गर्मीमा डिहाइड्रेसनको जोखिम र यसको साइड इफेक्ट बढी हुन्छयतिबेला देशको प्राय ठाउँमा चर्को गर्मी र घामको मौसम जारी छ । बढ्दो तापक्रम हाम्रो स्वास्थ्यको लागि धेरै तरिकामा हानिकारक हुन सक्छ । यसले गर्मी स्ट्रोक र केही अवस्थामा आपत्कालीन स्वास्थ्य समस्याहरूको जोखिम निम्त्याउँछ। गर्मीमा डिहाइड्रेसन धेरै हुने गरेको चिकित्सकहरू बताउँछन् । डिहाइड्रेसन अर्थात् सन स्ट्रोकसँगै शरीरमा पानीको कमी हुँदा मिर्गौला, पाचन लगायतका धेरै अङ्गमा समस्या आउन सक्छ ।

गर्मीका कारण लाग्ने रोगको मुख्य कारण शरीरमा पानीको कमी रहेको चिकित्सकहरू बताउँछन् । आफ्नो पेटलाई पानी वा स्वस्थ तरल पदार्थले भरिराख्दा उच्च तापक्रमबाट गर्मी स्ट्रोक वा जटिलताहरूको जोखिम कम गर्न सकिन्छ। गर्मीमा सबै मानिसले कम्तीमा ४ लिटर पानी पिउनुपर्छ ।

चिकित्सकहरू गर्मीबाट बच्न दिनभरि बढीभन्दा बढी पानी वा तरल पदार्थ पिउने बताउँछन् । तपाईँले यसको पर्याप्त खपत गर्दै हुनुहुन्छ वा छैन भनेर पनि जाँच गर्न सक्नुहुन्छ ।

यदि तपाईँको शरीरमा पानीको कमी छैन भने तपाईँलाई हरेक दुई देखि साढे दुई घण्टामा पिसाब फेर्न चाहना हुन्छ । स्पष्ट, पातलो मूत्र एक राम्रो सङ्केत हो कि तपाईँ राम्रोसँग हाइड्रेटेड हुनुहुन्छ । यसबाहेक, यदि पिसाब गर्दा जलन महसुस हुँदैन भने, यो पनि राम्रो सङ्केत हो कि पसिना राम्रोसँग उत्पादन भइरहेको छ।

निर्जलीकरणका लक्षणहरू जान्नुहोस्

शरीरमा पानीको कमी नहोस् भन्नका लागि सबैले जाँच गरिरहनु पनि जरुरी छ । केही सामान्य लक्षणहरूको आधारमा यसलाई पहिचान गर्न सकिन्छ।

–बारम्बार तिर्खा लाग्छ ।
–गाढा पहेँलो, कडा गन्धयुक्त पिसाब ।
–सामान्य भन्दा कम पटक पिसाब फेर्नु ।
–चक्कर लाग्नु वा कमजोर महसुस हुनु ।
–मुख, ओठ र जिब्रो सुख्खा हुनु ।
–आँखा दुख्नु ।
–छालाको अत्यधिक सुख्खापन ।

यसले गम्भीर साइड इफेक्ट हुन सक्छ

लामो समयसम्म वा बारम्बार निर्जलीकरणले मूत्र मार्गको संक्रमण (यूटीआई), मिर्गौलाको पत्थरी, र मिर्गौला फेल पनि हुन सक्छ। निर्जलीकरणले टाउको दुख्न पनि सक्छ। चिकित्सकहरू भन्छन्, पानी कम पिउँदा पिसाबको उत्पादन पनि कम हुन्छ, जसका कारण शरीरबाट फोहोर बाहिर निस्कँदैन । यो समस्या धेरै तरिकामा गम्भीर जोखिम मानिन्छ।

यो पनि…
तरबूज तनाव कम गर्न पनि फाइदाजनक
पानीको कमीले मस्तिष्क घातको जोखिम बढाउन सक्छ...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Wow, that's what I was looking for, what a data! present here at this blog, thanks admin of this site. Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Hi, I check your new stuff regularly. Your story-telling style is awesome, keep doing what you're doing! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Truly no matter if someone doesn't understand after that its up to other viewers that they will help, so here it occurs. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Appreciation to my father who shared with me concerning this website, this website is actually remarkable. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

continuously i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time. Доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers? Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Greate article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here. Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

I got this site from my friend who told me regarding this site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles here. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

Hi! I've been following your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to mention keep up the great job! Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
infoda4nik.ru

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I'd definitely appreciate it. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hey there I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job. infoda4nik.ru

...
free link indexer url

Appreciating the time and energy you put into your site and in depth information you provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material. Wonderful read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. how to speed up link indexing

...
сделать чеки на гостиницу

Greetings from Ohio! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site! гостиничные чеки купить

...
ogorodkino.ru

It's hard to find knowledgeable people about this topic, but you sound like you know what you're talking about! Thanks ogorodkino.ru

...
где сделать в москве гостиничные чеки

Someone necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual post amazing. Fantastic task! сделать чек на гостиницу

...
гостиница с отчетными документами

I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am relatively certain I will be informed plenty of new stuff right here! Good luck for the following! гостиничный чек москва

...
гостиничный чек москва

I got this site from my pal who told me about this web site and now this time I am visiting this web site and reading very informative articles at this place. гостиничные чеки москва

...
sadovoe-tut.ru

What's up to all, it's really a nice for me to visit this website, it consists of important Information. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Simply wish to say your article is as amazing. The clearness on your publish is simply cool and i can think you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you a million and please continue the gratifying work. sadovoe-tut.ru

...
чистка подушек борисов

I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am slightly certain I will be told lots of new stuff right here! Good luck for the following! химчистка мебели смолевичи

...
химчистка дивана на дому в борисове

It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon! чистка диванов смолевичи

...
чистка дивана на дому цена борисов

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next! чистка дивана на дому цена жодино

...
чистка подушек жодино

Greetings I am so excited I found your site, I really found you by mistake, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome job. химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
химчистка дивана борисов

Hello there! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks! чистка дивана на дому цена в смолевичах

...
химчистка мягкой мебели борисов

Fantastic goods from you, man. I've be mindful your stuff prior to and you're simply too great. I really like what you've got here, really like what you're stating and the way during which you assert it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site. чистка подушек в смолевичах

...
bezogoroda.ru

Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध