटी एसिड धेरै खानेकुराबाट प्राप्त गर्न सकिन्छ । माछा, बीउ र नटले भरिपूर्ण आहारले तपाईँलाई आफ्नो शरीरलाई चाहिने ओमेगा–३ प्राप्त गर्न मद्दत गर्दछ । ओमेगा–३ फ्याटी एसिडले तपाईँको शरीर र मस्तिष्कको लागि विभिन्न फाइदाहरू प्रदान गर्दछ ।

नेशनल इन्स्टिच्युट अफ हेल्थका अनुसार ओमेगा‘३ को आवश्यकता धेरै बोटबिरुवामा आधारित खानेकुराबाट पूरा गर्न सकिन्छ । दैनिक आवश्यकता पुरुषहरूको लागि १,६०० मिलिग्राम र महिलाहरूको लागि १,१०० मिलिग्राम हो । यसका लागि के–कस्ता चिजहरू प्रयोग गर्न सकिन्छ जानौँ !

चियाको बीउ

चियाको बीउ हाम्रो शरीरको लागि धेरै स्वास्थ्य लाभहरूले भरिएको छ । अध्ययनले पत्ता लगाएको छ कि चियाको दानामा ओमेगा‘३ फ्याटी एसिड प्रशस्त हुन्छ जसमा पाचन स्वास्थ्य लाभ हुन्छ । यसमा फाइबर र प्रोटिन पनि उच्च मात्रामा हुन्छ । स्वास्थ्य विशेषज्ञहरूले फेला पारेका छन् कि दैनिक आधारमा चियाको दानालाई आहारको भाग बनाउनुले शरीरलाई सम्बन्धित स्वास्थ्य लाभहरू प्रदान गर्न सक्छ ।

ओखरलाई आहारको हिस्सा बनाउनुहोस्

ओखर स्वस्थ बोसोको उत्कृष्ट स्रोत हो । मस्तिष्क सम्बन्धी समस्याहरूको जोखिम कम गर्न र मुटुको स्वास्थ्यलाई बढवा दिन ओखरको सेवन गर्नु लाभदायक हुन सक्छ । शोधकर्ताहरूले पत्ता लगाएका छन् कि दैनिक आधारमा ओखर खाने मानिसहरूमा मस्तिष्क सम्बन्धी समस्याहरूको जोखिम कम हुन्छ ।

यो पनि…
बोक्रामा अत्यधिक भिटामिन पाइने फलफूलहरू
३० वर्षभन्दा माथिका व्यक्तिले सेवन गर्नुपर्ने यी चार चिजLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,