‘मिडियाप्रति भरोसा बढाउन संयमित र सन्तुलित हुनु जरुरी छ’प्रेस काउन्सिल नेपालले गरेको निर्वाचनकेन्द्रित आचारसंहिता अनुगमनका क्रममा ८४ वटा समाचार माध्यमबाट आचारसंहिता प्रतिकूल सामग्री सम्प्रेषण भएको पाएको जनाएको छ ।

काउन्सिलद्वारा जारी प्रेस विज्ञप्तिमा यही कात्तिक २९ गते बेलुका ५ः०० बजेसम्मको सङ्ख्यात्मक विवरणअनुसार अनुगमनको दायरामा रहेकामध्ये १५ वटा छापा माध्यम, ५ वटा टेलिभिजन, २० वटा रेडियो, ४४ वटा अनलाइन गरी ८४ वटा सञ्चार माध्यम र ५ वटा वेबपोर्टलबाट निर्वाचन आचारसंहिताप्रतिकूल समाचार तथा समाचार–सामग्री सम्प्रेषण गरेको जनाइएको छ ।

काउन्सिलले ६ वटालाई निर्देशन, ४६ वटालाई ध्यानाकर्षण, १८ वटालाई सचेत र ११ वटा सञ्चार माध्यमलाई स्पष्टीकरण सोएको छ । दर्ता/सूचीकरण नभएका ५ वटा न्यूज पोर्टललाई नेपालभित्र सम्प्रेषण हुन नसक्ने बनाउन नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरणमा पत्राचार गरेएको छ भने ३ वटा अनलाइन मिडियालाई फोन सम्पर्क गरी ध्यानाकर्षण गराएको जनाएको छ । यस्तै काउन्सिलले मिडियाअन्तर्गतको केही सामाजिक सञ्जाललाई उजुरीका आधारमा ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

प्रतिनिधिसभा तथा प्रदेशसभा निर्वाचन नजिकिँदै जाँदा सरकारी र निजी दुवै क्षेत्रका सञ्चार माध्यम आचारसंहिता उल्लङ्घनका नयाँ नयाँ प्रवृत्तिहरू देखिएको काउन्सिलले जनाएको छ । सरकारी सञ्चार माध्यमको दुरुपयोग गर्दै कुनै दल तथा उम्मेदवारको विषयमा मात्र एकपक्षीय रूपमा सामग्री सम्प्रेषण गरेको बारेमा परेको उजुरीउपर सुनुवाइ गरी काउन्सिलले नेपाल टेलिभिजनसँग ‘भिडियो फुटेज’ का लागि पत्राचार गरी सो सम्बन्धमा अनुगमन गरिरहेको छ ।

निश्चित विधि, प्रक्रिया र आधार विनाको सर्वेक्षणले एउटा समाचार त बन्ला तर त्यो कतिको विश्वसनीय हुन्छ भन्ने प्रश्न चाहिँ उठिरहन्छ । त्यसैले मिडियाप्रति भरोसा बढाउनकै लागि संयमित र सन्तुलित हुनु जरुरी छ ।

आमसञ्चार माध्यममा निर्वाचनका सन्दर्भमा देखिएका आचारसंहिता उल्लङ्घनका विषयलाई वर्गीकरण÷मूल्याङ्कनका साथै लोककल्याणकारी भुक्तानीका लागि आधारको रूपमा लिनेगरी अभिलेखीकरण गर्ने निर्णय भएको हुँदा सोको जानकारी गराइन्छ । पत्रकार आचारसंहिता–२०७३ (पहिलो संशोधन, २०७६) र निर्वाचन आचारसंहित निर्वाचन आचारसंहिता, २०७९ मा मतदान कार्य सकिनुअधि नै मत सर्वेक्षण तथा विश्लेषण गर्न नहुने र विज्ञापन सम्प्रेषण गर्दा साइज, समयमा ध्यान दिइ सःशुल्क उल्लेख गर्नुपर्ने सम्बन्धमा निर्वाचन आचारसंहितामा स्पष्ट रुपमा उल्लेख छ । अतः यस्ता सबै प्रावधानतर्फ विशेष ध्यान दिइ समाचार, विज्ञापन सम्प्रेषण गर्न/गराउन काउन्सिल सञ्चार माध्यम, पत्रकार, सञ्चारकर्मी र सामाजिक सञ्जालका प्रयोगकर्ताहरूको ध्यानाकर्षण गराइन्छ । –जारी विज्ञप्तिमा उल्लेख गरिएको छ ।

यसैबिच काउन्सिलका अध्यक्ष बालकृष्ण बस्नेतले निर्वाचनका बेला मतदाताका लागि सञ्चार माध्यम झन् बढी जिम्मेवार र भरोसायोग्य बन्नुपर्ने बताएका छन् । ‘यस्तो बेला मिडियाका विषयवस्तु सन्तुलित, तथ्यपूर्ण र विश्वसनीय हुनुपर्छ । पक्षधरता लिनै हुँदैन । जे हो त्यो प्रस्तुत गर्न सकेन भने मिडियालाई पत्याउँदैनन्’, अध्यक्ष बस्नेतले भने ‘निश्चित विधि, प्रक्रिया र आधार विनाको सर्वेक्षणले एउटा समाचार त बन्ला तर त्यो कतिको विश्वसनीय हुन्छ भन्ने प्रश्न चाहिँ उठिरहन्छ । त्यसैले मिडियाप्रति भरोसा बढाउनकै लागि संयमित र सन्तुलित हुनु जरुरी छ ।’

यो पनि…
‘चुनावका बेला मिथ्या सूचनालाई कुनै हालतमा स्थान दिनुहुँदैन’
प्रेस काउन्सिलको ध्यान सामाजिक सञ्जालतिर...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Hiya! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Everything is very open with a clear description of the issues. It was truly informative. Your website is very useful. Thanks for sharing! Доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the final part :) I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. infoda4nik.ru

...
чеки на гостиницу в москве

It's actually very difficult in this full of activity life to listen news on TV, so I simply use web for that purpose, and get the newest news. гостиничные чеки мск

...
indexation page

Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!! indexation url

...
сделать чеки на гостиницу в москве

Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is magnificent, let alonesmartly as the content! отчетные документы за проживание

...
ogorodkino.ru

A fascinating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! Kind regards!! ogorodkino.ru

...
купить чеки на гостиницу в москве

Good info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon). I have saved it for later! сделать чеки на гостиницу

...
гостиничные чеки с подтверждением москва

I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any fascinating article like yours. It's lovely value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet might be much more useful than ever before. где можно сделать чеки на гостиницу

...
agrosadovnik.ru

Hey! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way! agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi excellent blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have very little expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks! sadovoe-tut.ru

...
чистка диванов в борисове

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing on your feed and I am hoping you write again soon! чистка диванов жодино

...
химчистка дивана на дому в жодино

Hey very interesting blog! химчистка мягкой мебели смолевичи

...
чистка подушек в жодино

Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results. химчистка дивана в смолевичах

...
химчистка дивана на дому жодино

I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web. химчистка дивана на дому в жодино

...
химчистка мебели в борисове

Asking questions are actually nice thing if you are not understanding anything entirely, except this post offers pleasant understanding even. чистка диванов жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann't consider just how so much time I had spent for this information! Thank you! химчистка мебели борисов

...
bezogoroda.ru

Hi terrific blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Appreciate it! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही