वास्तु अनुसार शौचालय कुन दिशामा हुनुपर्छ ?धेरैले आफ्नो घर सजावट र डिजाइन गर्न धेरै प्रयास र पैसा खर्च गर्छन्। यसको कारण यो हो कि ड्रोइङ्ग रुम र हल घरका ती ठाउँहरू हुन् जुन तपाईँका पाहुनाहरूले देख्छन्, त्यसैले तिनीहरू सुन्दर हुनुपर्छ। तर घरको प्रत्येक कोठालाई समान महत्त्व दिनुपर्छ किनभने हरेक ठाउँले सकारात्मक ऊर्जा दिने गर्छ । बाथरुम र शौचालय सबैभन्दा उपेक्षित ठाउँहरू हुन्। वास्तु शास्त्रको दिशानिर्देश अनुसार, शौचालय र बाथरूमलाई सही दिशामा नबनाइने हो भने नकारात्मक ऊर्जाको स्रोत बन्न सक्छ।

यी प्रायः प्रयोग हुने ठाउँहरूलाई ध्यान नदिई छोड्नु बुद्धिमानी होइन। तसर्थ, घर निर्माण गर्दा वास्तु अनुसार सही बाथरुम र शौचालयको दिशामा ध्यान दिनुपर्छ। घरको बिचमा बाथरूम बनाउनु हुँदैन । सकारात्मक ऊर्जा प्रवर्द्धन गर्न बाथरूम वास्तु दिशानिर्देशहरू जान्नु आवश्यक छ। यदि तपाईँ तपाईँको बाथरूमको मर्मत गर्दै हुनुहुन्छ, यसलाई वास्तु अनुसार बनाउँदै हुनुहुन्छ वा यसलाई अनुकूलन गर्दै हुनुहुन्छ भने, हामी तपाईँलाई केही टिप्स बताउँछौँ।

वास्तु अनुसार घरमा शौचालयको दिशा

बाथरूम घरको उत्तर वा उत्तर–पश्चिम कुनामा हुनुपर्छ। दक्षिण, दक्षिण–पूर्व वा दक्षिण–पश्चिम दिशामा बाथरुम नबनाउनुहोस् किनभने यसले घरका मानिसहरूको स्वास्थ्यमा नकारात्मक प्रभाव पार्छ। शौचालयको निर्माण जमिनभन्दा एक देखि दुई फिट अग्लो हुनुपर्छ । वास्तुका अनुसार बाथरूमलाई जमिनको तहमा राख्नु ठिक होइन । वैज्ञानिक रूपमा बाथरुमलाई घरका अन्य क्षेत्रहरूबाट अलग राख्नु लाभदायक हुन्छ।

वास्तु अनुसार बाथरुम किन हुनुपर्छ ?

अधिकांश मानिसहरू वास्तु शास्त्रको सिद्धान्त अनुरूप घर चाहन्छन्। यसले घरमा सकारात्मक ऊर्जा आउने विश्वास उनीहरूको छ । वास्तु शास्त्रको सिद्धान्तमा खासै ध्यान नदिनेहरू पनि घर वास्तु अनुसार भएमा र त्यसमा कुनै दोष नभएको खण्डमा बेच्न सजिलो हुने विश्वास गर्छन् । तपाईँको घरको प्रत्येक कोठाको लागि वास्तु शास्त्रमा दिशानिर्देशहरू छन्।

उत्तर दिशामा शौचालयको लागि वास्तु उपाय

उत्तर दिशामा शौचालय राख्नाले स्वास्थ्यमा नकारात्मक असर पर्न सक्छ। त्यस्ता डिजाइनहरूको लागि वास्तु उपाय भनेको खाडललाई उत्तर–पश्चिममा सार्नु र पर्खालहरू कालो पार्नु हो। उत्तर दिशामा धातुको फूलदानमा सेतो रङ्गको फूल राख्नाले पनि नकारात्मक प्रभाव हट्छ।

वास्तु नियम अनुसार उत्तरमुखी घरको लागि बाथरूम डिजाइन गर्न दक्षिण–पश्चिम वा दक्षिण–उत्तर–पश्चिम उपयुक्त स्थानहरू हुन्।

दक्षिण दिशामा शौचालय बनाउन वास्तु दोषको उपाय

वास्तु शास्त्रको दिशानिर्देश अनुसार दक्षिण दिशामा शौचालय निर्माण गर्नाले कीर्ति हानि हुन सक्छ। वास्तुका अनुसार दक्षिण र दक्षिण–पश्चिम दिशाको बीचमा शौचालयको दिशा परिवर्तन गर्नु यो वास्तु दोषको एक उपाय हो।

वास्तु अनुसार, बाथरूम र शौचालय ठाउँको लागि सही रङ्ग छनोट गर्नुहोस्। यदि दक्षिण दिशामा बाथरूम क्षेत्र सन्तुलित छ भने, रातो, गुलाबी, सुन्तला र बैजनी रङ्गको हल्का रङ्गहरू छनौट गर्नुहोस्।

दक्षिण–पश्चिम दिशा शौचालयको लागि वास्तु उपाय

यदि शौचालय दक्षिण–पश्चिम दिशामा छ भने, तपाईँ यी वास्तु उपायहरू अपनाउन सक्नुहुन्छ।

–वास्तु पिरामिडलाई दक्षिण–पश्चिम शौचालयको पर्खालको बाहिरी भागमा राख्नुहोस्।
–शौचालयको ढोका सधैँ बन्द राख्नुहोस्।
–दक्षिण पश्चिम दिशामा रहेको शौचालयमा कुनै प्रकारको फलामको सामग्री नहोस् भन्ने कुरामा ध्यान दिनुहोस्।
–उत्तर–पूर्व र पूर्व दिशामा एक्जस्ट फ्यान जडान गर्नुहोस्।
–बाथरूमको बाहिरी भित्तामा तीन वा नौ सिसा हेलिक्स राख्नुहोस्। तपाईँ बाथरूमको ढोकाको फ्रेम बाहिर तीन वटा काठको पिरामिड विभाजनहरू पनि राख्न सक्नुहुन्छ।
–अथवा काँसाको भाँडोमा वास्तु नुन राख्न सक्नुहुन्छ। यसलाई हरेक हप्ता परिवर्तन गर्नुपर्छ।
–यस दिशामा शौचालय र बाथरूमको लागि वास्तुमा सिफारिस गरिएका रङ्गहरूमा पहेँलो र बैजनी जस्ता हल्का रङ्गहरू समावेश छन्।

दक्षिण–पूर्व दिशामा शौचालयको लागि वास्तु उपाय

वास्तुका अनुसार आगोको दिशा अर्थात् दक्षिण दिशामा शौचालय बनाउँदा नकारात्मक असर पर्न सक्छ। यस्ता शौचालय प्रयोग नगर्नु राम्रो हुन्छ । नकारात्मक प्रभावबाट बच्न वास्तु पिरामिडहरू भित्ताको बाहिरी भागमा दक्षिण र पूर्व दिशामा राख्नुहोस्। वास्तु नुनलाई तामाको भाँडोमा पनि राख्न सक्नुहुन्छ, जसलाई हरेक हप्ता फेर्नुपर्छ।

दक्षिण पूर्व कुनामा विस्तारित शौचालयको लागि पहेँलो, क्रिम वा तटस्थ रङ्गहरू जस्तै हल्का रङहरूको प्रयोग गर्नुहोस् ।

उत्तर–पूर्व दिशामा शौचालयको लागि वास्तु उपाय

यदि घरको उत्तर वा उत्तर–पूर्व भागमा शौचालय बनाइएको छ भने यसले वास्तुको सिद्धान्त विरुद्ध काम गर्छ र घरमा नकारात्मक ऊर्जाको सञ्चार हुन्छ। घरको उत्तर–पूर्वमा उत्तर–पूर्व यन्त्र राख्नुहोस्। नकारात्मक ऊर्जा हटाउन शौचालय भित्र कपूर वा सुगन्धित मैनबत्ती पनि बाल्न सक्नुहुन्छ। शौचालयको ढोका सधैँ बन्द गर्नुपर्छ। मनी प्लान्ट र स्पाइडर प्लान्ट जस्ता इनडोर प्लान्टहरू पनि राख्न सकिन्छ किनकि यसले नकारात्मकतालाई हटाउँछ। शौचालयको एक कुनामा नुनको कचौरा राख्नाले नकारात्मकता हट्छ। ध्यान राख्नुहोस् कि हरेक हप्ता टी–सर्ट परिवर्तन गर्नुहोस्। शौचालय उत्तर–पूर्व दिशामा हुनुपर्छ र यो सधैँ सफा हुनुपर्छ।

पूर्व दिशामा शौचालय बनाउन वास्तु दोषको उपाय

घरको शौचालय वा बाथरुम सधैँ पूर्व दिशामा नहोस् भन्ने कुरामा ध्यान दिनुहोस्। यस्तो डिजाइनले परिवारको लागि विशेष गरी घरको जेठो बच्चाको लागि कठिनाइहरू सिर्जना गर्दछ। यदि तपाईँ यो गर्न सक्नुहुन्न भने, त्यस्तो ठाउँको छतमा बाँसको प्रयोग गर्नुहोस्, जसले खराब प्रभावलाई कम गर्नेछ।

पूर्व दिशामा शौचालय नबनाउन सधैँ राम्रो हुन्छ। यद्यपि, पूर्वमा बाथरुम र शौचालय भएका घरहरूको लागि वास्तु दोष उपचारमा रङ्ग परिवर्तन समावेश हुन सक्छ। खैरो र हरियो जस्ता हल्का माटो रङ्गहरू प्रयोग गर्नुहोस्।

यो पनि…
बाथरूमकाे सरसफाइले देखाउँछ घरको सुन्दरता
कम पैसामा घरलाई उत्कृष्ट लुक दिन अपनाउनुहोस् यी टिप्सLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

स्वास्थ्यलाई राम्रो बनाउन सबैलाई स्वस्थ खानपानसँगै नियमित व्यायाम गर्न सुझाव दिँदै आएको स्वास्थ्य विज्ञहरूले अब राम्रो निद्रालाई बानीमा समावेश गरेका

तपाईँले संसारका सबै तालहरूको बारेमा सुन्नु भएको होला। कोही धेरै ठुला छन् र कोही धेरै साना र गहिरो आकारका छन्।

धेरै जनालाई घर सजाउने मन हुन्छ, जसका कारण घरमा हरियो बिरुवा रोपेर घरको सौन्दर्य बढाउँछन् । यसबाहेक, घरको बाल्कोनी पनि

यदि तपाईँ छालाको हेरचाहमा प्राकृतिक उत्पादनहरू समावेश गर्न चाहनुहुन्छ भने, एलोभेरा उपयुक्त हुन्छ। एलोभेरामा धेरै यस्ता गुणहरू छन् जुन छालाको