English

भ्यालेन्टाइन सप्ताहको पहिलो दिन–रोज डे

प्रत्येक रङ्गको गुलाबको विशेष अर्थ हुन्छ


यो मायाको महिना हो। यही महिना अर्थात् फेब्रुअरीमा भ्यालेन्टाइन सप्ताह मनाइन्छ । भ्यालेन्टाइन सप्ताह प्रेम गर्नेहरूको उत्सव हो। भ्यालेन्टाइन सात दिनको पर्व हो, जसको प्रत्येक दिन प्रेमको परीक्षा जस्तै हो। भ्यालेन्टाइन विक फेब्रुअरी ७ देखि १४ फेब्रुअरीसम्म मनाइन्छ । आज पहिलो दिन अर्थात् फेब्रुअरी ७ मा रोज डे मनाइन्छ। गुलाबलाई प्रेम र अन्य भावनाहरू व्यक्त गर्ने प्रतीक मानिन्छ।

जब तपाई कसैलाई माया गर्नुहुन्छ र उसलाई आफ्नो प्रेम व्यक्त गर्न चाहनुहुन्छ, तब रातो गुलाब दिएर, तपाईँले यी कुराहरू इशारामा व्यक्त गर्नुहुन्छ। रातो रङ प्रेमको प्रतीक हो भने रातो गुलाबले दुई व्यक्तिबीचको प्रेमलाई देखाउँछ। यदि तपाई कसैलाई मन पराउनुहुन्छ र आफ्नो मनपर्नेलाई मायामा परिणत गर्न समय चाहनुहुन्छ भने, उसलाई रातो गुलाब दिनु हुँदैन तर कुनै अन्य रङ्गको गुलाब दिनुपर्छ। त्यसैगरी, कसैसँग मित्रता गर्न चाहनुहुन्छ भने उसलाई पहेँलो गुलाब दिनुहोस्, तर यदि तपाईँसँग पहिले नै कुनै साथी छ र उसलाई तपाईँको मित्रता कति गहिरो छ भनेर बताउन चाहनुहुन्छ भने, पहेँलो होइन अर्को रङ्गको गुलाब दिनुहोस्। गुलाबको प्रत्येक रङ्गको अर्थ के हो र रोज डेमा कुन रङ्गको गुलाब कसलाई दिनु पर्छ। जानौँ ।

रातो गुलाब

रातो रङ्ग प्रेमको प्रतीक हो। गुलाब दिवसमा रातो गुलाब दिएर पनि मायाको भावना व्यक्त गर्न सक्नुहुन्छ। रातो गुलाबले तपाईँको पार्टनरको अगाडि तपाईँको प्रेमको गहिराई देखाउँदछ। तपाईँ कसैलाई रातो गुलाब दिएर बिना शब्द आफ्नो प्रेम व्यक्त गर्न सक्नुहुन्छ।

गुलाबी गुलाब

गुलाबी गुलाब जति मनमोहक देखिन्छ, त्यति नै विशेष यो रङ्गको अर्थ हुन्छ । तपाईँ आफ्नो जीवनमा विशेष कसैलाई गुलाबी गुलाब दिन सक्नुहुन्छ। तपाईँले जीवनमा महत्त्वपूर्ण ठान्ने कुनै पनि सम्बन्धलाई गुलाबी गुलाब दिन सक्नुहुन्छ, तिनीहरूलाई यसको गहिराइ महसुस गराउन वा तिनीहरूको महत्त्व व्यक्त गर्न यस प्रकारको गुलाब दिन सक्नुहुन्छ। मानिसहरू प्रायः आफ्नो मिल्ने साथीहरूलाई गुलाबी गुलाब दिन्छन् र मित्रता गहिरो बनाउन चाहन्छन्। यस बाहेक कसैलाई धन्यवाद दिन चाहनुहुन्छ भने गुलाबी गुलाब पनि दिन सक्नुहुन्छ ।

पहेँलो गुलाब

पहेँलो गुलाबलाई मित्रताको प्रतीक मानिन्छ । यदि तपाई कसैसँग मित्रता गर्न चाहनुहुन्छ भने, उसलाई पहेँलो गुलाब उपहार दिनुहोस्। यसको शाब्दिक अर्थ हुनेछ– के तपाई मसँग साथी बन्नुहुनेछ ? यदि पार्टनरले तपाईँको गुलाबलाई स्वीकार गर्दछ भने, उसले तपाईँको मित्रतालाई स्वीकार गरेको छ । यहाँबाट नयाँ मित्रता सुरु हुन्छ। पहेँलो गुलाबले सम्बन्धको सुरुवातलाई पनि जनाउँछ। वास्तवमा कुनै पनि सम्बन्ध बलियो हुन्छ जब यसमा मित्रतापूर्ण भावनाहरू संलग्न हुन्छन्।

सुन्तला रङ्गको गुलाब

सुन्तला रङ्गको गुलाब पनि आकर्षणको प्रतीक हो । यदि तपाई कसैलाई मन पराउनुहुन्छ र आफ्नो सम्बन्धलाई मित्रता भन्दा एक कदम अगाडि बढाउन चाहनुहुन्छ भने, सुन्तला गुलाब दिनुहोस्। यस रङ्गको गुलाब दिएर, तपाईँ आफ्नो मनपर्ने व्यक्तिलाई बताउन सक्नुहुन्छ। तिनीहरूलाई बुझ्न चाहन्छु र आफ्नो सम्बन्धलाई थप समय दिन चाहन्छु। सुन्तला गुलाब पनि कसैलाई सम्मान गर्न दिन सकिन्छ।

सेतो गुलाब

सेतो रङ्गलाई शान्तिको प्रतीक मानिन्छ । सेतो गुलाब दिएर, तपाईँ सम्बन्धमा गुनासो, असन्तुष्टि हटाउन आग्रह गर्न सक्नुहुन्छ। यदि कुनै व्यक्तिसँग झगडा चलिरहेको छ, परिवार वा साथीभाइसँग झगडा भएको छ र त्यसलाई अन्त्य गर्न चाहनुहुन्छ भने रोज डेको अवसरमा सेतो गुलाब दिएर समाधान गर्न सक्नुहुन्छ। सेतो गुलाब पनि क्षमा को प्रतीक हो।

कालो गुलाब

प्रेमको यो महिनामा आक्रोश, वैमनस्य र घृणाको काम नहुने भए पनि कालो गुलाबलाई शत्रुताको प्रतीक मानिन्छ । यदि कसैले तपाईँलाई कालो गुलाब दिन्छ, वा तपाईँले कालो गुलाब कसैलाई दिनुहुन्छ, यसको मतलब तपाईँ एक अर्काबाट टाढा हुन चाहनुहुन्छ। कालो गुलाब एक अर्काको मामिलामा हस्तक्षेप नगर्न, सम्बन्ध टुटाउन वा मन नपर्ने कुरा व्यक्त गर्न दिन सकिन्छ।

यो पनि…
रोज डे : एक–अर्कालाई कसरी गर्ने आकर्षित ?



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम

‘तपाई जति प्रकृति नजिक पुग्नु हुन्छ, प्रकृति त्यति नै तपाई नजिक आइपुग्छ’, यो भनाई हङकङका नेपाली व्यवसायी राज गुरुङलाई ठ्याक्कै

एक साँझ हामी सूर्यास्त अवलोकन गर्न हेग शहरको अत्याधिक प्रसिद्ध समुन्द्रतट स्केभनिनगन गएका थियौँ । हाम्रो टोलीमा इटाली, फ्रान्स, नर्वे,