अर्थ आवर : वातावरण संरक्षण गर्ने एक विश्वव्यापी अभियानआज मार्च २५ अर्थात् यो महिनाको अन्तिम शनिबार । यो दिन ‘अर्थ आवर’ को हो । वातावरण तथा पर्यावरणको रक्षा गर्ने उद्देश्यले सन् २००७ मा अस्ट्रेलियाको सिड्नीबाट सुरु भएको यो अभियानले विश्वको समर्थन पाइरहेको छ । विश्व वन्यजन्तु कोष (डब्लूडब्लूएफ) को अगुवाइमा सञ्चालित यो अभियान यसपालि पनि संसारभर मनाइँदै छ ।

सन् २००७ मा अस्ट्रेलियाको सिड्नीबाट सुरु भएको अर्थ आवरलाई २०२३ सम्म आइपुग्दा १९० देशले साथ दिएका छन् । नेपालमा पनि एक दशक अघिदेखि विभिन्न सचेतनामूलक कार्यक्रम गर्दै अर्थ आवर मनाइँदै आएको छ । कोभिड–१९ महामारीका कारण अघिल्ला दुई वर्ष भर्चुअल मार्फत कार्यक्रम गर्दै आएको डब्लूडब्लूएफ नेपालले गत वर्ष पनि सोही पद्धतिलाई अपनाएको थियो । यसपटक भने काठमाडौँस्थित भृकुटीमण्डपमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाउँदै छ ।

हामीले एक घण्टा सबै प्रकारका विद्युतीय उपकरणहरू बन्द गरेर क्याण्डल डिनर गर्छौं ।

सुरुवाती दिनहरूमा मैनबत्ती प्रज्वलन, वृक्षारोपण, एलइडी लाइट वितरण लगायतका विभिन्न सचेतनामूलक कार्यक्रम गर्दै आएको डब्लूडब्लूएफ नेपालले आजको दिनसम्म आइपुग्दा ठूलो जमातलाई एकीकृत गर्दै विभिन्न वातावरणीय विषयवस्तुलाई उजागर गर्न थालेको छ ।

त्यसो त आज बेलुकी ८ः३० देखि ९ः३० बजेसम्म संसारका १ सय ९० देश अन्धकारमा रहन्छन् । अमेरिकाको ह्वाइट हाउस होस् या अस्ट्रेलियाको ओपेरा हाउस अर्थात् विश्वको अग्लो भवन बुर्ज खालिफादेखि दिल्लीको कुतुबमिनार नै किन नहोस् । यी सबै एक घण्टा अन्धकारमय रहन्छन् ।

आउने गेस्टहरूसँग प्रश्नोत्तर गरिने छ, जसमा वन्यजन्तु संरक्षण र सेभ द प्लानेट सम्बन्धी प्रश्नहरू सोधिने छ । विजेताहरूलाई हार्ड रक क्याफे र डब्लूडब्लूएफ नेपालको तर्फबाट आकर्षक पुरस्कारको पनि व्यवस्था गरिएको छ ।

किन निभाइन्छ एक घण्टा बत्ती ?

यतिबेला विश्वमा परमाणु अस्त्र र न्युक्लियर विपन्सको चाङ लागिरहेको छ । त्यसको परीक्षण र कहिलेकाहीँ हुने प्रयोग अथवा कुनै हिसाबले त्यसको दुरुपयोग हुँदा मानव जाति र पृथ्वीकै अस्तित्व खतरामा पर्ने स्थिति छ । त्यसैले, वातावरण सुरक्षाका लागि जागरण अथवा जनचेतना जगाउन यसको पक्षमा लाग्नका एक घण्टा बत्ती निभाएर अनावश्यक खर्च कटौती गर्ने उद्देश्यले यो कदम सुरु गरिएको हो ।

नेपालमा सुरुवाती वर्षहरूमा बौद्ध, लुम्बिनी, पोखरा, वसन्तपुर लगायतका ठाउँहरूमा मैनबत्ती बालेर अर्थ आवर मनाइएको थियो । बिस्तारै, नेपालका चर्चित कलाकारहरूले पनि यसमा साथ दिन थाले । यस वर्ष भने काठमाडौँ दरबारमार्गस्थित हार्ड रक क्याफेमा पनि बेलुकी ८ः३० देखि ९ः३० सम्म सबै विद्युतीय उपकरणहरू बन्द गरेर ‘क्याण्डल डिनर’ आयोजना गरिने हार्ड रक क्याफेका म्यानेजर नारायण प्रसाद सुवेदीले बताए । ‘हामीले एक घण्टा सबै प्रकारका विद्युतीय उपकरणहरू बन्द गरेर क्याण्डल डिनर गर्छौं ।’ उनी थप्छन्, ‘आउने गेस्टहरूसँग प्रश्नोत्तर गरिने छ, जसमा वन्यजन्तु संरक्षण र सेभ द प्लानेट सम्बन्धी प्रश्नहरू सोधिने छ । विजेताहरूलाई हार्ड रक क्याफे र डब्लूडब्लूएफ नेपालको तर्फबाट आकर्षक पुरस्कारको पनि व्यवस्था गरिएको छ ।’

यो पनि…
सजगता अपनाए पृथ्वी, प्राणी र जैविक विविधताको संरक्षण
वातावरण जोगाउन जन्मिएको ‘अर्थ आवर’...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off? I'd definitely appreciate it. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

What's up, always i used to check weblog posts here early in the morning, since i like to gain knowledge of more and more. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Heya are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Hi there! This article couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he'll have a very good read. Thanks for sharing! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
infoda4nik.ru

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content! infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hey are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! infoda4nik.ru

...
index backlinks url

Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to make a very good article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done. linkindexer page

...
отчетные документы за проживание

The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! гостиничные чеки купить в москве

...
ogorodkino.ru

Hey are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there excellent blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have virtually no expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Kudos! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This web site really has all of the info I wanted about this subject and didn't know who to ask. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a great website. ogorodkino.ru

...
сделать чеки на гостиницу в москве

Every weekend i used to go to see this site, as i want enjoyment, since this this website conations truly nice funny data too. сделать чеки на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards ogorodkino.ru

...
сделать гостиничный чек

Hello there! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks! гостиничный чек москва

...
купить чеки на гостиницу в москве

If some one wants expert view about blogging and site-building after that i advise him/her to go to see this weblog, Keep up the pleasant job. где можно заказать гостиничные чеки в москве

...
sadovoe-tut.ru

I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also very good. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I believe what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedsaidthink what you postedwrotesaidthink what you postedwrotesaidWhat you postedtypedsaid was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people's attention?maybe get people's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You could look at Yahoo's home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a related video or a related pic or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's impressive that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made here. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Incredible! This blog looks exactly like my old one! It's on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

These are truly great ideas in about blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their sites. agrosadovnik.ru

...
химчистка мягкой мебели в смолевичах

Highly energetic article, I liked that a lot. Will there be a part 2? чистка диванов смолевичи

...
чистка подушек в смолевичах

Hi it's me, I am also visiting this site daily, this web site is actually nice and the people are truly sharing good thoughts. химчистка мягкой мебели жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

Howdy would you mind stating which blog platform you're working with? I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask! чистка диванов в смолевичах

...
чистка диванов в борисове

I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply on your visitors? Is going to be back incessantly in order to check up on new posts химчистка матраса жодино

...
химчистка дивана борисов

Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net? чистка диванов в смолевичах

...
химчистка мебели в борисове

Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
чистка дивана на дому цена жодино

Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept химчистка диана цены на услуги в борисове

...
химчистка мебели в жодино

I blog quite often and I genuinely appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well. чистка диванов в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена жодино

whoah this blog is fantastic i really like reading your articles. Stay up the good work! You understand, many people are hunting around for this info, you can help them greatly. химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
химчистка мебели в борисове

Hi, i think that i saw you visited my website so i got here to go back the prefer?.I am trying to find things to improve my site!I guess its ok to use some of your ideas!! чистка диванов жодино

...
химчистка дивана на дому смолевичи

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept химчистка мягкой мебели жодино

...
химчистка матраса смолевичи

of course like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again. чистка подушек в смолевичах

...
химчистка мебели жодино

Why people still use to read news papers when in this technological world all is existing on net? химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
химчистка дивана на дому жодино

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. An excellent read. I'll definitely be back. химчистка дивана на дому в борисове

...
химчистка мягкой мебели в смолевичах

Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information. химчистка мягкой мебели в смолевичах

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही