पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र सहभागी कुम्भमेलामा पुगेका महामण्डलेश्वरको निधन, सयौँ संक्रमितभारतको हरिद्वारमा आयोजित कुम्भमेलामा पुगेका एक महामण्डलेश्वरको कोरोना भाइरसका कारण निधन भएको छ । निरञ्जनी अखडाका ६५ वर्षीय महामण्डलेश्वर कपिल दास देवको कुम्भमेलामा सहभागी बनेपछि मृत्यु भएको भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । यो कुम्भ मेलामा नेपालका पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह पनि सहभागी थिए । उनी सहभागी मेलामा पुगेका सयौँ व्यक्ति अहिले कोरोना संक्रमित भएको बताइएको छ ।

मेला प्रशासनका अनुसार बिहीवार मात्रै ३३२ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको थियो । मेलामा सहभागी भइ कोरोना संक्रमणबाट निधन भएकाहरूको आँकडा भने आफूसँग नरहेको मेला प्रशासनले जनाएको छ । प्रशासनका अनुसार १२ अप्रिलपछि ७९ हजार ३०१ जनाको परीक्षण गरिएको छ, जसमा एक हजारभन्दा धेरैमा संक्रमण पुष्टि भएको छ । कोरोनाको बढ्दो प्रकोपपछि २ महिनासम्म चल्ने भनिएको मेला १७ अप्रिलबाट समाप्त गरिने भएको छ । कुम्भमेला आधिकारिक रूपमा ३० अप्रिलमा सकिँदै छ भने अर्को शाही स्नान २७ अप्रिलमा हुने बताइएको छ ।

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र थिए सहभागी

दुई महिनासम्म चल्ने भनिएको उक्त कुम्भमेलामा मंगलवार ३० लाखभन्दा धेरै मानिसले गंगास्नान गरेका थिए । बुधवार पनि नौ लाख भन्दा बढी मानिसले गंगा नदीमा स्नान गरेको आयोजकले जनाएको छ । मंगलवार ३० लाखले स्नान गर्दा नेपालका पूर्व राजा ज्ञानेन्द्र शाह पनि सहभागी थिए । साथै उनको साथमा रहेका उत्तरप्रदेशका मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथ पनि थिए । आदित्यनाथले आफूलाई कोरोना संक्रमण भएकोले क्वारेन्टाइनमा रहेको बताइसकेका छन् ।

स्थानीय सञ्चारमाध्यम र सामाजिक सञ्जालमा पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रले स्नान गरिरहेको भिडियो र फोटो भाइरल बनेको थियो । उनले हरिद्वारबाटै भारतीय सञ्चारमाध्यमलाई प्रतिक्रिया दिएको भिडियो पनि देख्न सकिन्छ ।

भारतीय सञ्चारमाध्यमलाई नेपाली भाषामा दिए प्रतिक्रिया

भारतीय सञ्चारमाध्यमहरूको प्रश्नमा पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रले नेपाली भाषामा बोल्दै आफूले पहिलो पटक हरिद्वारको भ्रमण गरेको र यसवर्ष कुम्भमेलामा पनि सहभागी बन्न पुगेको बताएका थिए । मंगलवार गंगाको स्नानपछि उनी सडकमार्गबाट दिल्ली फर्किएका थिए । उनी आईतवार नेपाल फर्किने योजनाअनुसार हरिद्वार गएका थिए । उनले हरिद्वारमा साधुसन्तसँग समेत भेटघाट गरेका थिए ।

हरिद्वारमा राजाकै हैसियतमा सम्मान

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहलाई भारतमा राजाकै हैसियतमा सम्मान दिइएको थियो । धार्मिक भ्रमणको क्रममा भारतको उत्तर प्रदेश पुगेका उनलाई भारतका केन्द्रीय राज्यमन्त्री साध्वी निरञ्जन ज्योतिले राजाकै हैसियतमा सम्मान प्रकट गरेकी थिइन् । उनले मंगलवार पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रसँगको भेटका तस्विर शेयर गर्दै पतञ्जली योगपीठमा नेपाल नरेश श्री ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाहजी एवं पूज्य योगी श्री रामदेव र आचार्य बालकृष्णजीको पावन सान्निध्यमा पतञ्जली योगपीठद्वारा आयुर्वेद क्षेत्रमा नवीन अनुसन्धान र सेवा कार्यको विषयमा विशेष जानकारी मिलेको बताएकी थिइन् ।

उनले मात्र होइन, पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रलाई रामदेवले पनि राजाकै रूपमा सम्बोधन गरेका थिए ।
उनले तस्विरसहित ट्वीट गर्दै भनेका छन्, नेपालका राजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाहजीले आज पतञ्जली योगपीठमा आएर सेवा कार्यको अवलोकन गर्नुभयो ।

त्यस्तै रामदेवका सहयोगी एवं पतञ्जली योगपीठका सहसंस्थापक आचार्य बालकृष्णले पनि उनलाई राजाकै रूपमा सम्बोधन गरे ।

के भन्छन् मेलामा सहभागी ?

कुम्भमेलामा मंगलवार र बुधवार गरी करिव ४० लाख मानिसले गंगा नदीमा स्नान गरेका थिए, जसमध्ये त्यहाँ उपस्थित केही मानिसलाई कुम्भ र कोरोनाको बारेमा प्रश्न सोधिएको थियो । जसमा धेरैको जवाफ सबै भगवानको भरोसामा आएको र भगवानले नै जे चाहन्छन्, त्यो गर्छन् भन्ने थियो । भारतमा केही दिन यता कोरोना संक्रमितको संख्या बढिरहेको छ, जसका कारण केही अस्पतालमा अक्सिजन र बेडको अभाव भएको छ । भारतमा यो समाचार तयार पार्दासम्म १ करोड ४२ लाख २४ हजार १३९ जनालाई संक्रमण भएको छ भने १ लाख ७४ हजार ३३५ जनाको मृत्यु भएको छ । पछिल्लो २४ घण्टामा भारतमा २ लाख १६ हजार ८५० जनालाई कोरोना संक्रमण भएको छ भने १ हजार १८३ जनाको मृत्यु भएको छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई