भ्यालेन्टाइन वीक किन रोज डेबाट मात्र सुरु हुन्छ ?

प्रेमीहरूको लागि गुलाब यसकारण विशेष छ


भ्यालेन्टाइन डे फेब्रुअरी १४ हो। भ्यालेन्टाइन डे अघि नै प्रेमको हप्ता सुरु हुन्छ । प्रेमको चरण पार गर्दै अन्तिम दिन भ्यालेन्टाइन डे मनाउँछन् । फेब्रुअरी ७ बाट भ्यालेन्टाइन सप्ताह सुरु हुन्छ । भ्यालेन्टाइन सप्ताहको पहिलो दिन रोज डे मनाइन्छ । रोज डेको अर्थ गुलाब दिवस हो। गुलाबलाई भावना व्यक्त गर्ने प्रतीक मानिन्छ। वास्तवमा कसैलाई विशेष रङ्गको गुलाब दिएर आफ्नो मनको कुरा इशारामा भन्न सकिन्छ। गुलाबको प्रत्येक रङ्गको फरक अर्थ हुन्छ। आज बजार विभिन्न प्रकारका गुलाबले भरिएको छ। विभिन्न रङ्गका गुलाबहरूले एकलहरूको हृदयमा आशा जगाउँछन्। तर रोज डे मायालु जोडीहरूको लागि मात्र होइन। सबैले यो दिन मनाउन सक्छन्।

रोज डे कहिले हो ?

भ्यालेन्टाइन सप्ताह फेब्रुअरी ७ देखि १४ फेब्रुअरीसम्म मनाइन्छ। रोज डे भ्यालेन्टाइन हप्ताको पहिलो दिन अर्थात् फेब्रुअरी ७ लाई रोज डे मनाइन्छ। यस दिन मानिसहरूले आफ्नो पार्टनर, साथी वा विशेष व्यक्तिलाई गुलाब दिएर आफ्नो भावना व्यक्त गर्छन्।

रोज डे किन मनाउने ?

गुलाबलाई प्रेमको प्रतीक मानिन्छ । गुलाबी रङ्गले भावना व्यक्त गर्दछ। भ्यालेन्टाइन सप्ताहले आफ्नो मनको कुरा व्यक्त गर्ने मौका दिन्छ। त्यसैले रोज डे माया गर्ने जोडीका लागि विशेष मानिन्छ । उसले आफ्नो मनमा लुकेको मायालाई आफ्नो प्रेमीलाई गुलाब दिएर व्यक्त गर्न सक्छ। यदि तपाईँ कसैलाई माया गर्नुहुन्छ भने, तपाईँ तिनीहरूलाई गुलाब दिन सक्नुहुन्छ। यसबाहेक कसैसँग मित्रता गर्न चाहनुहुन्छ, कसैलाई धेरै इज्जत दिन चाहनुहुन्छ वा गुनासो मेटाएर शत्रुसँग हात मिलाउन चाहनुहुन्छ भने विशेष रङको गुलाफ दिएर पनि यो दिन मनाउन सक्नुहुन्छ।

‘रोज डे’ को इतिहास

भ्यालेन्टाइन हप्तामा रोज डे मनाउने एउटा विशेष कथा छ। मुगल बेगम नूरजहाँलाई रातो गुलाब निकै मन पर्थ्यो । उनलाई खुसी पार्न जहाँगीरले हरेक दिन नुरजहाँको दरबारमा एक टन ताजा गुलाब पठाउँथे । उनीहरूको प्रेम कथा निकै चर्चित थियो ।

एउटा कथा रानी भिक्टोरियाको युगको हो। त्यस बेलाका मानिसहरूले आफ्नो भावना व्यक्त गर्न एक अर्कालाई गुलाबको फूल दिने गर्थे। यही परम्पराअनुसार भ्यालेन्टाइन सप्ताहको एक दिनलाई रोज डेका रूपमा मनाइन्छ।

गुलाबको रङ्गको अर्थ

रातो रङको गुलाब – यो व्यक्तिलाई दिनुहोस् जसलाई तपाईँले आफ्नो प्रेम व्यक्त गर्न चाहनुहुन्छ।

गुलाबी गुलाब – तपाईँले आफ्नो सबैभन्दा मिल्ने साथीलाई दिएर मित्रतालाई अझ गहिरो बनाउन सक्नुहुन्छ।

पहेँलो गुलाब – यदि तपाईँ कसैसँग मित्रता गर्न चाहनुहुन्छ भने, उसलाई पहेँलो गुलाब दिनुहोस्।

सुन्तला रङ्गको गुलाब – यदि तपाई कसैलाई मन पराउनुहुन्छ भने सुन्तला रङ्गको गुलाब दिएर उसको अगाडि व्यक्त गर्नुहोस्।

सेतो गुलाब – सेतो गुलाब क्षमा को प्रतीक हो ।

यो पनि…
भ्यालेन्टाइन सप्ताहको पहिलो दिन–रोज डे
रोज डे : एक–अर्कालाई कसरी गर्ने आकर्षित ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

स्वास्थ्यलाई राम्रो बनाउन सबैलाई स्वस्थ खानपानसँगै नियमित व्यायाम गर्न सुझाव दिँदै आएको स्वास्थ्य विज्ञहरूले अब राम्रो निद्रालाई बानीमा समावेश गरेका

तपाईँले संसारका सबै तालहरूको बारेमा सुन्नु भएको होला। कोही धेरै ठुला छन् र कोही धेरै साना र गहिरो आकारका छन्।

धेरै जनालाई घर सजाउने मन हुन्छ, जसका कारण घरमा हरियो बिरुवा रोपेर घरको सौन्दर्य बढाउँछन् । यसबाहेक, घरको बाल्कोनी पनि

यदि तपाईँ छालाको हेरचाहमा प्राकृतिक उत्पादनहरू समावेश गर्न चाहनुहुन्छ भने, एलोभेरा उपयुक्त हुन्छ। एलोभेरामा धेरै यस्ता गुणहरू छन् जुन छालाको