भगवान् शिव परिवारको सन्देशमंगलबार शिवरात्रि पर्व मनाइयो । भगवान् शिवको पूजा गरियो होला । कतिपयलाई भगवान् शिव परिवारबारे थाहा नहुन सक्छ । शिव परिवार शिवसहित पार्वती, गणेश, कार्तिकेय हुन् । उनीहरूका मुसा, नाग, मयूर, नन्दी र सिंह वाहन हुन् । यी सबै प्राणी एकअर्काका शत्रू हुन् तर शिव परिवारमा सँगै बस्छन् ।

शिवपुराण कथाकार पण्डित मनिष शर्माका अनुसार सबै देवी–देवताहरूमध्ये शिव मात्र यस्तो हुनुहुन्छ जसको पूरा परिवार छ । शिव–पार्वतीका पुत्र भगवान् गणेश र गणेशका पत्नीहरू ऋद्धि–सिद्धि हुन् । शिवको वाहन नन्दी, घाँटीमा सर्प, देवीको वाहन सिंह, गणेशको वाहन मुसा र कार्तिकेयको वाहन मयूर हो ।

सर्प मुसाको शत्रू हो । मयूर सर्पको शत्रू हो । सिंह नन्दीको शत्रू हो तर सबै मिलेर परिवारमा बस्छन् । कसैलाई हानि गर्दैनन् । शिव परिवारका यी प्राणीहरूको विचार फरक छ । तर उनीहरूले एकताबद्ध हुने/बन्ने सन्देश दिन्छन् ।

परिवारका सदस्यले एकअर्कासँग शत्रूता राखे भने परिवार टिक्दैन । शिव परिवारका यी वाहनहरूमध्ये पार्वतीको वाहन सिंह सबैभन्दा शक्तिशाली छ । घरकी महिलाको बौद्धिक शक्तिले सम्पूर्ण परिवारलाई शक्तिशाली बनाउँछ भन्ने सन्देश छ । एउटी महिलाले आफ्नो परिवारलाई हरेक संकटबाट बचाउन सक्छिन् ।

यो पनि…
भगवान् शिवका चार सन्देशLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध