निर्वाचन बारे यसो भन्छन् कलाकारयति बेला देश निर्वाचनमय बनेको छ । प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचन आउन अब ९ दिन मात्रै बाँकी छ । निर्वाचन नजिकिएसँगै उम्मेदवारहरू आ–आफ्नो चुनावी एजेन्डा लिएर धेरै मतदातासम्म पुग्ने प्रयास गरिरहेका छन् ।

यसैबीच निर्वाचन आयोगले आसन्न प्रतिनिधि तथा प्रदेशसभा सदस्य निर्वाचनको सन्दर्भमा कलाकारसँग छलफल तथा अन्तरक्रिया कार्यक्रम गरेको छ । उक्त कार्यक्रममा प्रमुख आयुक्त दिनेशकुमार थपलियाले चुनावलाई स्वच्छ, निष्पक्ष र भयरहित रूपमा सम्पन्न गराउने वातावरण सिर्जनाका लागि अभियन्ताको भूमिका निर्वाह गरिदिन कलाकारहरूसँग आह्वान गरेका छन्।

आयोगले कलाकारबाट मुख्यतः सात वटा अपेक्षा राखेको बतायो । चुनावी माहौल बनाउने, सामाजिक सञ्जालमार्फत आयोगका सन्देश पुर्याउन मद्दत गर्ने, मतदाता शिक्षाका सन्देश प्रवाह गर्ने, निर्वाचन सम्बन्धी झुटा र गलत समाचारप्रति सजग रहन, आचारसंहिताको पूर्ण पालना गर्न मद्दत गर्न आयोगको आग्रह थियो ।

दिपाश्री निरौला
अभिनेत्री

कलाकारले बोलेका कुरामा आम मानिसको जिज्ञासा र चासो अलि बढी हुने हुँदा निर्वाचन प्रचार प्रसार र मतदाता शिक्षा सम्बन्धी सूचना कलाकारमार्फत सम्प्रेषण गर्दा जनतासामु छिटो सूचना प्रवाह हुन्छ ।

कलाकारहरू सार्वजनिक व्यक्तित्व भएको कारण कलाकारहरूले निर्वाचन सम्बन्धी सूचना सम्प्रेषण गर्दा प्रभावकारी हुने र निर्वाचन आयोगलाई सहयोग गर्ने आफ्नो दायित्व पनि भएको अभिनेत्री दिपाश्री निरौला बताउँछिन् । उनी भन्छिन् ‘कलाकारले बोलेका कुरामा आम मानिसको जिज्ञासा र चासो अलि बढी हुने हुँदा निर्वाचन प्रचार प्रसार र मतदाता शिक्षा सम्बन्धी सूचना कलाकारमार्फत सम्प्रेषण गर्दा जनतासामु छिटो सूचना प्रवाह हुन्छ ।’

खास गरी निर्वाचनमा राजनीतिक दल र दलका उम्मेदवारबीच प्रतिस्पर्धा हुन्छ । तर प्रजातान्त्रिक शासन व्यवस्थामा स्वतन्त्र रूपमा समेत उम्मेदवारी दिन कसैलाई पनि रोक नलगाएकाले यस पटकको निर्वाचनमा स्वतन्त्र उम्मेदवारहरूको लहर नै चलेको छ । आसन्न प्रतिनिधिसभा तथा प्रदेशसभामा एक–तिहाइ भन्दा धेरै स्वतन्त्र उम्मेदवारहरू प्रतिस्पर्धा गर्दै छन् । दुवै तहका संसद्का लागि अघिल्लो आमनिर्वाचनमा भन्दा यस पटक उल्लेख्य रूपमा स्वतन्त्र उम्मेदवारहरू बढेका छन्।

सङ्घतर्फ २०७४ सालको निर्वाचनमा भन्दा यस पटक झन्डै १० प्रतिशतले बढेर ३६ प्रतिशत स्वतन्त्र उम्मेदवार खडा भएका छन्। प्रदेशतर्फ पछिल्लो आम चुनावभन्दा झन्डै १८ प्रतिशत उम्मेदवार बढेका हुन्।

दलहरूले सबै खालका हैसियत पाए, दलहरूको मनोमानीलाई चेक एण्ड ब्यालेन्स गर्न सक्ने खालको स्वतन्त्र उम्मेदवारले जित्यो भने पनि प्रजातान्त्रिक पद्धतिका लागि फाइदाजनक नै हुन्छ ।

मनोज गजुरेल
हास्यकलाकार

पछिल्लो समय स्वतन्त्र उम्मेदवारको लहर नै चलेको छ । चाहे स्वतन्त्र होस् वा जुनसुकै राजनीतिक दलको व्यक्ति, उसले आफ्नो व्यक्तिगत स्वार्थ र दलगत स्वार्थ भन्दामाथि उठेर देश र जनताको हितमा काम गर्नुपर्ने उम्मेदवार हुनु पर्ने कलाकारहरू बताउँछन् ।

हास्यकलाकार मनोज गजुरेल भन्छन्, ‘हामी बहुदलीय पद्धतिमा छौँ । दलगत प्रतिनिधिको अपेक्षा त हुन्छ नै ! दलभित्र पनि उमेरले मात्र युवा नभएर ऊर्जाशील, योग्य र क्षमतावान् युवाहरूले जितुन् भन्ने अपेक्षा छ ।’ उनी भन्छन् ‘हिजो दलहरूले बहुमत, अल्पमत सबै खालका हैसियत पाए, दलहरूको मनोमानीलाई चेक एण्ड ब्यालेन्स गर्न सक्ने खालको स्वतन्त्र उम्मेदवारले जित्यो भने पनि प्रजातान्त्रिक पद्धतिका लागि फाइदाजनक नै हुन्छ ।’

निर्वाचन, जनताका लागि योग्य र सक्षम जनप्रतिनिधि छान्ने सुनौलो अवसर हो । नेतृत्व चुन्ने मतदाताको भूमिका निकै महत्त्वपूर्ण हुन्छ । मतदाता नै निर्णायक हुन् । मतदाताको एक–एक मतमा प्रतिस्पर्धीको विजय र पराजयमा ठूलो हलचल ल्याइदिने तागत हुन्छ । त्यसैले, अत्यधिक मात्रामा मतदानमा सहभागी भएर आफ्नो मताधिकारको सदुपयोग गर्नुपर्ने बताउँछन् गायक पशुपति शर्मा

पशुपति शर्मा
गायक

जोसँग नयाँ भिजन छ, देश र जनताको लागि केही गर्न सक्छ त्यस्तो उम्मेदवारलाई जिताउनु पर्छ । अबको चुनावमा देश र जनताले जित्नुपर्छ ।

‘कुनै पनि पार्टीको अन्धभक्त भएर जस्तोसुकै उम्मेदवार उठे पनि त्यही पार्र्टीलाई मतदान गर्नुपर्छ भन्ने मानसिकता जनतामा छ । त्यस्तो हुनुहुँदैन । जोसँग नयाँ भिजन छ, देश र जनताको लागि केही गर्न सक्छ त्यस्तो उम्मेदवारलाई जिताउनु पर्छ । अबको चुनावमा देश र जनताले जित्नुपर्छ ।’ शर्मा भन्छन् ‘कति जना त भोट नदिए पनि हुन्छ भन्ने पनि हुनुहुन्छ, त्यसो होइन आफ्नो मताधिकारको प्रयोग गर्नुपर्छ । हाम्रोलाई होइन राम्रो उम्मेदवारलाई जिताउनु पर्छ ।’ उनी उत्साहित सुनिन्छन् ‘मैले त गीतबाट पनि मङ्सिर ४ मा भोट दिन जानुस् है भनेको छु, म आफै पनि स्याङ्जा गएर मतदान गरेर फर्किन्छु ।’

यो पनि…
‘मौका पाए कलाकारले राष्ट्र हाँक्न सक्छन्’
राजनीतिमा हाम्रा कलाकार...
sphynx kitten

A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual submit incredible. Fantastic activity! sphynx kittens for sale

...
חשפניות

Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! חשפניות

...
hairless cat for sale

Quality articles or reviews is the key to attract the people to go to see the site, that's what this website is providing. hairless cat for sale

...
hairless cat for sale

You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I would never understand. It kind of feels too complicated and very broad for me. I am taking a look forward for your next post, I will try to get the hang of it! sphynx kitten

...
sphynx kittens for sale

Thanks for sharing such a pleasant thought, article is good, thats why i have read it completely sphynx kitten

...
חשפניות

For most recent news you have to go to see world wide web and on internet I found this web site as a best web site for newest updates. חשפניות

...
חשפניות

Howdy! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you! חשפניות

...
квартиры на сутки Минск

You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. квартиры на сутки

...
снять квартиру в Минске на сутки

Hi I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb b. квартира на сутки в Минске

...
infoda4nik.ru

I will right away grasp your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I may subscribe. Thanks. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I go to see day-to-day some web sites and websites to read articles or reviews, except this weblog gives quality based posts. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

If you wish for to improve your knowledge only keep visiting this web site and be updated with the most recent information posted here. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next! infoda4nik.ru

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

You really make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be really something which I think I might never understand. It kind of feels too complicated and very wide for me. I am taking a look forward on your next publish, I will try to get the hang of it! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
гостиничные чеки куплю

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot! гостиничные чеки с подтверждением москва

...
link indexing url

Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers? link indexing url

...
где сделать в москве гостиничные чеки

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the final phase :) I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. гостиница с отчетными документами

...
гостиница с отчетными документами

Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me insane so any assistance is very much appreciated. отчетные документы за проживание

...
agrosadovnik.ru

Appreciate the recommendation. Will try it out. agrosadovnik.ru

...
химчистка мебели в борисове

Hi there, after reading this remarkable piece of writing i am also cheerful to share my familiarity here with mates. химчистка диана цены на услуги в борисове

...
химчистка дивана в смолевичах

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the very best in its niche. Very good blog! химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка дивана на дому жодино

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon. химчистка дивана на дому борисов

...
bezogoroda.ru

Keep this going please, great job! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।