होलीको अवसरमा महामूर्ख उपाधि पाउँदा दंगदासचन्द्रकिशोर ।

तपाईंलाई कसैले कुनै प्रसंगमा मूर्ख भन्यो भने कस्तो प्रतिक्रिया दिनुहुन्छ ? प्रतिक्रिया दिन नसकेतापनि तपाईंको रिसको पारो चाहिँ पक्कै पनि ह्वात्तै बढ्छ ।

तर, हाम्रै देशको तराईमा हरेक वर्ष एउटा यस्तो दिन आउँछ जहाँ मूर्ख घोषित हुन समाजमा नाम कमाएका वा वरिष्ठ कहलिएकाहरू नै तँछाड मछाड गर्छन् ।

प्रसंग हो, होलीको । जहाँ महामूर्ख सम्मेलन हुन्छ र मूर्ख उपाधि पाउन जो कोही लालयित हुन्छन् । मूर्ख वा महामूर्खको उपाधि धारण गरेर उनीहरू ठूलै तक्मा भेटेको सम्झन्छन् ।

मिथिला नाट्यकला परिषद् (मिनाप) ले होलीको अवसरमा प्रत्येक वर्ष महामूर्ख सम्मलेनको आयोजना गर्दै आएको छ । यसमा होरी गायन प्रतियोगिता पनि हुन्छ । महामूर्ख सम्मेलनले जनकपुरधाममा निकै उचाइ पाएको छ । यसको प्रारम्भ भने वीरगञ्जबाट भएको थियो ।

मैथिली साहित्य परिषद वीरगञ्जले २०५० सालमा पहिलोपटक महामूर्ख सम्मेलनको आयोजना गरेको थियो । महामूर्ख सम्मेलनको परिकल्पना मैले गरेको थिएँ ।

होली उल्लासको चाड हो । यो चाडमा कसैलाई सामान्य ख्यालठट्टा गर्दा पनि पच्छ । खासगरी काठमाडौं उपत्यकामा गाईजात्राको अवसरमा हाँस्यव्यंग्यका कार्यक्रम भईरहँदा तराई क्षेत्रमा होलीको अवसरमा त्यस्तो कार्यक्रम गर्न सकिन्छ भन्ने लागेर महामूर्ख सम्मेलन सुरु गरियो ।

होली उल्लासको चाड हो । यो चाडमा कसैलाई सामान्य ख्यालठट्टा गर्दा पनि पच्छ । खासगरी काठमाडौं उपत्यकामा गाईजात्राको अवसरमा हाँस्यव्यंग्यका कार्यक्रम भईरहँदा तराई क्षेत्रमा होलीको अवसरमा त्यस्तो कार्यक्रम गर्न सकिन्छ भन्ने लागेर महामूर्ख सम्मेलन सुरु गरियो ।

महामूर्ख सम्मेलनका लागि लाला माधवेन्द्रजीको ठूलो साथ रह्यो । महामूर्ख उपाधिले विभुषित हुन कोही नमानेपछि पहिलो पटक महामूर्ख उपाधि लाला माधवेन्द्रजी आफै भए । अरु वर्ष पनि कोही नमानेपछि लाला माधवेन्द्रजीले लगातार तीन वर्ष महामूर्ख उपाधि पाई ह्याट्रिक गरे । पछि कार्यक्रमको ओज बढ्दै गयो । अब त जसको पोल्टामा महामूर्ख उपाधि, उही नायकझैं भएको छ ।

वीरगञ्जमा करिब सात बर्ष महामूर्ख सम्मेलन गरियो । तर आयोजक संस्था मैथिली साहित्य परिषद सेलाउँदै गएपछि मिनापले महामूर्ख सम्मेलन जनकपुरधाममा मनाउन थाल्यो । होलीको अवसरमा गरिने यो कार्यक्रममा करिब दर्जन जति विशिष्ट व्यक्तिको सूची तयार पारिन्छ । त्यसैमध्येबाट छनौट गरिन्छ महामूर्ख उपाधि । गत वर्ष जनकपुरधाम उपमहानगरपालिकाका प्रमुख लालकिशोर साहलाई महामूर्ख उपाधि दिइएको थियो ।

समाजका विभिन्न कुरितिहरुमाथि व्यङ्ग्य गरिन्छ, महामूर्ख सम्मेलनमा । परम्परा बसेपछि अब त महामूर्खको उपाधि पाउने लालसा सर्वसाधारणदेखि नेता, मन्त्रीसम्मलाई हुन्छ ।

समाजका विभिन्न कुरितिहरुमाथि व्यङ्ग्य गरिन्छ, महामूर्ख सम्मेलनमा । परम्परा बसेपछि अब त महामूर्खको उपाधि पाउने लालसा सर्वसाधारणदेखि नेता, मन्त्रीसम्मलाई हुन्छ ।

मलाई लाग्छ, २०६१ सालबाट जनकपुरमा महामूर्ख सम्मेलन सुरु भएको थियो । महामूर्ख सम्मेलनको जग कति बलियो भइसक्यो भने गत वर्ष कोरोना महामारीको बेलासमेत सामाजिक दूरी कायम गरेर सम्मेलन गरियो । जनकपुरमा मात्र होइन, अब सप्तरी, सिरहा, रौतहट लगायत जिल्लामा समेत होलीमा महामूर्ख सम्मेलनकै जस्तो प्रकृतिका कार्यक्रम हुन थालेका छन् ।

खुशी लाग्छ, होलीमा मैले परिकल्पना गरेको कार्यक्रम मधेशको एउटा परम्परा भईसक्यो । इटहरीका सुविद गुरागाईं लगायत केही मित्रहरूले होलीकै अवसरमा विभिन्न लेखकहरूलाई थरीथरीका उपाधि दिएर अर्को परम्परा सुरु गर्नु भएको छ । होलीका नराम्रा परम्परा छाडौं, महामूर्ख सम्मेलन जस्तो सिर्जनात्मक कार्यक्रमलाई अघि बढाऔं भन्ने होलीको अवसरमा मेरो सन्देश छ ।

(राजनीतिक विश्लेषक चन्द्रकिशोरसंग कुराकानीमा आधारित ।)Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

निद्रा नलाग्ने समस्यालाई स्वास्थ्यका लागि निकै गम्भीर मानिन्छन् । अनिद्रा पनि धेरै रोगहरू को लागी एक उत्तेजक कारक को रूपमा

यस धर्तीमा यस्ता रहस्य छन्, जसको बारेमा वैज्ञानिकले पनि आजसम्म पत्ता लगाउन सकेका छैनन् । संसारभरका नदी र तालहरूमा धेरै

बुधबार सेयर बजार १६.६१ अंकले घटेको छ। आज नेप्से ०.८६ प्रतिशतले घटेर १९१७.२८ बिन्दुमा पुगेर बन्द भएको हो। नेप्से परिसूचक

कपाल झर्नु एक समस्या हो, जसको कारण प्रत्येक व्यक्ति समस्यामा परेका छन् । उनीहरू यसबाट छुटकारा पाउन चाहन्छन् तर मानिसले

Suggested