‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ २०२३ को उपाधि टिम डुलुवालाई (फोटो फिचर)मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ भिडियो च्यालेन्ज २०२३ मा वेस्ट भिडियो अफ द इयरको उपाधि टिम डुलुवाको ‘दि नर्थन वालले’ जितेको छ । यसका साथै टिमले नगद पाँच लाखसहित भिडियो च्यालेन्ज २०२३ अवार्ड पनि प्राप्त गर्यो । त्यस्तै प्रतियोगिताको दोस्रो महत्वपूर्ण ‘जजेज च्वोइस अवार्ड’ विजेता आर्यन कुँवरको ‘मयूरी चाल’ बन्याे । यसले नगद दुई लाखसहित ‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ अवार्ड हात पार्यो । प्रतियोगिताको ‘मोष्ट एर्नजेटिक भिडियो मेकर’ अवार्ड टिम डुलुवाकै ‘मेरो गाउँ तकसेरा’ ले जितेको छ । यसले एक लाख नगदसहित अवार्ड जित्यो । एकभन्दा बढी भिडियो पठाउने प्रतियोगीहरूलाई यसमा प्रतिस्पर्धा गराइएको थियो ।

प्रतियोगितामा कुल दस वटा विधामा अवार्ड प्रदान गरिएको थियो । ‘फ्युचर स्टार अफ दि इयर’– आदर्श पाण्डे, ‘मोष्ट पोटेन्सियल डेस्टिनेसन’–सन्दकपुर गाउँपालिका, ‘वेस्ट एडिटर’–आकाश धिमाल, ‘वेस्ट स्क्रिप्ट–भ्वाईस ओभर’–रुमण थापा, ‘वेस्ट स्टोरी कन्सेप्ट डिरेक्सन’–सुरेश कुमार मुखिया, ‘वुनम भिडियो मेकर अफ दि इयर’–गरिमा भण्डारी र ‘वेस्ट सिनेमाटोग्राफर’–सन्तोष मालेकरले जिते । योसँगै विजेता एक–एक लाख रुपैयाँ नगदसहित भिडियो च्यालेन्ज अवार्ड हात पारे । सन् २०२० र २०२३ मा प्राप्त २ सय ५८ भिडियो मध्येबाट विभिन्न दश विधामा ७० वटा भिडियो मनोनयन गरिएको थियो । प्रतियोगिता फाउन्डेसन र नेपाल टेलिभिजनको संयुक्त आयोजनामा भएको हो ।

प्रतियोगीहरुमा मेरो देश र मेरो गाउँठाउँ मैले नै चिनाउनु पर्छ भन्ने जुन हुटहुटी देखियो त्यसले हामीमा यस प्रतियोगितालाई निरन्तरता दिनुपर्छ भन्ने जोस जाँगर अझ बढेको छ ।

राष्ट्रिय सभा गृहमा शनिबार आयोजित कार्यक्रममा फाउन्डेसनका संस्थापक तथा अध्यक्ष तुलसी कुमार गुरुङले ‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ भिडियो च्यालेन्जको पहिलो संस्करणले ओझेलमा रहेका थलोहरु उजागर गर्न महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेको बताए । ‘दुर्भाग्यवश कोरोना महामारीका कारण हामीले वितेका तीन वर्ष हामीले प्रतियोगिता आयोजना गर्न सकेनौँ । आफ्नो गाउँठाउँ चिनाउने यस अभियानलाई निरन्तरता दिइरहने अध्यक्ष गुरुङले प्रतिबद्धता व्यक्त गरे । फाउन्डेसनका निर्देशक तथा कार्यक्रम संयोजक निर्मल श्रेष्ठले अर्को वर्षदेखि विदेशमा बस्ने नेपालीका लागि समेत लक्षित गरी अर्को विधा ‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ इन्टरनेसनल’ थपिने बताए । यस विधामा विदेशमा हुने नेपाल प्रर्वद्धनात्मक गतिविधिका वृत्तचित्र प्रतियोगितामा समेटिने छन् । ‘हामीलाई भिडियो पठाएर आफ्नो गाउँठाउँ चिनाउँन गर्नुभएको प्रयास निकै सह्रानीय छ । प्रतियोगीहरुमा मेरो देश र मेरो गाउँठाउँ मैले नै चिनाउनु पर्छ भन्ने जुन हुटहुटी देखियो त्यसले हामीमा यस प्रतियोगितालाई निरन्तरता दिनुपर्छ भन्ने जोस जाँगर अझ बढेको छ ।’ उनले सुनाए । यस वर्षदेखि विजेता दस भिडियोलाई विभिन्न देशहरूमा प्रदर्शन गरिने पनि उनले सुनाए ।

आयोजक पक्षले यो कार्यक्रम सँगै अगाडि बढाउँ भन्ने प्रस्ताव लिएर आउँदा धेरै हुने कार्यक्रमको भिडमा अर्को एउटा थपिने मात्रै हो कि भन्ने लागेको थियो, त्यसलै हामीले अलिकति समय लियौं, बुझ्दै जाँदा यो कार्यक्रमबाट हामीले देशको विकासमा राष्ट्रिय योगदान गर्न सकिन्छ भन्नेमा विश्वस्त बन्यो ।

‘आयोजक पक्षले यो कार्यक्रम सँगै अगाडि बढाउँ भन्ने प्रस्ताव लिएर आउँदा धेरै हुने कार्यक्रमको भिडमा अर्को एउटा थपिने मात्रै हो कि भन्ने लागेको थियो, त्यसलै हामीले अलिकति समय लियौं‘, नेपाल टेलिभिजनका कार्यकारी अध्यक्ष समिरजंग शाहले भने, ‘बुझ्दै जाँदा यो कार्यक्रमबाट हामीले देशको विकासमा राष्ट्रिय योगदान गर्न सकिन्छ भन्नेमा विश्वस्त बन्यो ।’ विभिन्न अध्ययनले नेपालको विकास ऊर्जा र पर्यटनबाट मात्र सम्भव देखाएको उल्लेख गर्दै उनले पर्यटन क्षेत्रमा अगाडि बढ्न यस भिडियो च्यालेन्जले धेरै महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने बताए ।

वि विल राइज फाउन्डेसनले उदार भावना र महान उद्देश्यसहित यो कार्यक्रम आयोजना गरेकोमा प्रमुख अतिथि समेत रहेका उपप्रधान तथा गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले धन्यवाद व्यक्त गरे । ‘आगामी दिनमा वि विल राइजजस्ता संस्थाहरूको विकास र सुदृढीकरणले नेपालको पहिचान र प्रगतिलाई अझ उन्नत उचाइमा पुर्याउन सफल बनोस् ।’ उनले भने, ‘हामी अहिले त्यस्ता संस्थाहरूको खोजीमा पनि छौँ, जसले विभिन्न ठाउँबाट र विभिन्न कोणबाट नेपालको पहिचान र प्रगतिका निम्ति योगदान गरीरहेका छन् तर बाहिर त्यति धेरै चर्चामा आएका छैनन्, त्यस्तै एउटा संस्था यस फाउन्डेसन पनि हो भन्ने लाग्यो । अहिले हामी नीति तथा कार्यक्रमको बजेट बनाउने सन्दर्भमा यस्तै थुप्रै संस्थासँग प्रधानमन्त्री र हामीले छलफल पनि गरेका छौँ ।’

यस कार्यक्रमले राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय फिल्म डेस्टिनेसनका लागि नेपालका सुन्दर ठाउँहरूको उजागर गरेको अभिनेता तथा चलचित्र विकास बोर्डको अध्यक्ष भुवन केसीले बताए । पर्यटकीय दृष्टिकोणले प्रचुर सम्भावना भएरपनि ओझेलमा परेका कुनै पनि महत्वपूर्ण प्राकृतिक, सांस्कृतिक सम्पदा, भेषभुषा, जातजातिको पहिचान, खानपान, कलासंस्कृति लगायतका विषयवस्तुमा केन्द्रित रही फाउन्डेसनले राष्ट्रव्यापी वृत्तचित्र प्रतियोगिता ‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ को आयोजना गर्दै आएको छ । फाउन्डेसनले गतवर्ष फाल्गुण १२ देखि यसवर्षको वैशाख २१ गतेसम्म वृत्तचित्र पठाउन आह्वान गरेको थियो ।

यो पनि…
भिडियो च्यालेन्ज अभियानमा लब्ध प्रतिष्ठित व्यक्तित्वहरूको सहभागिता
‘मेरो गाउँ, मेरो ठाउँ’ भिडियो च्यालेन्जको ‘ग्राण्ड फिनाले’ जेठ १३ गते हुने...
Доставка алкоголя Екатеринбург

Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

It's in reality a nice and helpful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя

This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and sit up for in quest of more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
infoda4nik.ru

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Ahaa, its good conversation about this piece of writing here at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here. infoda4nik.ru

...
link indexer page

It's in reality a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. indexing service url

...
гостиничные чеки куплю

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your site is wonderful, let alonesmartly as the content! гостиничные чеки купить в москве

...
ogorodkino.ru

Keep this going please, great job! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I visited several sites but the audio quality for audio songs current at this website is truly fabulous. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there, I found your blog by the use of Google even as searching for a similar topic, your web site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I have been surfing online more than three hours these days, yet I never found any fascinating article like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the internet will probably be much more useful than ever before. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Please let me know if you're looking for a article author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Thank you! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

When someone writes an post he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that's why this article is perfect. Thanks! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This is the right website for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Excellent stuff, just excellent! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's going to be finish of mine day, but before end I am reading this wonderful post to increase my knowledge. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки москва

Great post. гостиница с отчетными документами

...
купить чеки на гостиницу в москве

Simply wish to say your article is as amazing. The clearness for your submit is simply cool and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you one million and please continue the gratifying work. купить гостиничный чек в москве

...
гостиница с отчетными документами

I enjoy reading through a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment! гостиничные чеки

...
sadovoe-tut.ru

Hi there friends, its wonderful post concerning teachingand completely explained, keep it up all the time. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

For most up-to-date news you have to pay a visit world-wide-web and on internet I found this site as a most excellent web site for most up-to-date updates. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I am in fact glad to read this webpage posts which contains plenty of helpful data, thanks for providing such data. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Link exchange is nothing else but it is only placing the other person's weblog link on your page at proper place and other person will also do same for you. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

You've made some good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Link exchange is nothing else but it is only placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same for you. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

I believe what you postedtypedsaidthink what you postedtypedsaidthink what you postedwrotesaidthink what you postedtypedsaidWhat you postedtyped was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people's attention?maybe get people's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You ought to look at Yahoo's home page and see how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier. sadovoe-tut.ru

...
чистка подушек борисов

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible piece of writing. химчистка мебели жодино

...
химчистка мягкой мебели жодино

I visited many web sites except the audio quality for audio songs current at this website is truly wonderful. чистка подушек борисов

...
химчистка дивана в борисове

Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and help others like you helped me. химчистка мягкой мебели смолевичи

...
чистка подушек в жодино

Every weekend i used to visit this web site, as i want enjoyment, since this this website conations truly nice funny data too. химчистка дивана на дому борисов

...
чистка диванов жодино

When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Appreciate it! химчистка дивана борисов

...
чистка диванов в жодино

This excellent website definitely has all of the info I wanted about this subject and didn't know who to ask. химчистка дивана борисов

...
чистка подушек смолевичи

Yes! Finally something about %keyword1%. чистка диванов борисов

...
химчистка дивана на дому в борисове

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. химчистка матраса в борисове

...
химчистка мебели смолевичи

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the ultimate phase :) I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. химчистка мебели в борисове

...
химчистка дивана на дому жодино

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? чистка подушек в смолевичах

...
чистка диванов в борисове

What's up mates, its great article concerning teachingand completely explained, keep it up all the time. химчистка матраса жодино

...
химчистка дивана жодино

Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I'd like to peer more posts like this . химчистка мебели жодино

...
химчистка мягкой мебели жодино

I all the time emailed this weblog post page to all my associates, as if like to read it next my friends will too. химчистка мебели борисов

...
чистка диванов смолевичи

This piece of writing is really a nice one it helps new net users, who are wishing for blogging. химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка дивана на дому смолевичи

What's up mates, nice piece of writing and nice arguments commented here, I am truly enjoying by these. химчистка матраса в борисове

...
पोखरा म्याराथनलाई वि विल राइज फाउन्डेसनको सहयोग - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] रहेका पर्यटकीय स्थलको उजागर गर्न ‘मेरो गाउँ मेरो ठाउँ’ भिडियो च्यालेन्ज पनि यही […]

...
bezogoroda.ru

I'd like to find out more? I'd like to find out more details. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही