English

१२ लाखमै आकर्षक घरके तपाई घर बनाउने सोचमा हुनुहुन्छ ? कम भन्दा कम लागत र समयमा सुन्दर घर बनाउने कल्पना मध्यम बर्गिय नेपाली परिवारको रहेको छ । घर बनाउन लाग्ने खर्च, समय आदीले गर्दा धेरैले घर बनाउने योजनालाई सार्दै लैजाने गर्छन् ।

अहिलेको चलन चल्तीको ४ कोठा भएको एक तले घर बनाउन न्यूनतम पनि ३२ देखि ३५ लाख सम्म खर्च लाग्ने गर्छ । यो मूल्यमा घर बनाउन लामो समय लाग्ने हुनाले झन्झटिलो ठान्ने गरिन्छ । घर बनाउन देखिने यही झन्झटिलोलाई हटाउन पछिल्लो पटक कोरियन प्रविधि नेपाल भित्रिएको छ ।

आरसीसी प्रविधिको तुलनामा कोरियन प्रविधिबाट एक तले घर बनाउँदा ३० प्रतिशत सम्म सस्तो पर्छ ।’ घर बनाउने समयको कुरा गर्ने हो भने त झनै आरसीसी प्रविधिबाट बनाइएको घर भन्दा करिब ८० प्रतिशत छिटो तयार हुन्छ ।

कोरियन प्रविधि अनुसार घर निर्माण गर्न अहिले एसवाई प्यानलले सक्रियता देखाएको छ । यो प्रविधि अनुसार ४ कोठा भएको घर, कङ्क्रिटको प्रयोग गरेर बनाइएको घरको तुलनामा धेरै सस्तो, चाँडो निर्माण हुने र टिकाउ समेत हुने दावा गरिएको छ ।

कोरियामा लोकप्रिय मानिएको यो प्रविधिको प्रयोग गरेर आफ्नो इच्छा अनुसार डिजाइनमा एक महिना भित्र चिटिक्क परेको घर तयार हुने एसवाई प्यानलका सिभिल इन्जिनियर तथा मार्केटिङ म्यानेजर विमलराज गोसाई बत्ताउँछन् । उनका अनुसार ‘आरसीसी प्रविधिको तुलनामा कोरियन प्रविधिबाट एक तले घर बनाउँदा ३० प्रतिशत सम्म सस्तो पर्छ ।’ घर बनाउने समयको कुरा गर्ने हो भने त झनै आरसीसी प्रविधिबाट बनाइएको घर भन्दा करिब ८० प्रतिशत छिटो तयार हुन्छ ।

कसरी बनाइन्छ

कोरियन प्रविधि अनुसार एक तले घर बनाउँदा २ देखि साढे दुई फिट जमिन खनेर फलामको पोलहरू गाडेर कङ्क्रिटले ढलान गरिन्छ । घर बनाउँदा जमिनमुनि गरिने फाउन्डेसनको काम आरसीसी र कोरियन दुवै प्रविधिको घर बनाउँदा एकै किसिमको हुन्छ ।

कोरियन प्रविधिको फेब्रिकेन्टले घर बनाउँदा पनि जमिनमुनि गिट्टी, बालुवा, डन्डी र सिमेन्टबाटै संरचना निमार्ण गरिन्छ । गोसाइका अनुसार चार कोठाको फेब्रिकेटेड घर बनाउँदा ७ सय वर्ग फिट कभरेज हुन्छ ।

सामान्यतया आरसीसी प्रविधिको प्रयोग गरेर ४ कोठे भएको एक तले घर निर्माण गर्दा ६ देखि सात महिना लाग्छ । तर कोरियन प्रविधिको प्रयोग गरेर यही क्षेत्रफलको घर बनाउन एक महिना लाग्छ । यदि घर धनीले अझ चाडै निर्माण सम्पन्न चाहेमा १२ देखि १५ दिनमा पनि तयार गर्न सकिन्छ ।

७ सय बर्ग फिटमा एक तले फेब्रिकेटेड घर बनाउन प्रति बर्ग फिट १८ सय रुपैयाँका दरले १२ लाख रुपैयाँको हाराहारी खर्च हुन्छ । वाल, झ्याल, ढोका, किचन, बाथरुम, भर्‍याङ, छानो सबै यही खर्च भित्र पर्न आउँछ ।

कति खर्च लाग्छ

आरसिसी प्रविधिको एक तले ४ कोठाको घर बनाउन ३२ देखि ३५ लाख सम्म खर्च लाग्न सक्छ । कोरियन प्रविधिको ४ कोठा र एउटा बाथरुम भएको घर बनाउन १२ देखि १४ लाख रूपैंयामा तयार हुन्छ । कोरियन प्रविधिबाट एक तले घर बनाउँदा डबल टाइपिङ र हात्तीपाइले बनाउन नपर्ने भएकोले खर्च कम लाग्छ ।

जमिनभन्दा माथि कोरियन प्रविधिको फेब्रिकेटेड निर्माण सामाग्री प्रयोग गरिन्छ । गोसाईका अनुसार ७ सय बर्ग फिटमा एक तले फेब्रिकेटेड घर बनाउन प्रति बर्ग फिट १८ सय रुपैयाँका दरले १२ लाख रुपैयाँको हाराहारी खर्च हुन्छ । वाल, झ्याल, ढोका, किचन, बाथरुम, भर्‍याङ, छानो सबै यही खर्च भित्र पर्न आउँछ ।

घरको अर्को विशेषता भनेको यो घर वातावरण मैत्री पनि छ । ‘जाडो मौसममा घर भित्रको वातावरण न्यानो हुन्छ भने गर्मी मौसममा घर भित्रको तापक्रम शीतल हुन्छ’ ।

किन बनाउने

कोरियन प्रविधिको घर बनाउँदा थुप्रै फाइदाहरू रहेको यसमा इन्जिनियर गोसाई बताउँछन् । यो प्रविधिले कम खर्च र कम समयमै आकर्षक घर बन्नु नै यसको मुख्य विशेषता हो । यसको साथै यो प्रविधिको घर भूकम्प प्रतिरोधी पनि रहेको छ । बि.स. २०७२ सालको महाभूकम्पले धेरै घरहरूको क्षति भयो भने कतिपय व्यक्तिहरूको आफ्नै घरले किचेर मानवीय क्षति समेत भयो । त्यसैले कोरियन प्रविधिको घर भूकम्प प्रतिरोधी हुन्छ नै साथै घरको भार कम हुने हुनाले यदि ढलिहाल्यो भने पनि यसले कुनै मानवीय क्षति गर्दैन ।

नेपालीहरूको आयस्रोत कम हुने भएकोले धेरैको घर बनाउने चाहना पुरा नभएको अवस्थामा कोरियन प्रविधि अर्को विकल्पको रूपमा देखिएको छ ।

यो प्रविधिको प्रयोग गरेर निर्माण गरिएको घरको आयु ३५ देखि ४० वर्षको हुन्छ । यसलाई नियमित मेन्टिनेन्स गर्ने हो भने यसको आयु अझ बढाउन सकिन्छ ।

यो घरको अर्को विशेषता भनेको यो घर वातावरण मैत्री पनि छ । गोसाईका अनुसार ‘जाडो मौसममा घर भित्रको वातावरण न्यानो हुन्छ भने गर्मी मौसममा घर भित्रको तापक्रम शीतल हुन्छ’ ।

नेपालीहरूको आयस्रोत कम हुने भएकोले धेरैको घर बनाउने चाहना पुरा नभएको अवस्थामा कोरियन प्रविधि अर्को विकल्पको रूपमा देखिएको छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

लगभग ६ दशकदेखि बालअधिकारको लागि ‘राष्ट्रिय बाल दिवस’ मनाइदै आए पनि बालबालिकाहरुको अवस्थामा कुनै सुधार देखिएको छैन । यस क्षेत्रमा

सहरका स्थानीय रैथाने चिनियाँ नयाँ वर्षको उमंगमा उर्लिरहेका बेला गत आइतबार हङकङेली नेपालीहरूको लामै लर्को भने युङ लङ थिएटरतर्फ सोझिएको

वि विल राइज फाउन्डेसनका संस्थापक अध्यक्ष एवं तेक्वान्दो ग्रान्ड मास्टर तुलसीकुमार गुरुङले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय म्याराथनका लागि नगद ५ लाख सहयोग

काठमाडौंका धीरज बस्नेत र आर्थिक बस्नेत पुरुष समलिङ्गी जोडी हुन् । उनीहरूले ६ महिनाअघि विवाह गरे । करिब डेढ वर्षको