English

लामो समयदेखि अध्यक्ष भइरहेकाहरू२१ वर्षदेखि राष्ट्रिय जनमोर्चाको अध्यक्ष रहँदै आएका चित्रबहादुर केसी पुनः सोही पदमा निर्वाचित भए, गत २४ चैतमा । उनी बुटवलमा सम्पन्न पार्टीको चौथो सम्मेलनबाट पुनः अध्यक्षमा निर्वाचित भएका हुन् ।

सर्वहारा नेताको परिचय बनाएका केसीले २०५१ बाट (बीचमा चार वर्ष प्रवक्ता भए) राष्ट्रिय जनमोर्चाको अध्यक्ष सम्हाली रहेका छन् ।

तर, पोहोरसालबाट नेपाल मजदुर किसान पार्टीका अध्यक्ष नारायणमान विजुक्क्षे ‘रोहित’ले अध्यक्ष पद स्वेच्छाले नै त्यागे ।

२०३१ सालमा पुष्पलाल समूहबाट छुट्टिएर रोहितले नेपाल मजदुर किसान पार्टी स्थापना गर्दै अध्यक्ष सम्हालेका थिए । उनले ४५ वर्षसम्म पार्टीको अध्यक्ष रहेर काम गरे ।

May be an image of 1 person

नेपालको कानूनअनुसार आजीवन कारावास भनेको २० वर्षलाई मानिन्छ । सरकारी कर्मचारीको २० वर्ष काम गरेपछि पेन्सन पाक्छ । तर विभिन्न पार्टी र संघ/संस्थाको प्रमुख पदमा बसेकाहरूलाई भने २० वर्षले छोएको छैन । र, आजीवनको परिभाषा पनि फरक छ, उनीहरूको ।

हामीले आजीवन अध्यक्षहरूको यस लिष्टमा २० वर्ष पूरा गरेका र २० वर्ष कटाउने प्रयासमा रहेकाहरूलाई समावेश गरेका छौं ।

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी मालेका महासचिव सीपी मैनाली पनि लामो समयदेखि पार्टी प्रमुखको रूपमा बसेका छन् । बिस. २०३५ मा मालेको प्रथम महासचिव बनेपछि उनी चार बर्षसम्म सोही पार्टीमा रहन सफल भए ।

मोहन विक्रम सिंह– ४६ वर्षदेखि महामन्त्री

नेकपा मसालका महामन्त्री मोहन विक्रम सिंह लामो समयदेखि यस पार्टीको उच्च पदमा रहँदै आएका छन् । उनी २०७६ मा भएको पार्टीको आठौँ महाधिवेशनबाट पुनः पाँचौं पटक महामन्त्रीमा चुनिएका थिए । उनी २०३१ सालमा मसालको महामन्त्री बनेदेखि सोही पदमा निरन्तर रहँदै आएका छन् ।

May be an image of 1 person

मोहन विक्रमले पार्टीको नेतृत्व गरेको ४६ वर्ष पूरा भइसकेको छ । यस हिसाबले सबैभन्दा लामो समय पार्टीको प्रमुख पद सम्हाल्ने उनी पहिलो भएका छन् ।

पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’– ३१ वर्षदेखि महामन्त्री र अध्यक्ष

नेकपा माओवादीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले पार्टी प्रमुखका रूपमा पेन्सन पकाएको धेरै बर्ष भयो । २०२८ सालमा पुष्पलाल समूहमा प्रवेश गरेका उनी २०४६ सालमा मशालको महामन्त्री (प्रमुख) बनेका थिए । २०५१ मा प्रचण्ड त्यसबाट छुट्टिएर नेकपा माओवादीमा समाहित भए । त्यहाँ पनि उनी महामन्त्री बने । त्यसपछि उनी २०६२–६३ को जनआन्दोलनपछि नेकपा माओवादीका अध्यक्ष बने ।

May be an image of 9 people and people standing

नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रले पार्टी एकता (२०७५) गरेर नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) बनेको थियो । त्यस पार्टीमा पनि उनी अध्यक्ष नै थिए । योसहित उनले पार्टीको अध्यक्षता गरेको ३१ वर्ष भइसकेको छ ।

रमाइलो त के छ भने ६६ वर्षे प्रचण्ड अझै लामो समय अध्यक्षको रूपमा काम गर्न सक्छु भनेर जोश देखाइरहेका छन् ।

डिल्ली बहादुर चौधरी– ३१ वर्षदेखि अध्यक्ष
May be an image of 1 person

ब्याकवार्ड सोसाइटी एजुकेशन (बेस) का अध्यक्ष डिल्ली बहादुर चौधरी लामो समयदेखि अध्यक्षमा निरन्तर छन् । उनले २०४६ बाट यो संस्थाको नेतृत्व गरिरहेका छन् । अर्थात् उनले यस संस्थाको अध्यक्ष बनेर काम गरेको ३१ वर्ष पूरा भइसकेको छ ।

अनुराधा कोईराला– २८ वर्षदेखि अध्यक्ष
May be an image of 1 person

माईती नेपालकी संस्थापक अध्यक्ष अनुराधा कोईराला २०४९ देखि नै यस संस्थाको अध्यक्ष रहँदै आएकी छन् । अर्थात् उनले यो संस्थाको नेतृत्व गरेको २८ वर्ष पूरा भइसकेको छ ।

सीपी मैनाली– २३ वर्षदेखि महासचिव
May be an image of 1 person

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी मालेका महासचिव सीपी मैनाली पनि लामो समयदेखि पार्टी प्रमुखको रूपमा बसेका छन् । बिस. २०३५ मा मालेको प्रथम महासचिव बनेपछि उनी चार बर्षसम्म सोही पार्टीमा रहन सफल भए । उनले २०३९ सम्म पार्टी चलाए ।

त्यसपछि २०५८ देखि पुनः माले पार्टीको महासचिव बनेका छन् । अर्थात् उनी सुरुमा चार बर्ष र पछिल्लो इनिङमा १९ वर्ष गरी २३ वर्ष पार्टी प्रमुख बनिसकेका छन् ।

आउँदो अधिवेशनबाट नयाँ पुस्तालाई नेतृत्व सुम्पिने उनी बताउँछन् । अबको नयाँ पुस्ता नेतृत्वका लागि सक्षम रहेको उनको निष्कर्ष छ ।

ऋषि धमला– २३ वर्षदेखि सभापति

रिपोर्ट्स क्लब नेपालको सभापति हुन् ऋषि धमला । क्लबको स्थापनापछि उनी नै अहिलेसम्म सभापति छन् । उनले यस संस्थामा सभापति बनेर काम गरेको २३ वर्ष पूरा भइसकेको छ । गत चैत्र १७ गते मात्रै रिपोर्ट्स क्लब नेपालले २३ औँ वार्षिकोत्सव मनाएको थियो ।

May be an image of 1 person and smiling

यति लामो समयसम्म एउटै संस्थाको प्रमुख पदमा बसिराख्न कसरी सम्भव भयो ? सभापति धमला भन्छन्, ‘यो सबै लिडरसीपको कुरा हो, जसले राम्रो नेतृत्व गर्न सक्छ, त्यो नै पदमा बस्न सक्छ । मैले धेरै पटक क्लबको नेतृत्व छोड्छु भनेको थिएँ । तर, साथीहरूले अर्को नेतृत्व गर्न सक्ने युवापुस्ता नआइसकेकोले केही समय बस् भनेर बसेको हुँ ।’

आउँदो अधिवेशनबाट नयाँ पुस्तालाई नेतृत्व सुम्पिने उनी बताउँछन् । अबको नयाँ पुस्ता नेतृत्वका लागि सक्षम रहेको उनको निष्कर्ष छ ।

राप्रपाका अध्यक्ष पशुपतिशम्शेर जबरा पनि निरन्तर अध्यक्ष भइरहनेमा पर्छन् । त्यसैगरी नेपाल परिवार दलका अध्यक्ष एकनाथ ढकाल पनि १३ वर्षदेखि अध्यक्ष छन् । उनी २०६४ मा आफैँले पार्टी स्थापना गरेर निर्वाचनमा भाग लिएका थिए ।

लामो समयदेखिका अन्य अध्यक्षहरू

राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका अध्यक्ष कमल थापा पनि डेढ दशकदेखि अध्यक्ष छन् । सन् २००५ मा सूर्य बहादुर थापाले राष्ट्रिय जनशक्ति पार्टी खोलेपछि २००६ मा ७ वटा पार्टी मिलाएर कमल थापा अध्यक्ष बनेका थिए ।

May be an image of 1 person, standing and indoor

त्यसैगरी जनता समाजवादी पार्टी नेपालका अध्यक्ष महन्थ ठाकुरले पनि अध्यक्षको कार्यकाल सम्हालेको डेढ दशक भइसकेको छ । उनी यसअघि तराई मधेस लोकतान्त्रिक पार्टीको अध्यक्ष थिए । त्यसपछि ६ मधेसवादी पार्टी मिलेर राष्ट्रिय जनता पार्टी बनेको थियो । त्यसमा पनि उनी नै अध्यक्ष बनेका थिए । अहिले जनता समाजवादी पार्टीमा पनि अध्यक्षकै रूपमा सक्रिय छन् ।

May be an image of 1 person

राप्रपाका अध्यक्ष पशुपतिशम्शेर जबरा पनि निरन्तर अध्यक्ष भइरहनेमा पर्छन् । त्यसैगरी नेपाल परिवार दलका अध्यक्ष एकनाथ ढकाल पनि १३ वर्षदेखि अध्यक्ष छन् । उनी २०६४ मा आफैँले पार्टी स्थापना गरेर निर्वाचनमा भाग लिएका थिए ।

May be an image of 1 person and standing

लामो समयदेखि संघ/संस्थाको प्रमुख भएर बस्नेमा अभिभावक संघका अध्यक्ष सुप्रभात घिमिरे र नेपाल चेम्बर अफ कमर्शका अध्यक्ष राजेशकाजी श्रेष्ठको नाम धेरै आउँथ्यो । उनीहरूले लामो समय संस्थाको प्रमुख भएर बिताए । घिमिरे केही अघि र श्रेष्ठले भर्खरै अध्यक्ष छाडेका छन् ।

लामो समय संस्थाको नेतृत्व गर्नेमा उपभोक्ता मञ्च नेपालका ज्योति बानियाँको नाम धेरै आउने गर्छ । त्यसैगरी खेलकुदसँग सम्बन्धित संघ–संस्थामा लामो समयदेखि प्रमुख भएर बस्नेहरूको लिष्ट लामो हुन सक्छ ।

संसार चिहाउने हो भने रुसमा राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जङ–उनः लगातार सत्तामा बस्ने प्रमुख हुन् ।

आजीवन नेतृत्वमा किन ?

एक पटक नेतृत्वमा पुगेपछि नछोड्ने स्वभाव सायद मानवीय हो । अर्को हिसाबमा भन्ने हो भने सामन्ती संस्कारको उपज पनि हो, यस्तो स्वभाव ।

खासगरी तानाशाही व्यवहारका कारण लामो समय नेतृत्वमा बसिरहने रोग वा बाध्यता हुन्छ । संसार चिहाउने हो भने रुसमा राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जङ–उनः लगातार सत्तामा बस्ने प्रमुख हुन् । त्यसैगरी राजसंस्था भएका दुई दर्जन जति देशलाई पनि यसैको अब्बल उदाहरण मान्न सकिन्छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम

‘तपाई जति प्रकृति नजिक पुग्नु हुन्छ, प्रकृति त्यति नै तपाई नजिक आइपुग्छ’, यो भनाई हङकङका नेपाली व्यवसायी राज गुरुङलाई ठ्याक्कै

एक साँझ हामी सूर्यास्त अवलोकन गर्न हेग शहरको अत्याधिक प्रसिद्ध समुन्द्रतट स्केभनिनगन गएका थियौँ । हाम्रो टोलीमा इटाली, फ्रान्स, नर्वे,